Diyarbakır'daki Sağlık-Sen seçimlerine ilişkin açıklama

Sağlık Sen Diyarbakır Şubesi 5'inci Olağan Genel Kurulu Delege Seçimlerine Azizler Hareketi ile hazırlanan grup, seçime ilişkin açıklamalarda bulundu.

Diyarbakır'daki Sağlık-Sen seçimlerine ilişkin açıklama

Seçimlerde Azizler Hareketi adına başkan adayı olan Ahmet Demirel, grup adına yaptığı yazılı açıklamada, seçim sürecinde psikolojik baskılarla delege adaylarını caydırma, fikirlerini değiştirmeye yönelik çabaların bulunduğunu iddia etti.

Adaylık başvurularını tamamlayan delege adaylarının istifaya zorlandığını savunan Demirel, şunları kaydetti:

“Bazı hastane yöneticileri delege adayı gösterilerek ast-üst ilişkisi içerisinde sağlık çalışanlarına iradelerini sandığa yansıtma olanağı engellenmeye çalışılmıştır. 'Sahada dolaşan yerinizi değiştirirler, mobinge uğrarsınız' sözleriyle korku ortamı oluşturulmaya çalışılmıştır."

Üyelerinin delege adayı olabileceğini ama idarecilerin bu oranda delege adayı olmalarını temsiliyette adaletsizlik olarak gördüklerini dile getiren Demirel, daha önceki seçim dönemlerinde de başka illerde bu tarz idarecilerin sendikaya müdahale olarak değerlendirilebilecek durumların yaşandığını iddia etti.

Demirel, "Mevcut yönetim, seçim takvimini belirlerken en güçlü olduğu yerler ve Azizler Hareketi olarak zayıf teşkilatlarımızın olduğu yerde seçimlere başlamış ve aslında aldığı toplam oy oranı seçimleri etkileyecek derecede değilken sanki tamamen seçimi kazanmış gibi algı yönetmektedir." ifadelerini kullandı.

Sandık kurulları konusuna da değinen Demirel, "Mevcut yönetim tarafından oluşturulan sandık kurulları tamamen kendi delege adaylarından oluşturuldu. Sandık kurullarına hareketimiz adına hiç kimse görevlendirilmedi. Müşahit bulundurma talebimize çok ciddi direnç gösterildi. Yoğun baskılar sonucu salona kabul edilen müşahitlerimiz sandık kuruluna fiziksel olarak uzak bir yerde tutularak gelen üyelerin kimlik tespiti ve imza atma süreçlerini takip edemez duruma gelindi. Bu da seçim sonuçlarını daha şaibeli hale getirdi." değerlendirmesinde bulundu.

Demirel, "Tarafsız ve adil olun, devletimizin kamu hizmetini aksatmayın ve bunun yakın takipçisi olduğumuzun bilinmesini istiyoruz." çağrısında bulundu.

Sercan Yılmaz

YORUM EKLE
YORUMLAR
Sivasi
Sivasi - 2 hafta Önce

Benzer şeyler sivasta da döndü ve dönmeye devam ediyor... Demokrasiyi savunsun diye kurulan sendika ne yazıkki demokratik olmayan yollara başvuruyor..
Genel merkez de uyuyor...

Sağlık sivas
Sağlık sivas @Sivasi - 2 hafta Önce

Seçim öncesi siyasiler ile yenilen yemeğin nasıl bir sendikal açıklaması olabilir ya da sadece belli bir gruba verilen hatimli yemeğin......

Yorumsuz
Yorumsuz @Sivasi - 2 hafta Önce

Kurumlara asılan delege sayısı ile seçim yapılan delege sayıları arasında alaka yoktu. 19 olan yer 38 e çıktı, 4 olan yer 3 e düştü. Zayıf olduğunu düşündüğü yerin seçim saatini sınırladı. Sandık başkanları hep kendi delegeleri oldu gelene gidene kendi oy gruplarına verin diye telkinde bulundular. Sorsan hak, hukuk, helal vs vs diye konuşur dururlar.

Abdullah ABDULLAHOĞLU
Abdullah ABDULLAHOĞLU @Sivasi - 2 hafta Önce

Delege adayları ne baskılarla istifa ettirildi. Müşahit olarak bile muhalif gruptan kimsenin oy kullanma yerine girmesine izin verilmedi. İlk seçim yapılan yerlerdeki takvim açıklanmadı. Kesinleşen delege listeleri hiç bir surette ilan edilmedi. Bütün bunlara rağmen WhatsApp durumlarında bu hafta yapılacak seçimler için demokrasi şölenine davetlisiniz diye duyuru yapıldı.

Demokrasi
Demokrasi - 2 hafta Önce

Sayın Ali yalçın ve semih durmuş bey, gelin bu Diyarbakır'daki sendika antidemokratik yönetici zulmüne bi de gelin yerinde görün.çok mu zordur

Erdal ....
Erdal .... - 2 hafta Önce

Diyarbakırda ilk defa sağlık sen kendi içerisinde seçimi oluyor 10 yıldır mevcut sendikanın karşısına muhalif çıkmamıştı.. yalnız bu yıl karşısına çıkan liyakat ehli olan muhalifler, mevcut sendika tarafından sağlık idareci ve yöneticileri de desteğini alıp öyle bir baskı yapıyor ki ben kendim şahit olmasaydım. İnanmazdım.. inancınız olsun kendimi Suriye de ki diktatör rejimin bir an sandım...Ya ben anlamadım kardeşim yöneticilerin delege adayı olup nasıl sendikaya işbirliği yapıyor benim aklım almıyor..sendika işçi ve memurun hakını işverene karşı savunması gerekmiyor mu

Adem Nazik
Adem Nazik - 2 hafta Önce

Demokrasi hak hukuk özgürlük bir yere kadarmış. Koltuklarına dokunduğumuz anda her türlü hile ve zorbalığa maruz kalabiliyorsunuz.

Fatih kaya
Fatih kaya - 2 hafta Önce

Delege adaylarinin Neredeyse yarisi yönetici idareci.

Elifoğlu
Elifoğlu - 2 hafta Önce

Kütahyada da aynı sıkıntılar yaşanıyor,hak hukuk arama mercileri olay kendi menfaatlerine geldiğinde kör sağır dilsiz oluyor kayıtsız kalan herkes bu töhmetin altında kalıyor saygılar

Diyar
Diyar - 2 hafta Önce

Ne yazıkki makam ve mevki sevgisi insanları her türlü pisliğe itiyor.

Amedli SES li
Amedli SES li @Diyar - 2 hafta Önce

YaDigim yorumları neden sildiniz sizde birilerine yalakalık mi yapiyorsujiz

Şahin
Şahin - 2 hafta Önce

Hakkaniyet ve adaleti tesis etmede herkese örnek teşkil etmesi gerekirken; haksızlık ve hukuksuzlukların kol gezdiği bir kuruma dönüştürmüştür. Genel merkez seçimlerin objektif kriterlerle yapılması için gereğini yapmadığı sürece bütün mesuliyetin en büyük ortağıdır


SIRADAKİ HABER