Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kurucu Başhekimi Prof. Dr. Cevat Yakut hayatını kaybetti.Yüzlerce kalp ve damar cerrahının hocası, Koşuyolu Kalp Hastanesi Kurucu Başhekimi Prof. Dr. Cevat Yakut vefat etti.

Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesince yayımlanan baş sağlığı mesajında, "Derin üzüntüyle bildiriyoruz ki, uzun yıllar boyunca sağlık sektöründe önemli hizmetler vermiş olan Hastanemiz kurucu Başhekimi Prof. Dr. Cevat Yakut hocamız, vefat etmiştir. 

Trafikte ‘acil ilaç’ diye bir düzenleme yok Trafikte ‘acil ilaç’ diye bir düzenleme yok

Kendisi, meslek hayatı boyunca nitelikli sağlık hizmetlerinin geliştirilmesi ve toplum sağlığının korunması adına önemli katkılarda bulunmuştur. Bu acı kaybı yaşayan sağlık camiasına, Koşuyolu ailesine ve sevdiklerine başsağlığı dileklerimizi iletiyoruz. Onun anısını daima yaşatacağız ve yaptığı değerli katkıları asla unutmayacağız." ifadelerine yer verildi.

Prof. Dr. Cevat Yakut kimdir?

Ankara’nın Beypazarı ilçesi doğumlu olan Prof. Dr. Cevat Yakut Koşuyolu Kalp ve Araştırma Hastanesi’nin kurucularındandır. Van Yüksek İhtisas Hastanesi’nde de kalp cerrahisini başlatmak üzere görevlendirilen Yakut, 10 yıl boyunca hafta sonlarını Van’da ameliyat yaparak geçirdi.

Azerbaycan Bakü Merkezi Klinik Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Genel Koordinatörlüğü görevini üstlenen Yakut, iki dönem Türk Kalp ve Damar Cerrahisi Derneği başkanlığı yaptı. Yakut’un başta Başbakanlık Onur Belgesi olmak üzere pek çok ödülü bulunuyor.

Türkiye’de ilk kalp nakli yapan cerrahlardan biridir.

Prof. Dr. Cevat Yakut 7 Mayıs 2024’te vefat etti.

Kaynak: rss