Muş ilimizde görev yapmakta olan bir sağlık teknikeri yaşadığı talihsiz bir adli olay sonrası tutuklanmıştı.

Olaya ilişkin sendikadan yapılan açıklama;

Tutuklu kaldığı sürede hizmet sözleşmesi askıya alınmıştı. Ve daha sonra tekrar göreve başladı. Tutukluluk süresince ödenmesi gereken 2/3 oranındaki maaşları ve sabit ödemelerinin kendisine ödenmesini idareden talep ettik ancak, hastane idaresi 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu 141. Maddesine aykırı bir şekilde bu talebimizi ret etti.

Meclise sunulan Torba Yasada sağlık çalışanlarının tüm sorunlarının çözülmesini istiyoruz Meclise sunulan Torba Yasada sağlık çalışanlarının tüm sorunlarının çözülmesini istiyoruz

Bunun üzerine üyemizin hakkını yargıda aramak üzere Van İdare Mahkemesine müracaat ettik. Yargılama sonrası üyemiz haklı bulunarak idarenin işlemini iptal etti ve sözleşmenin askıda kaldığı döneme ilişkin ödenmeyen 2/3 oranındaki maaşları ile sabit ödemelerinin dava tarihinden itibaren yasal faizi ile birlikte davacıya ödenmesine hükmetti.

Bu bağlamda idarelere bir çağrımız olacak. Kanun neyi emrediyorsa idareler bunu uygulamakla mükellef. Zaten mağdur olmuş, manen zor bir zaman geçirmiş arkadaşımızı ayrıca idarenin keyfiyetle cezalandırmaya kalkmasını kabul etmemiz mümkün değil. Hak’kı olmasına rağmen üç kuruş parayı ödemek istemeyen idare şimdi dava masrafı, vekâlet ücreti ve yasal faizi birlikte ödemek durumunda kaldı.

Togan Demircan

Demokratik Sağlık Sen

Genel Başkanı

Editör: Sercan Yılmaz