Kahveci: Teklif, beklentileri karşılamamaktadır

Sağlıkla İlgili Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun TBMM’de kabul edilmesinden sonra açıklama yapan Kamu Sen ve Sağlık Sen Genel Başkanı Önder Kahveci yasada olumlu düzenlemeler yer alsa da bütün sağlık camiasının beklentilerinin karşılanamadığı görülmektedir dedi.

Kahveci: Teklif, beklentileri karşılamamaktadır

Kamu Sen ve Sağlık Sen Genel Başkanı Önder Kahveci'nin Sağlıkla İlgili Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile ilgili yapmış olduğu açıklama;

Önemli Bir Adım Bekliyoruz

Sağlıkla İlgili Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun TBMM’de kabul edilmiştir.

Gerek tasarıdan önce Sağlık Bakanlığı’nda gerek ise tasarı halinde iken TBMM’de bütün sağlık camiasının talepleri sendikamız tarafından muhataplarına iletilmiş, mağduriyetlerin nasıl giderileceği, çözümün nasıl olacağına dair önerilerimiz kapsamlı bir biçimde sunulmuştur.

İlk adım olduğu ifade edilen bu yasada olumlu düzenlemeler yer alsa da bütün sağlık camiasının beklentilerinin karşılanamadığı görülmektedir.

Doktorlarımızın emeklilik ücretleri ile ilgili artış olumludur bunun bütün sağlık camiası içinde geçerli kılınması ise zaruridir.

Sabit ek ödemelerin genel bütçeye aktarılması önemli bir gelişmedir fakat sağlık çalışanlarının ekonomisine bir katkısı olması için ek ödemeden mahsuplaşma yapılmaması gereklidir.

Döner sermayelerle ilgili tavan ücretlerin yükseltilmesi başta olmak üzere bir takım düzenlemeler yapılmıştır. Bu düzenlemelerin çalışanlara net olarak yansıması ise yönetmelikte yapılacak düzenlemelerle olacaktır.

Döner sermaye yönetmeliğinin yeniden ele alınarak çalışan eksenli bir temele oturtulması, çalışanı merkeze alan ve önceleyen bir yapıya kavuşması uzun zamandan beri dile getirdiğimiz bir husustur. Sağlık Bakanlığı mutlaka bunları dikkate alarak yönetmelikte gerekli değişiklikleri yapmalıdır. Çalışanların memnuniyetini sağlayacak düzenlemeleri hayata geçirmelidir.

Ücretler konusunda temel beklentimiz ise hala ve ısrarla maaşa zam şeklinde yapılacak bir ödeme ve sağlık camiasının ay sonunda ne kadar ücret alacağını bildiği bir sistem, adil ve belirlenecek makul bir alt sınırın aşağısında performans ödemesi yapılmamasıdır.

Kısacası ilk adımın atıldığı belirtilse de biz bütün sağlık camiası için büyük ve önemli bir adım bekliyoruz. Hekiminden hemşiresine, ebesinden sağlık teknisyenine ve memuruna kadar sağlık hizmetlerinde görev yapan her bir meslek mensubumuzun taleplerinin karşılanmasını istiyoruz.

Mutlu Türkiye idealine ulaşmanın en önemli şartının mutlu çalışan olduğunu hatırlatıyoruz.

Bir kez daha dile getirdiğimiz hususlar ile ilgili acil düzenlemeler istediğimiz ifade ediyoruz.

Türk Sağlık-Sen olarak tüm platformlarda çalışanın hakkı ve hukuku için mücadeleye devam edeceğiz. Çözüm odaklı girişimlerde bulunmayı sürdüreceğiz.

Güncelleme Tarihi: 17 Haziran 2022, 23:32

Ceren YILDIZ

YORUM EKLE
YORUMLAR
filbay
filbay - 1 hafta Önce

şuan emekli önlisans mezunlarınıda bşraz düşünseniz dışlandık

EN BÜYÜK SORUN SİZİN GİBİ SENDİKACI
EN BÜYÜK SORUN SİZİN GİBİ SENDİKACI - 1 hafta Önce

SİZDEN SENDİKACI OLURSA KOLTUĞUNUZU KAYBETMEMEK İÇİN HERKESE EYVALLAH EDİP,ÇALIŞANLARIN EN MAĞDUR VE ZAYIFINI GÖRMEZSENİZ RABBİMDE SİZİ GÖRMEYECEKTİR.

Halo dayı
Halo dayı - 1 hafta Önce

Peki var mı grev lokavt yoksa konuşacak bir şey yok

ASIL BEKLENTİLERİ KARŞILAMAYAN İNSANLARI BİRİ BİRİNE DÜŞMAN EDEN FİTNE FİCÜR ATEŞİ YAKAN SENSİN ÖNDER KAHVECİ SEN.
ASIL BEKLENTİLERİ KARŞILAMAYAN İNSANLARI BİRİ BİRİNE DÜŞMAN EDEN FİTNE FİCÜR ATEŞİ YAKAN SENSİN ÖNDER KAHVECİ SEN. - 2 gün Önce

SEBEBİ İNSANLARI AYRIŞTIRIP TESİLDE ADALETİ SAĞLAMAYIP,MESLEK TAASSUBU YAPTIĞIN BELLİ BİR ZÜMREYE YOĞUNLAŞTIĞIN İÇİN SEN VARYA SEN İNSANLARIN HEPSİNİ BİR BİRLERİNE DÜŞMAN ETTİN.ÇALIŞMA BARIŞI YOK İNSANLAR PATLAMAYA HAZIR BİR BOMBA GİGİBİ BİR BİRİNİN CENAZESİNE DAHİ GİTMEZ OLDU SENİN YÜZÜNDEN.

SIRADAKİ HABER