Şampiyonlar Ligi tarihinin en golcüleri listesinde dünyaca ünlü isimler mevcut. İşte bu isimler ve haklarında bilinmesi gereken detaylar!

Son dakika spor haberleri kategorisinde incelemeler yapıldığı zaman dikkat çeken hususların başında uluslararası arenada en çok gol atan oyuncular başı çekiyor. Bu oyuncuların yaşları, çıktıkları maç sayısı, seyirciden ne kadar destek aldıkları gibi tüm hususların göz önünde bulundurularak sürecin tamamlanması gerekiyor. Oyuncuların sergiledikleri performansın takımları için de belirleyici olduğunu siz de göreceksiniz. Bu kıymetli oyuncuların büyük bir kısmının artık futbola aktif şekilde devam etmediğini ya da Avrupa’dan farklı ülkelere transfer edildiğini de eklemek gerekir.

Cristiano Ronaldo

Şampiyonlar Ligi tarihinin en golcüleri arasında tarzı ve ortaya çıkardığı ekolü ile fark yaratan isimlerin başında Cristiano Ronaldo geliyor.

·       Toplamda 19 sezon boyunca oynamıştır. Bu sezonların başlangıcından sonuna kadar seyri doyulmaz bir futbol kalitesinin ortaya çıkartıldığını görebilirsiniz.

·       140 adet gole imza atmıştır. Sadece golleri değil aynı zamanda yapmış olduğu asistler ile de adından söz ettirmiştir. Başarılı oyuncuların büyük bir kısmının oyunca bencil bir tavır takınmadığı hem diğer oyunculara şans verdiği hem de yeri geldiği zaman bireysel başarısını da ön plana koyduğunu görebilirsiniz.

·       Portekizli oyuncu şu anda 38 yaşındadır. Hala futbol kariyerine devam etmektedir. Bir sonraki sezon jübilesini yapması beklenmektedir. Ayrıca Ronaldo’nun Messi ile arasında sözsüz ama ciddi bir rekabet olduğunun da üzerinde durmak gerekir.

En son spor haberleri kategorisinde son dönemlerde gündemden düşse de birkaç sene öncesine kadar futbol denildiği zaman akla ilk gelen isim olduğunu itiraf etmek gerekmektedir. Henüz bu listeye Türk oyuncunun girememiş olması da üzücü ve aynı zamanda futbolcuların performansını analiz etmek bakımından da çok önemli bir yer tutmaktadır.

Lionel Messi

Lionel Messi son senelerin hem özel hayatı ile hem de karakteri ile futbol başarısını bir araya getiren, adından en sık söz ettiren isimleri arasında yer almaktadır. Aile yaşantısını sorunsuz şekilde devam ettiren ve aynı zamanda dünyaca bu kadar ünlü olan başka bir futbolcu bulmak oldukça zor. Arjantinli futbolcunun toplamda 2 kulüp için forma giydiği bilinmektedir. Toplamda 129 adet gol atmıştır. Ronaldo ile arasında çıktığı maç sayısı bakımından fark olduğunu, Ronaldo’nun çıkmış olduğu maç sayısının çok daha yüksek seviyede olduğunu da belirtmek gerekmektedir.

Şampiyonlar Ligi tarihinin en golcüleri arasında yer alırken oyun tarzı bakımından da yeni bir ekol ortaya çıkardığını belirtmek gerekir. Oyun kuruculuk ile forvetin bir araya getirildiği ve takımın ruhunu ve galibiyet azmini birden ön plana çıkartabilecek olan niteliği ile seyir keyfi çok yüksek olan isimler arasında yerini almaktadır. Messi toplamda 45 adet asist yapmıştır. Bu asistlerin sayısının çokluğu bencil bir oyun tarzının benimsenmediğini bir kere daha kanıtlamaktadır. Seyirci tarafından bu denli sevilen ve desteklenen farklı bir isim bulmak oldukça zor!

Bakanlar Kurulu ile MYK'da değişim olacak mı? Bakanlar Kurulu ile MYK'da değişim olacak mı?

Robert Lewandowski

Robert Lewandowski en golcüler arasında üçüncü sırada yer almaktadır. Oyun tarzı bakımından çok ayırt edici, olmasa dahi topu ağlarla buluşturma konusunda başarılı olan isimler arasında yerini almaktadır. 92 adet gol atmıştır. 26 adet asist yapmıştır. Aynı zamanda kullanmış olduğu penaltı sayısının da 16 olduğu bilinmektedir. Daha disiplinli bir oyun tarzının benimsenmesi konusunda en büyük önemi ortaya çıkaran oyunculardandır. Kondisyonu ve ikili mücadelelerde sergilemiş olduğu duruşun birçok teknik adam tarafından örnek gösterildiğini de belirtmek gerekir.

Karim Benzema

Karim Benzema son dönemlerde en çok hayranı olan ve büyük bir çıkış yakalayan isimler arasında bulunmaktadır. Oyun tarzı bakımından hırsının rakip kabul etmeyecek kadar yüksek olduğunu sadece birkaç müsabaka izlemenizin sonrasında anında tespit edebiliriz. Konuya ilişkin incelemeler yapıldığı zaman dikkat çeken hususlardan biri diğeri de Fransa’nın oyun stili ile disiplini bir araya getiren bir yapısının olmasıdır. Toplamda 90 adet gol atmıştır. Oyun tipi bakımından daha bireysel odaklı olduğu görülmektedir. Pasların doğru kullanımı konusunda ve asist konusunda kendini geliştirmesi, gerektiğine dair yorumlar yapan uzmanlar da mevcuttur.

3 adet penaltı kullanmıştır. İlerleyen yıllarda bu sıralamada çok daha iddialı bir yere geleceğine dair tahminler de mevcuttur. Santrafor mevkiinde adından sıklıkla söz ettireceği tahmin edilen isimler arasındadır. Yaşı bir engel teşkil etmediği sürece futbol sahalarından geri kalmayı düşünmediğini de dile getirmiştir. Şuan 35 yaşında bulunmaktadır. Kariyerinin başlaması gerekenden daha geç bir vakitte yükselişe geçtiğini belirtmek gerekiyor.

Raul

Futbol ekolleri arasında çok özel bir yere sahip olan Raul’un kendine has bir futbol tarzı olduğunu belirtmek gerekir. Hem atılan gol sayısı hem de kişilerin kendine özel bir ekol yaratması, bundan sonra yetişen futbolcuların bu ekolü takip edebilecek olmasının da dikkate alınması gereken hususlardan biri olduğunu belirtmek gerekmektedir. Toplamda 71 adet gol atmıştır. Şu anda aktif futbolu bırakmıştır ve 46 yaşındadır.

Spor takım dahilinde olduğu dönemlerde adından sıklıkla söz ettiren ve aynı zamanda stratejisi karşısında birçok oyuncuyu etkisiz kılan önemli isimlerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Dikkat çekici olan bir diğer husus da taraftarın ona olan sevgisidir. İlerleyen senelerde de yaratmış olduğu futbol ekolünün birçok kişi tarafından benimsenecek konumda olduğunu belirtmek gerekir.

Golcüler Arabistan Ligine Transfer Oluyor

Belirli bir yaşın üzerinde olan golcülerin bir kısmının kariyerlerine nokta koyarken yıldızlarının parladığı takımlarda değil, son kez yüksek kazanım elde edecekleri takımlarda kalmayı tercih ettikleri görülmektedir. Takım transferleri içerisinde en çok konuşulan Ronaldo’nun Arabistan’a gitme nedeni de budur. Yapılan yatırımlar ile ilerleyen senelerde yüklü ödemeler yapılarak elde edilen transferler üzerinden büyük oranda çıkış yapılacağı ve Arap liglerinin dikkat çekici bir kaliteye ulaşacaklarını da belirtmek gerekmektedir. Golcüler Arabistan liginde taraftar desteği bakımından eski tadı alamasalar da elde ettikleri maddi kazanımın oldukça yüksek seviyede olduğunu bonservislerine bakınca anlamak mümkün!

Editör: Sercan Yılmaz