Durmuş: Döner sermaye politikası revize edilmeli

Sağlık-Sen Genel Başkanı Durmuş: - "Sağlık çalışanlarının en önemli sorunu adaletsiz döner sermayeye bağlı ücret ödemeleridir. Biz ücret politikalarının yeniden revize edilmesini, çalışanların emeğinin, alın terinin karşılığı olacak şekilde adil ve adaletli bir ücret politikasının belirlenmesini istiyoruz"

Durmuş: Döner sermaye politikası revize edilmeli

Sağlık-Sen Genel Başkanı Semih Durmuş, sağlık çalışanlarının yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sürecinde çok yorulduğunu, çok yıprandığını belirterek, "Sağlık çalışanlarının en önemli sorunu, adaletsiz döner sermayeye bağlı ücret ödemeleridir. Biz ücret politikalarının yeniden revize dilmesini, çalışanların emeğinin, alın terinin karşılığı olacak şekilde adil ve adaletli bir ücret politikasının belirlenmesini istiyoruz." dedi.

Durmuş, Balıkesir Sağlık-Sen Şubesi'nin düzenlediği divan toplantısına katıldı.

Burada katılımcılara hitap eden Durmuş, 3600 ek gösterge konusunda, bir sonraki yıl bu sorunun çözüleceğini belirterek, kamu çalışanlarının önemli bir sorununun sona ereceğini söyledi.

Durmuş, 3600 ek göstergeyle kamu çalışanlarının emekli maaşlarında ve tazminatlarında artışlar yaşanacağını ifade ederek, "Bir diğeri ise 495 bin kamu çalışanımız olan sözleşmeli çalışan arkadaşımızın ekonomik, özlük, sosyal hakları itibariyle tek tipleştirilecek sözleşmeli istihdam modelini hayata geçireceğiz. Bu konuyla da alakalı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile yapmış olduğumuz görüşmelerde mutabık kaldık. 495 bin sağlık, kamu çalışanımızın beklentisi olan gözü, kulağı olan bir sıkıntıyı daha çözüme kavuşturmuş olacağız." diye konuştu.

Sağlık çalışanlarının döner sermaye ödemeleri konusuna da değinen Durmuş, şunları ifade etti:

"Sağlık çalışanları olarak pandemi sürecinde çok yıprandık, çok yorulduk. Elbette yapmış olduğumuz fedakarlığın karşılığı parayla ölçülecek bir fedakarlık değil ama sağlık çalışanlarının pandemi ödemelerindeki adaletsizliğe yönelik çok vurgular yaptık. Sağlık çalışanlarının en önemli sorunu, adaletsiz döner sermayeye bağlı ücret ödemeleridir. Biz ücret politikalarının yeniden revize dilmesini, çalışanların emeğinin, alın terinin karşılığı olacak şekilde adil ve adaletli bir ücret politikasının belirlenmesini istiyoruz. Toplu Sözleşme sürecinde yapabileceğimiz kazanımlar sınırlı olduğu için biz sağlık çalışanlarının ek ödemesinde yüzde 20 oranında artırım yapılmasını sağladık. Artırım yapılması ve toplu sözleşmenin geneline yönelik kazanımlar elde edilmesiyle birlikte bugün 6 bin 300 lira alan bir sağlık çalışanı arkadaşımızın, toplu sözleşmeyle beraber gelirinde 1100 lira, 1200 lira artış sağlanmış olacak. Toplu sözleşmede ne kazandık derseniz, her bir sağlık çalışanımızın en az 800 ila 1200 lira arasında değişen oranlarda zam elde etmiş olmasını sağladık."

Semih Durmuş, sağlıkta şiddetin sonlandırılması gerektiğini, bu konuda adımların atılmasını istediklerini ve kendilerinin de çalışmaları olduğunu söyledi.


Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla


ONLİNE FORMA  ile KALİTE ve GÜVEN SİZLER İÇİN TAKIM  79 TL 

Toplantıya AK Parti Balıkesir Milletvekili Mustafa Canbey, AK Parti Balıkesir İl Başkanı Ekrem Başaran, Sağlık-Sen Balıkesir Şube Başkanı Nihat Erzi, Balıkesir İl Sağlık Müdürü Serkan Kadir Keskin, farklı sendikaların temsilcileri ile Sağlık-Sen üyeleri katıldı.

Güncelleme Tarihi: 20 Ekim 2021, 01:56

Ceren YILDIZ

banner43
YORUM EKLE
YORUMLAR
SELİMCAN
SELİMCAN - 2 ay Önce

SAYIN BAŞKAN SAĞLIK ÇALIŞANLARINA YAPACAĞINIZ EN BÜYÜK İYİLİK, DÖNER SERMAYE VE/VEYA SABİT EK ÖDEMEDEN EMEKLİ KESENEĞİNİN YAPILAMASIDIR. MAALESEF TOPLU SÖZLEŞME GÖRÜŞMELERİNDE BU HUSUSU GÖRÜŞMEDİNİZ. SAYGILARIMLA.

Sağlık
Sağlık - 2 ay Önce

Halen bunlara üye olan sağlıkçı, sizin vebaliniz çok büyük sizin sayenizde adam bizimle dalga geçiyor. Bir sağlıkçı 6 bin 300 alıyormuş da 1200 daha artırmış mış da. Suç bu adamda mı şimdi

Kafa
Kafa - 2 ay Önce

Doktora ektra birşey vermezsen kimse çalışmaz. Hikaye anlatma. Mecbursunuz o paraları vereceksiniz yoksa bakacak Dr bulamayacaksınız. Avrupa sağlık mültecisi alacam dese yüzde 70 çeker gider. Diğer sağlık personeline de ayrı havuz açın. Onlara da kendi havuzlarından dağıtın. Tek havuzdan adalet ayağına eşit falan dağıtmayı aklınızdan geçirmeyin, hekimleri 500 liraya çalıştıramazsın. Hekim yoksa hastanede kazanç, gelir olmaz. Senin derdin oy toplamak koltuğunu, cukkanı korumak. Ulan 2 yıllık kıçı kırık bir okul mezunu neredeyse MV olacak. Ya bu ülke bu tip adamların yönetiminde gelişir mi? Tabi fakirlik, az gelişmişlik olur. Bu herif mi yönetecek ülkeyi ?

istanbullu
istanbullu - 2 ay Önce

SEMİH DURMUŞ SAĞLIK ÇALIŞANLARINA YAPACAĞINIZ EN BÜYÜK İYİLİK,
İSTİFA ETMEK TABİ BİRAZ UTANMAN VARSA

sağlıkçılar
sağlıkçılar - 2 ay Önce

**SAĞLIKÇILAR ADALETSİZ DÖNER DAĞITIMINI YILLARDIR SÖYLÜYOR. DR SAĞLIKÇI AYRIMI YAPILMADAN EŞİT DÖNER SERMAYE DAĞITILMALIDIR.
* SABİTLER SİGORTAYA YANSITILMALIDIR.
* 3600 HER UNVANA VE 2008 YILI MEMURİYETE BAŞLAYANLARI KAPSAYAVAK ŞEKİLDE VERİLMELİDİR.
* YIPRANMA VERİLMEYEN UNVANLARA YIPRANMA VERİLMELİDİR.
BUNLAR SAĞLIKÇILARIN ASIL ÇÖZÜM BEKLEYEN SORUNLARIDIR.

KIZGIN
KIZGIN - 2 ay Önce

Her hangi bir sendikadan her hangi bir yönetici milletvekili adayı olsun OY vereni sevsinler

mert
mert - 2 ay Önce

memurla dalga geçiyor ve hala memurlar üye olarak kalıyorsa herşeyi hakediyordur

ali
ali - 2 ay Önce

dalga geçiyor agamız yetkili sendikaya sesleniyor


SIRADAKİ HABER