Ekinci, paylaşımında, 27 Haziran 2020 tarihinde Diyarbakır Havaalanına inen özel bir uçak ve beraberindeki ekibin yaptığı etik dışı faaliyetlerden söz etti.

DİYARBAKIR'DA HALKI KİM KOBAY OLARAK KULLANDI?
TARİH:27 HAZİRAN 2020
Diyarbakır Havaalanına Valiliğe bildirilmiş özel bir uçak iner. İçinde başında özel bir hastanede görevli tanınmış Göğüs Hast. Prof'u bir şahıs başkanlığında 5 kişi sağlıkçı ve iki sivil iner.

— Prof.Dr.Cenap Ekinci (@CenapDoc) July 7, 2024

Prof. Dr. Cenap Ekinci, olayın detaylarını şu şekilde aktardı:

Yeni Orta Vadeli Program'da tasarruf ön plana çıkacak Yeni Orta Vadeli Program'da tasarruf ön plana çıkacak

Gizemli uçak Diyarbakır'da

27 Haziran 2020 tarihinde Diyarbakır Havaalanına inen özel bir uçak, valiliğe önceden bildirilmişti. Bu uçaktan inen ekipte, başında özel bir hastanede görevli tanınmış bir Göğüs Hastalıkları profesörünün bulunduğu beş sağlık çalışanı ve iki sivil kişi yer almaktaydı. Bu ekip, Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesine valilik tarafından yönlendirildi ve burada Sağlık İl Müdürü C.T. ile Başhekim E.B. tarafından karşılandı.

Şüpheli tedavi cihazı

Ekibin amacı, Covid-19 virüsünü kanda ilaçsız tedavi edebilen bir cihazı Sağlık Bakanlığına tanıtarak satmaktı. Ancak Sağlık Bakanlığı, cihazın bilimsel bir dayanağı olmadığını ve dünyada henüz kullanılmadığını, ayrıca cihazla ilgili hiçbir deney ve faz çalışması yapılmadığını belirterek cihazı almak istemedi. Buna rağmen, ekibin başındaki M.S. (Bakan Yakını), cihazın denenmesi ve bir an önce raporlanması konusunda ısrarcıydı.

Etik dışı klinik testler

Hiçbir hastane, hasta üzerinde denenecek bu yöntemi kabul etmezken, Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi, kendi hastaları üzerinde bu denemeyi kabul etti. Bu şekilde, 3 gün boyunca hastalara ve yakınlarına bilgi verilmeden deneyler gerçekleştirildi. Bu deneylerin amacı, cihazın etkilerini gözlemlemekti.

Bilgiyi kamuoyuna açıklama çabaları

Hastane önünde basın ve canlı yayın kameraları önünde, Sağlık İl Müdürü ve Başhekim, heyetle beraber kameraların karşısına geçerek, "Türk Işını" adını verdikleri bu tedavinin başarısını ülkeye duyurmak istediler. Ancak bu sunum, Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmadı ve cihaz satın alınmadı. Ekinci, bu tedavi yöntemiyle tedavi edilen bazı hastaların hayatını kaybettiğini belirtti.

Sorumluluk ve sorular

Prof. Dr. Cenap Ekinci, bu olayla ilgili birçok soruyu gündeme getirdi:

- Bu olayın sorumluları kimlerdir?

- Özel uçak kime aittir?

- Diyarbakır neden seçilmiştir?

- Halk neden kobay olarak kullanılmıştır?

- Bakan yakını bu işin neresindedir?

Prof. Dr. Cenap Ekinci, bu soruların cevaplanmasını talep ederek, Diyarbakır'da kaç vatandaşın tedavisinin kesilerek kobay yapıldığını sorguladı. Bu olayın aydınlatılması gerektiğini ve sorumluların hesap vermesi gerektiğini vurguladı.

Kaynak: rss