Ağrı'nın Hamur ilçesinde yolu kar ve tipiden kapanan mezrada rahatsızlanan 1'i bebek 4 kardeşe, sağlık ekipleri paletli ambulansla ulaştı.

İlçenin en uzak yerleşim yerlerinden olan Yuvacık köyüne bağlı Mollahasan Mezrası'na misafirliğe giden Ferdi ve Bican Mengeş çiftinin çocukları Miran (9), Barış (6), Helin (3) ve 9 aylık bebek Mert Ali rahatsızlandı.

Mezra yolunun kar ve tipi nedeniyle ulaşıma kapalı olması nedeniyle çocuklarını hastaneye götüremeyen aile, yüksek ateş ve öksürük şikayetiyle 112 Acil Çağrı Merkezi'ni arayarak yardım istedi.

Yaklaşık 6 saat süren çalışmanın ardından paletli ambulansla mezraya ulaşan ekipler, ilk müdahaleyi yaptıktan sonra hasta kardeşleri yolun açık olduğu Ayvacık köyünde bekleyen sağlık ekibine teslim etti.

Hamur Devlet Hastanesine kaldırılan kardeşlerin sağlık durumlarının iyi olduğu öğrenildi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal ağ platformu X'te yaptığı paylaşımda Ağrı'da yolları açarak çağrıya giden kar küreme ambulansının görüntülerine yer verdi.

Bakan Koca açıklamada "Kar kış demeden sağlık!" ifadelerini kullandı.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"Ağrı merkeze 46 km mesafede bir mezra. Biri 9 aylık, dört çocuğu olan aile çocuklarındaki yüksek ateş ve dalgınlık şikâyeti sebebi ile 112’yi aradı. Yollar açıldı, Hamur Devlet Hastanesinde çocuklarımızın tedavisi yapıldı. Teşekkür ederiz arkadaşlar. Kar kış demeden sağlık!"

Almanya'daki Türkiyeli doktor sayısı 2 bin 600'ü geçti Almanya'daki Türkiyeli doktor sayısı 2 bin 600'ü geçti

Ağrı merkeze 46 km mesafede bir mezra. Biri 9 aylık, dört çocuğu olan aile çocuklarındaki yüksek ateş ve dalgınlık şikâyeti sebebi ile 112’yi aradı. Yollar açıldı, Hamur Devlet Hastanesinde çocuklarımızın tedavisi yapıldı. Teşekkür ederiz arkadaşlar. Kar kış demeden sağlık! pic.twitter.com/fadt7M6skw

— Dr. Fahrettin Koca (@drfahrettinkoca) January 14, 2024

Kaynak: