Sağlık Bakanlığı çıkardığı yönetmeliklerle Acil Tıp Teknikerlerine ( paramedik ) neredeyse bir acil doktorunun yetkisini verip ambulansla gidilen vakalarda doktor olmadan ilaç verme, EKG okuma,   ileri yaşam desteği sağlama    (defibilatör ve entübasyon yapma)  ve doğum yaptırma gibi kritik görevleri vermişti.

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

personel sağlık / özel haber 

Bu görevlerden dolayı paramedikler 1 kuruş fazla ücret almadığı gibi her hangi bir mesleki sorumluluk sigortası kapsamında da değildir. Yani bir paramediğin hastaya uyguladığı tıbbi müdahaleye  karşı herhangi bir koruması yok.

Şimdi aynı durum ebeler içinde geçerli. Ebelere operatör doktorların yetkisi verilip cerrahi bazı müdahalelerin yolu açılıyor.

Şuan meclis gündeminde olan sağlıkla ilgili yasanın içinde bulunan ve ebeleri yakından ilgilendiren madde şu şekilde ;

Doktor yetkisi verip her hangibir ücret artışı ve performans sisteminden yararlanılmaması kabul edilmeyen bir durumdur. Yıllarca yardımcısı sağlık personeli, tabip dışı, ataması sınavla yapılan personel vb benzetmelerle bir türlü yeri ve görevi belli edilmeyen sağlık personeline yaptığı müdahalelere karşı yasal koruma ve sigorta getirilmedi. Fizyoterapistler, diyetisyenler, paramedikler ve şimdi ebeler ciddi sorumluluklar altında görev yapacak.

Editör: Sercan Yılmaz