Aralık'ta Geri Çekilen Düzenleme İle Şimdi Sunulan Teklif Arasındaki Farklar

Aralık'ta Geri Çekilen Düzenleme İle Şimdi Sunulan Teklif Arasındaki Farklar

personel sağlık

2021 Aralık ayında hekim, diş hekimi ile emekli hekim ve diş hekimlerinin özlük haklarına yönelik düzenlemenin kapsamının dar olduğuna yönelik eleştiriler üzerine daha kapsamlı bir yasa tasarısı çıkaracağız gerekçesiyle geri çekilmişti. Altı aydır beklediğimiz düzenleme 08.06.2022 tarihinde TBMM sağlık komisyonuna yeniden getirildi.

Sağlık Komisyonuna getirilen yeni düzenlemeyi incelediğimizde birçok yönüyle eski tasarıdan bile daha geridir. Örnek verecek olursak: personel sağlık

  • Aralık 2021’de TBMM Genel Kurulu’nda oybirliğiyle kabul edilmesine rağmen TBMM İçtüzüğü’ne aykırı olarak komisyona çekilerek metinden çıkarılan teklifte, emekli pratisyen hekimlerin ilave ödeme tutarını belirleyen gösterge 13 binden 33 bine; uzman hekimlerin ise 17 binden 40 bine çıkarılacakken yeni yasa teklifi ile sırasıyla 20 bin ve 26 bine yükseltilmiştir. Başka bir ifadeyle pratisyen hekim emekli aylığında 3.050, uzman hekim emekli aylığında 3.400 lira iyileştirme yerine yeni yasa teklifiyle sırasıyla 1.600 ve 2.100 lira iyileştirme yapılacak.
  • Aralık 2021’deki düzenlemede pratisyen hekim sabit ek ödeme oranları %180’den %450’ye yükseliyordu.  Mevcut yasa teklifinde ise pratisyen hekimlerin sabit ek ödeme oranı %180’den %265’e yükseltildi. Örneğin; 3.773 lira olan pratisyen sabit ek ödemesi, Aralık 2021’deki düzenlemeyle 9.000 lira civarında olacak iken, yeni yasa teklifiyle 5.000 lira gibi bir miktarda olacaktır.
  • Aynı zamanda, yeni teklifle 5510 sayılı yasanın 4/C maddesine tabi olanların da ek ödeme alması sağlanırken önceki teklifin aksine çalışma halinde ek ödemenin kesileceğine dair hüküm korundu.

TBMM sağlık komisyonuna getirilen yasa tasarısını incelediğimizde daha önce eleştirdiğimiz gibi işkolumuzdaki çalışanların birçoğunu kapsamadığı görülmektedir.

  • Sabit ek ödemlerde her hangi bir artış yaşanmadığı gibi sabit ödemelerin emekliliğe yansıtılasına yönelik bir düzenleme bulunmamaktadır. 2021 Aralık ayındaki düzenlemede ödemeler sabit ek ödeme üzerinden artarken; mevcut yasa teklifinde ödemeler daha güvencesiz olan performans ve sözleşmeli çalışma üzerinden artırılmakta; mesai dışı çalışma teşvik edilmektedir. Yıllardır savunduğumuz yoksulluk sınırı üzerinde emekliliğe yansıyacak temel ücret talebimiz görmezden gelinmiştir. Performansa dayalı angarya çalışmayı dayatan ek ödeme uygulamasında ısrar edilmektir.
  • Madde 12 ile; 5258 s. Aile hekimliği kanunu md 3/9’da; aile hekimlerine çalışma sırasında yine kriterlere göre ödeme yapılacağı, yani bir nevi performans ödemesi yapılacağı düzenlemesinde düzenleme yapıldı. Yapılan düzenleme ile 209 sayılı kanunda diğer hekimlerdeki gibi katsayı değişikliği yanında, ödemelerin merkez bütçeye aktarılarak ödeme yapılması düzenlenmiş. ASM’leri işletme, hekimleri işveren haline getiren politikalardan, hekimleri cari harcamalar ile uğraşan muhasebeci olmaktan kurtaracak, sağlık personelleri için kadrosuz güvencesiz çalışmayı sonlandıracak bir düzenleme yapılmamıştır.
  • Sağlığın da bir bileşeni olan ve aynı işkolu kapsamında yer alan sosyal hizmetlerde çalışan personelin (sağlık hizmetleri sınıfı sayılan personel dahil) her hangi bir düzenleme yapılmamaktadır.
  • Sağlık hizmetleri sınıfı içinde yer alan veteriner hekimlerin sağlık bakanlığındaki emsalleri gibi haklardan yararlanmasına yönelik bir düzenleme yer almamaktadır.
  • Üniversite hastanelerinde çalışan personelin tayin hakkı verilmemesinden tutun, şiddetin önlenmesi, sözleşmeli parçalı istihdam modellerinin kaldırılmasına kadar çok yakıcı sorunlarımıza yönelik düzenlemeler bu yasa tasarısında bulunmamaktadır.

kaynak: SES

Sercan Yılmaz

YORUM EKLE
YORUMLAR
T.Tekniker
T.Tekniker - 2 hafta Önce

Kısa ve öz olacak şekilde söylüyorum;
Yazıklar olsun,sonucuna bu güne kadar biz katlandık'Bundan sonra sizler seçimde,maalesef halkımda yakında....

Dr.murat
Dr.murat - 2 hafta Önce

Yardımcı sağlıkçı personelleri kına yaksın. Düzenlemeyi iptal ettirdiler mutlu olmuşlardır şimdi.

xcc
xcc @Dr.murat - 2 hafta Önce

aaah murat ah,bencil murat,sadece sen alacaksın başkaları ölsün isterse

aaa
aaa @Dr.murat - 2 hafta Önce

arap kınası olsun

sağlıkçı
sağlıkçı @Dr.murat - 2 hafta Önce

seni dr yapanın

Saglıkcı
Saglıkcı @Dr.murat - 2 hafta Önce

Dr.murat bey sağlık bir bütündür

Başarı
Başarı - 2 hafta Önce

Bu da sağlık sen yöneticilerinin başlattığı eylemle tek kazanan özel hastaneler oldu. Tebrikler sarı sendika

fekeli
fekeli - 2 hafta Önce

sayın bakan sağlıkçıların okur yazar olduğunu unutmuş yada okuyunca anlamayacağımızı sanıp bol keseden atmış koca bir sıfır vermiş bize bizde sıfırı seçimde verecez

Emre
Emre - 2 hafta Önce

Artik hiçbir şekilde inancım güvenim kalmadı

Teknik sınıf
Teknik sınıf - 2 hafta Önce

Bizler üvey evlat mıyız

dr
dr @Teknik sınıf - 2 hafta Önce

kimseye birşey yok okuman yokmu

Sağlıkçı
Sağlıkçı - 2 hafta Önce

ŞAŞIRDIK MI ?
HAYIR ŞAŞIRMADIK...

2008 sonrası göreve başlayanlar
2008 sonrası göreve başlayanlar - 2 hafta Önce

2008 sonrası göreve başlayanları 3600 verilemez versen de etki etmez ama sadece diş hekimi ve doktorlara vermeye çalışıyorsunuz 2008 den sonra bizimle başladıkları halde yani hak yiyiorsunuz onlara var da bize niye yok bu hak yemek değil mi siz ne yapmaya çalıyorusunuz sandıkta bunun hesabını sorararızzzzzzzzzzzz


SIRADAKİ HABER