Hastanede sedyeden düşürülen adam hayatını kaybetti. Savcılık, iki hasta bakıcı ve hemşire hakkında 'taksirle ölüme sebebiyet verme' suçundan soruşturma başlattı. İşte detaylar...

Ankara'nın Yenimahalle ilçesinde bulunan Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 91 yaşındaki Muammer Demir, baş ağrısı nedeniyle bir hafta tedavi gördükten sonra gözünden de muayene olmak istedi.

Muammer Demir'e refakat eden hasta bakıcılar, polikliniğin önünde yaşlı adamın yattığı sedyenin yüksekliğini düşürmek istedi. O sırada yere düşen Muammer Demir, devrilen sedyenin altında kaldı. Bir süre nefes alamayan Muammer Demir'in beyin kanaması geçirdiği belirlendi ve yoğun bakım servisinde müşahedeye alındı.

Yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayan Muammer Demir, Karşıyaka Mezarlığı'nda defnedildi. Sedyenin ayarları ile oynadığı iddia edilen hemşire Satı T. ile hasta bakıcılar Bayram S. ve İsa K. hakkında 'taksirle ölüme sebebiyet verme' suçundan soruşturma başlatıldı.

"SEDYE BİR ANDA YHERE DÜŞTÜ"

60 yıllık eşini kaybetmenin acısını yaşayan 82 yaşındaki Meliha Demir, şunları söyledi:

"Eşim başının ağrıdığını ve kendisini hastaneye götürmemi söyledi. Ambulans çağırıp hastane acil servisine götürdük. Tansiyonu çok yükselmiş. Orada ilaç verip tansiyonunu düşürdüler. Akşama kadar orada bekledik. Eşimi eve götürecektim ama doktorlar izi vermedi. Hastanede müşahedeye aldılar. Yaklaşık bir hafta hastanede kaldı.

DSÖ: COVID-19 yaşam süresini yaklaşık 2 yıl kısalttı DSÖ: COVID-19 yaşam süresini yaklaşık 2 yıl kısalttı

Ardından da doktorlara, 'Ben artık iyiyim, bir de gözümden muayene olmak istiyorum' dedi. Doktorlar da bizi göz polikliniğine yönlendirdi. Eşimi sedyeyle oraya götürdüler. Bizimle ilgilenecek doktor o sırada yerinde değildi. Eşimi aşağı kata indirmek istediler. Hastane çalışanları sedye ile ilgilenirken bir anda yere düştü ve eşimin üzerine devrildi."

"BURNUNDAN VE AĞZINDAN KANLAR AKMAYA BAŞLADI"

Beyin kanaması geçiren eşinin başka hastanelere nakledilmek istendiğini fakat yer bulunmadığını belirten Meliha Demir, şöyle konuştu:

"Eşimin bir anda nefesi kesildi. Burnundan ve ağzından kanlar akmaya başladı. Sonra zar zor nefes almaya başladı. Müdahale ettikten sonra beyin kanaması geçirdiğini söylediler. Başka hastanelere nakletmek istediler ama yer bulamadılar. Sonra bir gece aynı hastanede müşahedeye alındı. Bir gece orada kaldı. Ardından da acil servise aldılar. 4 gün de orada kaldı, sonrasında da yoğun bakımda bir süre tedavi gördü. En sonda da kendisini kaybettik."

"ÇOK İHMAL VAR, OLAYDAN SONRA O SEDYEYİ ATIP YENİSİNİ GETİRDİLER"

Kocasının ihmal sonucu öldüğünü söyleyen Meliha Demir, "Sedyeye ayar yapıyorlardı. Eski ve kötü bir sedyeydi. Doktorlar bize her türlü kötü habere karşı hazırlıklı olmamızı söyledi. Olaydan sonra polise gittik. Durumu anlattık. Dünyam başıma yıkıldı. Keşke ben ölseydim de o yaşasaydı. Çok ihmal var. Olaydan sonra o sedyeyi attılar, başka sedye getirdiler" ifadelerini kullandı.

Kaynak: rss