Ödemiş Devlet Hastanesi Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü Vakkas Kara hakkında birkaç kişiden kaynaklı karalama kampanyası yürütüldüğüne dikkat çeken Sağlık-Sen İzmir 2 Nolu Şube Başkanı Ekrem Özdemir, “Sağlık-Sen İzmir 2 No’lu Şube Başkan Yardımcımız Vakkas Kara hakkında hastane içerisinde çalışan birkaç kişiden kaynaklı uzun yıllardan beri bir karalama kampanyası yürütülmektedir. Bu karalama kampanyasının başladığı zaman ve gelişimine baktığımızda sendika başkan yardımcımızın hastane yönetiminde görevlendirilmesinden sonra dozunu artırdığı ve bir yerden sonra da tamamen kişisel hale gelerek akıl mantık sınırları dışına taştığı basit bir internet araştırması ile net bir şekilde görülebilmektedir. Vakkas Kara’nın yaptığı çalışmalar ve uygulamalar ile İzmir’in güzide hastanelerinden birini olan Ödemiş hastanesini adı lekelenmiş gibi basiretsiz bir açıklama yaparken hiç araştırma yapılmadığı görülmüştür. Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü Vakkas Kara’nın 2017 göreve başladıktan sonra ekibi ile birlikte; Uluslararası bir organizasyonla sağlanan Himss 6 ve Himss 7 dijital hastane akreditasyon süreçlerinde ve SAS (Sağlıkta Akreditasyon Standartları) akreditasyonu çalışmalarında ağırlıklı olarak Sağlık Bakım alanında yapılan çalışmalarda başarılı sonuçlar alınmasında büyük rol aldığını, sürecin sonunda Ödemiş Devlet Hastanesini Dünyanın ve ülkemizin sayılı hastaneleri arasında yer almasını önemli katkıları bulunduğunu atlamıştır” dedi.

“ZİMMET SUÇUNDAN ALINMIŞ BİR CEZA YOKTUR”

Kara’nın geçen yıl kendi talebi üzerine hakkında soruşturma başlatılmasını istediğini de hatırlatan Özdemir, “Öyle ki; Kara geçen yıllar içerisinde asılsız muhtelif iddiaların sonu gelmemesi üzerine kendi talebi ile hakkında soruşturma başlatılmasını talep etmiş ve bu durum İl Sağlık Müdürlüğümüze bizim aracılığımızla da ileterek soruşturma başlatılması sağlanmıştır. Sağlık Bakanlığımızın görevlendirdiği müfettiş tarafından inceleme yapılarak 31.08.2023 tarih ve 023/05 sayılı soruşturma raporu ile soruşturmalar sonuçlandırılmıştır. Rakip sendikanın Şube Başkanı Barış Koçak tarafından 10.06.2024 tarihinde yapılan asılsız açıklamalar ne yazık ki hastanemizde bulunan ve müfettiş raporu ile ileri sürdükleri iddiaların asılsız olduğu ortaya çıkan üyelerinin bu güne kadar yürüttükleri karalama kampanyasının devamı olarak karşımıza çıkmıştır. Tüm asılsız iddiaların yanıtları müfettiş raporunda mevcuttur. İddia edildiği üzere “Sendikal ayrımcılık yapmak ve zimmete para geçirmek suçlarından“ alınmış bir ceza puanı bulunmamaktadır. Kara’nın 2 personelin arasında geçen bir kavga sonucu görevi gereği yaptırmış olduğu inceleme sonucunda takdir hakkını kullanarak kınama ceza yerine yasal mevzuata uygun olarak uyarı cezasının yeterli olacağına karar vermiştir. Bu durum Bakanlık müfettişi tarafından yapılan inceleme sonrasında “takdir yetkisini aşacak şekilde hareket ettiği” düşünülerek verilmiş olan ihtar puan cezasıdır. Bu da ilgili soruşturma dosyasında mevcuttur. Müfettiş tarafından tüm soruşturma dosyasındaki bilgi, belge ve ifadeler incelendiğinde Türk Sağlık Sen in iddia ettiği gibi Vakkas Kara tarafından bir sendikal mobbing ile ilgili herhangi bir kanıya da varılmamıştır. Kaldı ki olası bir mobing durumunda çalışanın hangi sendikaya üye olduğunu gözetmeksiniz tüm kararlılığımızla yanında yer almak bizlerin asli görevlerindendir” diye konuştu.

Genç Sağlık Sendikasından Açıklama Geldi Genç Sağlık Sendikasından Açıklama Geldi

“HASTAYA ŞİDDET İDDİALARI GERÇEĞİ YANSITMAMAKTADIR”

Hastanede yatalak bir hastanın şiddete maruz kaldığı yönünde yapılan açıklamanın da gerçeği yansıtmadığını ifade eden Özdemir açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Çalışan arkadaşlarımızın yıllardır alın teri dökerek inşa ettiği ve üst düzey sağlık hizmeti sunulan Ödemiş Devlet Hastanesinde yatalak bir hastanın tartaklandığı yine asılsız iddiaların arasında yer almaktadır. Bu iddia da yukarıda belirtilen Bakanlık Soruşturmasında incelenmiş ve asılsız olduğu raporda açıkça belirtilmiş ve iddiaların hedefinde bulunan sendikamız üyesi hemşirenin ve Sağlık Bakım Müdürü Vakkas Kara’nın adli, idari ve mali yönden işlem yapılmasına gerek olmadığı yazılmıştır. Bakanlığımız müfettiş tarafından hazırlanan raporun hiçbir satırında sendikal ayrımcılığı işaret eden bir ibare bulunmamakla birlikte aksine bu tür bir yaklaşımın görülemediği açık ve net olarak defalarca belirtilmiştir. Ayrıca İzmir geneline bakacak olursak da Türk Sağlık Senin en fazla büyüdüğü ve üye sayısını arttırdığı ilçenin Ödemiş olduğu, herhangi bir baskının ve sendikal ayrımcılığın olmadığı ve iftira olduğu görülecektir. Bundan yaklaşık 9-10 yıl önce Vakkas Karanın yönetici olmadan acil serviste çalıştığı dönemde birlikte ambulans icabı tutan ekiple birlikte nöbetlerinde karışıklık olduğu belirlenmiş ve tüm ekibin adına yapılan fazla ödeme miktarı hesaplanarak iadesi istenmiş ve bu miktar da hemen ödenmiştir. Ayrıca müfettiş tarafından da ayrıntılı olarak incelenmiş ve sonuca bağlanmıştır. Bu tüm kurumlarda olabilecek ve personelin bilgisi, kontrolü dışında olan ve sehven yapılan yanlışlıklardır. Bu Türk Sağlık Sen ilçe temsilcileri ve şube başkanı tarafından da gayet iyi bilinmektedir. Yine Barış Koçak tarafından iddia edildiği üzere raporda “İdareci olarak sözleşmesinin yenilenmemesi uygundur.” İbaresi bulunmamaktadır. Tüm yöneticilerin değerlendirmeleri ve disiplin soruşturmaları Bakanlığımız tarafından yapılmaktadır. Bunu bu seviyede bir çalışan temsilcisinin bilmiyor olması bizleri hayrete düşürmüştür. Bu durumu güzel İzmir’imizin tüm sağlık çalışanlarının değerlendirmesine bırakıyoruz.”

Kaynak: rss