Sağlık alanından yapılan en saçma, komik ve akıl almayan uygulamalardan biride unvan değişikliği sınavı.

personel sağlık net / özel haber

Devletin memuru, devletin başka bir ünvanına atanmak için sınava giriyor. Zaten maaşını, kadro derecesini ve özlük haklarını son bitirdiği okula göre alan sağlık çalışanları bürokrasinin hantal yapısının mahkumu oluyor.  

Sağlık çalışanları mesleğe ilk girişte alan bilgisi sınavına tabi tutulmadan genel kpss ile atanırken kadrolu bir hemşire daha sonra okuduğu laboratuvar teknikerliği için meslek bilgisinden sınava tutulup sınırlı  kontenjan ile ünvan değiştirmeye uğraşıyor. 

2024 yılı Mayıs Ayı Resertifikasyon (Yenileme) Sınavı Başvuruları 2024 yılı Mayıs Ayı Resertifikasyon (Yenileme) Sınavı Başvuruları

Dolu kadro, boş kadro, hizmet gerekliliği, eleman sayısızdaki dengesizlik, maliye vizesi gibi bahanelerle sınırlı kontenjan ile açılan unvan değişikliğinin hemen ardından 27 bin sağlık personeli alınması bu sayılan bahanelerin tamamını geçersiz kılmaktadır. 

Unvan değişikliği için açılan sınırlı kadroların artırılması şarttır. Esasından ünvan değişiiği sınavının kaldırılıp intibak yapan ve isteyen herkese unvan değişim hakkı verilmesi gerekiyor. Devlete mali açıdan hiçbir yükü olmayan bu işi çözecek derecede bilgi ve tecrübeye sahip bu konuyu hayata geçirecek deneyimli idareciler sistemde var. Ancak sistemin çalışmasına izin verecek bir irade yok. 

Editör: Sercan Yılmaz