"Liyakatsiz idarecilerin yaptığı mobbingin bitmesini bekliyor"

Türk Sağlık Sen İzmir-1 Nolu Şube Başkanı Barış Koçak kaybedilen sağlık çalışanları için açıklamada bulundu. Kaynak: Türk Sağlık-Sen'den sağlık çalışanı açıklaması

"Liyakatsiz idarecilerin yaptığı mobbingin bitmesini bekliyor"

Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

"Her geçen gün artan covid-19 vakaları yüzünden sağlık çalışanları çok büyük bir yükün altında. Hastaneler birinci basamak sağlık kuruluşları tam kapasite ve hatta kapasitelerin üzerinde çalışmaktadır. Vatandaşlarımızın tedbirlere uymaması bizim gücümüzü azalttığı gibi bizlerin de sürekli virüse maruz kalmasından dolayı hastalanan veya ölen sağlık çalışanlarının sayısını artırmakta.


Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Bir sağlık çalışanı hastalandığında;

Yoğun bakımda görev yapan bir sağlık çalışanın hastalanması 3 ila 20 ağır hastanın alacağı hizmetin veya tedavinin aksaması,

Covid servisinde görevli bir sağlık çalışanının hastalanması 10-30 arası kişinin tedavisinin aksaması,

Hastane acil servisinde görevli bir sağlık çalışanın hastalanması acil servise başvuran 20 ila 40 kişiye müdahalenin gecikmesi,

112 Acil yardım ambulansında görevli bir sağlık çalışanının hastalanması 15-20 kişinin alacağı acil sağlık yardımının gecikmesi,

Filyasyon ekiplerinde çalışan bir sağlık personelinin hastalanması 20 ya da 30 aile veya bireyin tedavisinin gecikmesi,

Bir sağlık çalışanı hastalandığında tüm bu hizmetlerin, tedavilerin belirttiğiniz kişi sayısı kadar en az 7 ila 21 gün arası alınamaması veya gecikmesi demektir.

Sayılar bu istatistikleri verirken biz sağlık çalışanları hala hak ettiğimiz değeri maalesef görmüyoruz.

Biz hala hakkımız olan
-Ek göstergeyi
-Kadrolu iş güvencesini
-Tek kalemde ödenen bir maaşı
-Makul bir yıpranma payını
-Tüm ek ödemelerin emekliliğe yansımasını
-Vefat eden sağlık çalışanı arkadaşlarımızın şehit sayılmasını
-Liyakatsiz idarecilerin yaptığı mobbingin bitmesini bekliyor, artık hasta veya yakınları tarafından darp edilmek öldürülmek istemiyoruz.

Az önce bahsettiğimiz bir sağlık çalışanının görevini yapamaz hale gelmesi bu hizmetlerin 7 ila 21 gün arası yapılamaması halini alıyor. Tabii ki sağlık çalışanları hizmetin aksamaması için, geride kalan diğer sağlık çalışanlarımız, zaten çok fazla olan iş yüküne ek bu hastaların da tedavilerini sağlıyorlar. İnsanüstü bir gayret, insanüstü bir çalışma, insanüstü bir sorumlulukla hizmet vermeye devam ediyorlar.

Bir sağlık çalışanının özellikle bu süreçte ki vefatı, bu hizmetlerin bir daha o kişilerce hiç verilememesi demektir. Covid 19 virüsünden bugüne kadar yüzlerce sağlık çalışanı vefat etti, şehit oldu.

Bakanlığımız sağlık çalışanları sayesinde dünya genelinde sağlık hizmeti verme ve pandemi ile mücadelede sayılı ülkeler arasına girerken, bu hizmetin verilmesinde kendi sağlığından olan hatta bu uğurda can veren sağlık çalışanlarını görmezden geldi ve unuttu. Maalesef ki sağlık çalışanları bakanlık tarafından yalnız bırakıldı.

Unutmayalım! Bir sağlık çalışanının vefat etmesi, hepimizin sağlığından bir parçanın ölmesi demektir."

Ceren YILDIZ

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mersin
Mersin - 5 ay Önce

Mobing in Başkenti mersinden selamlar. Mevcut yönetim in tek bildiği konu mobing. Gerçi görevden alındıkları duyımunu aldık. Umarım doğrudur. Mersin nefes alacak.

sağlıkçı
sağlıkçı - 5 ay Önce

Ego ve kibir abidesi HAKKARİ sağlık müdürü bütün çalışanları ve sağlık teşkilatını ötekileştirdi görevden alındığı haberleri bile çalışanda ekstra motivasyon sağlıyor umarım doğrudur.

Sözleşmeli profesyonel üstün başarılı yöneticileri bir yıpratma çabası daha
Sözleşmeli profesyonel üstün başarılı yöneticileri bir yıpratma çabası daha - 5 ay Önce

Ama tüm çabalarınız boşa! Sözleşmeli yöneticiler baş tacı..

SIRADAKİ HABER