Ankara Eğitim Araştırma Hastanesi acil servisinde bir hekime silahlı saldırı oldu. Dr. Ertan İskender'in asistan hekimken elinden bıçaklanıp mesleği bıraktığı Ankara Eğitim Araştırma Hastanesinde acil serviste çalışan doktor silahlı saldırıdan şans eseri kurtuldu. Saldırıya uğrayan hekimin meslektaşları saldırıyı kınayarak sosyal medyadan yaptıkları paylaşımlarla sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya tepki gösterip ‘Hamaseti bırakın önlem alın’ çağrısını yaptı.

Dört bakanlık doğurganlık hızının düşmesiyle ilgili çalışma grubu kuracak Dört bakanlık doğurganlık hızının düşmesiyle ilgili çalışma grubu kuracak

Hekimlerin bazılarının paylaşımları şöyle:

"ŞANS ESERİ HAYATTA"

“Acil serviste çalışırken bir anda silah sesi duyuyorsun, korkuyla panikle acaba hangi arkadaşımın başına bir şey geldi diye gidip bakıyorsun, şans eseri kimseye bir şey olmamış. Çalışma arkadaşının yanından geçip gitmiş kurşun. 5 aylık bebeği olan adam, şans eseri hayatta kalmış.”  “Bugün silah sıktılar, bir arkadaşımızı kurşun sıyırdı. Biz canımızı sokakta mı bulduk?”

MECLİSE ARAŞTIRMA ÇAĞRISI

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Deniz Yücel, son yıllarda artan sağlıkta şiddet vakalarına dikkat çekerek sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin engellenmesi için Meclis araştırması açılmasını istedi.  Sağlıkçıları itibarsızlaştıran söylemlerin şiddeti artırdığını, son 10 yılda yurt dışına giden hekim sayısının 56 kat arttığını dile getiren Yücel “Torba yasalar içine eklenmiş, sadece ceza artırımı öngören düzenlemeler, sağlıkta şiddeti engellemek için yeterli değil” dedi. (Evrensel)

Editör: Ceren Yıldız