2021 Değerlendirmesi "Sağlık çalışanları, tükenme noktasına gelmiştir"

2021 Değerlendirmesi "Sağlık çalışanları, tükenme noktasına gelmiştir"

Sağlık Çalışanları Hak Ve Mücadele Derneği 2021 yılı değerlendirmesini basın açıklaması ile duyurdu. Sosyal medya aracılığıyla yapılan paylaşımda 2022 yılına dair temennilerini dile getiren Sağlık Çalışanları Hak Ve Mücadele Derneği yaptığı paylaşımda “2022 yılında, pandemi dolayısıyla Sağlık Emekçilerine verilen sözlerin tutulmasını temenni eder, haklarımızı alacağımız, umudumuzu diri tutacağımız, Covid’siz sağlıklı seneler dileriz.” ifadelerine yer verdi. Aynı zamanda 2021 yılına dair değerlendirmelerini paylaşan Sa-Ha-Der, basın açıklaması yaptı.

BASIN AÇIKLAMASI

“Umutlarla girdiğimiz yeni yıldan beklentilerimizi değerli milletimizle paylaşmak istiyoruz. 2020 yılının başından beri süre gelen pandemi, dünyada alışılmış bütün kalıpları değişime ve dönüşüme zorlamıştır. Sürecin ilk yılından itibaren bütün dünyada sağlık çalışanları pandemi ile mücadelede en ön safta yer almış ve bu nedenle 2021 yılının “Sağlık Çalışanları Yılı” olması Dünya Sağlık Örgütü tarafından kabul edilmiştir. Teklifi yapanın Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanı olması, ülkemizdeki sağlık çalışanlarının 2021 yılından beklentilerini artırmıştır. Bu beklentiler temel olarak; maaşların tatminkar düzeye çıkarılması, Covid-19’un meslek hastalığı sayılması, 3600 ek gösterge verilmesi, sözleşmelilerin kadroya alınması, boş kadrolara atama yapılması, sağlıkta şiddet sorununa kalıcı çözüm üretilmesi ve mesleki saygınlığın yükseltilmesi olarak sıralanabilir. Ancak verilen sözlerin tutulmaması ve çeşitli platformlarda defalarca gündeme getirilen taleplerin adeta görmezden gelinmesi ile, beklentiler yerini güven kaybı, hayal kırıklığı ve umutsuzluğa bırakmıştır. Toplu iş sözleşmesi sürecinde yetkili sendikaların ülkenin ekonomik gerçeklerinden uzak tutumu, bu umutsuzluğu daha da artırmıştır. Gelinen durumda sağlık çalışanları, yetersiz kadrolarda ağırlaşan iş yükü, psikolojik yıpranmışlık, şiddet ve mobbing kaynaklı olumsuz çalışma koşulları ve yetersiz ücret politikası nedeniyle tükenme noktasına gelmiştir.
Sağlık hizmeti, devletin asla tamamen terk edemeyeceği idari nitelikte bir kamu hizmetidir. Bu hizmetin asli unsuru, sağlık çalışanlarıdır. Ülkenin kalifiye ve eğitimli işgücü olan sağlık personeli, sağlık hizmetinin kesintisiz ve eksiksiz olarak yapılabilmesi için bütün olumsuzluklara rağmen, özveriyle çalışmaya devam etmektedir. Ancak her geçen gün bu önemli kamu hizmetinin sunumunu olumsuz etkileyebilecek duyarsızlık ve vurdumduymazlık, sağlık sistemini onarılması güç bir duruma doğru sürüklemektedir. Bu nedenle devlet yönetme sorumluluğu olan herkesin sağlık çalışanlarının duyarlılıklarına hassasiyetle, vicdanla ve adaletle eğilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Zira sistemin yaşayacağı bir kriz noktasına çok yakın durumda olduğumuz gerçeği, söylemlerle, alkışlarla ve göstermelik küçük uygulamalarla geçiştirilemez. Bu nedenle 2022 yılında, pandemi sürecinde verilen sözlerin tutulmasını ve sağlık çalışanlarının haklı taleplerinin karşılık bulmasını bekliyoruz. Kamuoyuna saygıyla duyurulur…”


Personel Sağlık Sosyal Medya Gurubumuza Ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla


ONLİNE FORMA  KALİTEYİ UYGUN ALABİLECEĞİNİZ ADRES İÇİN TIKLAYINIZ 

Ceren YILDIZ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER