Yerel seçimlere 6 gün kala siyasi partilerin seçim temposu da devam ediyor. Seçim çalışmaları kapsamında il ziyaretlerine devam eden CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Gaziantep’te halk buluşmasına katıldı.

Özel, konuşmasında, Gaziantep yönetimini eleştirerek, “Gaziantep’i artık yordular. Gaziantep’i hasta ettiler artık bir doktor lazım. Muzaffer Ertürk. Hepimizin çok sevdiği bir doktor. Saygılı çalışkan, üretken. Gaziantep onu çok seviyor. O da onu çok seviyor. Her gün Muzaffer Ertürk için çalışmaya var mıyız? Verilen sözlerin tutulmadığını biliyorum. Gaziantep’te teslim edileceği söylenen konut 42 bin teslim edilen 14 bindir. Yüzde 35’i teslim edildi. Allah Antep’e bir daha böyle bir acı yaşatmasın” diye konuştu.

Özgür Özel, Gaziantep’teki şehir hastanesinde sıkıntılar olduğunu belirterek Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya seslendi. Özel, “Sağlık Bakanı’na sesleniyorum. Antep’i duy, bu şehirde sağlık skandalı yaşanıyor” dedi.

Özel’in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Gaziantep’i geçmişteki gibi cumhuriyetçilerin kalesi yapacağız. Gaziantep’i sürekli birileri ‘nasılsa her şartta oyu bize veriyorlar’ diye sürekli ihmal eden bir anlayışla karşı karşıyayız. Aylar önce ilk meydanlara çıktığımızda emeklilerden bahsettim bu ülkede 22 yıl önce en düşük emekli maaşı 1.5 asgari ücretti . BUgün 0.59 asgari ücret yani yüzde 59’u.

AKP ilk geldiğinde 1.5 asgari ücreti hiç ellemeseydi, bugün bir buçuk asgari ücret 26,27 bin liraydı ama bugün en düşük asgari ücreti 10 bin lira. 2002’de en düşük asgari ücret 8 tane çeyrek altın alıyordu. Bugün 2 buçuk çeyrek altın alamıyor 10bin lira. Yani her emeklinin 5 buçuk çeyrek altın zararı var bu işte. Gaziantep’te bir emekli bir çeyrek altın yitirse aklı çıkar bütün gün onu arar. Şimdi bir emekli değil, her emekli, bir sefer değil, her ay, bir çeyrek altın değil 5 buçuk çeyrek altın kaybediyor.

Dahası var, Daha önce birer maaş bayram ikramiyesi yoktu. 2015 7 Haziran seçimlerinde kim söyledi emekli ikramiyesini?. Kemal Kılıçdaroğlu. O gün Kemal Bey dediğinde ‘veremezsin’ dediler. Sonra 7 Haziran seçimini çoğunluğu Meclis’te kaybettiler 1 Kasım’da ‘biz de vereceğiz’ dediler. Emekliler sevindi. Ama 3 Ramazan, kurban geçti,  6 bayram  sizin ikramiyenizi vermediler hakkınızı yedir. 2018 seçimleri geldiğinde biz hatırlattık ısrar ettik. Bu sefer bin lira ikramiye verdiler. Dedik ‘yetmez, asgari ücret, bir maaş vermeniz lazım’, ‘bin lira yeter’ dedi. O gün beğenmediğimiz bin lira 42 lira kilosundan 24 kilo kıyma alıyordu. Bugün 3 bin lira oldu. Alıp kasaba gitceksiniz 6 kilo kıyma alıyor. Sadece emeklinin bayram ikramiyeisnden 18 kilo kıymayı eksittiler. Sofranızdan 18 kilo kıymayı eksittler. 1 kilo kıyma için insanlar sabah 4’te kuyruğa geçiyor. Emeklinin hakkı olan 18 kilo kıyma kayıp.

“Tayyip Bey emeklilerin keyfi yerinde değil”

Antep’in neyi meşhur?. Nohut dürüm. Bak 2018 yılında nohut dürüm 5 liraymış Şimdi 50 TL. Değerli gazeteci arkadaşlar Gaziantep’teyiz. Ne yiyor yoksul öğlen nohut dürüm 2018’de 5 liralık olmuş nohut dürüm olmuş 50 TL. 6 senede 10 kat artmış.

Tayyip Bey ‘ekonomi 4,5 büyüdü, Özgür efendi emeklileri kışkırtmaya çalışıyor’ diyordu. Tayyip Bey emeklilerin keyfi yerinde değil.

Erdoğan bugün demiş ki ben vaktiyle sizin için şunu yaptım bunu yaptım. Ne yaptığın ortada. Aramıza başkasını sokmayın. Ben seninle emeklinin arasında değilim. Ben emeklinin arkasındayım, yanındayım.

Türkiye’de genç işsizliği yüzde 40’a yaklaştı. Antep’teki 2 gençten biri işsiz.  Erdoğan ekonomiyi ben bilirim dediği için bütün dünya faizleri yükseltip, inadına faiz düşürüp, enflasyonu arttırdığı için herkes dövize yöneldiği için öyle bir noktadayız ki gariban için hayat pahalı ama ihracatçı için de döviz çok ucuz.

Erdoğan ilk geldiğinde 80 bin öğretmen atanmamıştı. Dedi ki ‘bu nasıl iş, o zaman neden okuttun’ ama şu an 1 milyon öğretmen var. Geçen seçimlerde mülakatı kaldırma sözü verdi sözü tutmadığı gibi mülakata devam diyorlar.

19’dan 44’e çıkan mozut fiyatıyla geçmişte bir kilo buğday, 1 kilo mazot alırken, 7 kilo buğdayla bir kilo benzin alınmayan bir noktaya geldik. 1 kilo buğday satıyorsun, bir bardak çay içemiyorsun. Nerede çiftçiye köylüye milletin efendisi diyen anlayış, şimdi karşımızda köylüye ‘al ananı da git’ diyen anlayış nereden nereye geldik

Çiğli Devlet Hastanesi’nde yemekten taş çıktı Çiğli Devlet Hastanesi’nde yemekten taş çıktı

“Sağlık Bakanı’na sesleniyorum. Antep’i duy, bu şehirde sağlık skandalı yaşanıyor”

Burada Şehir hastanesi büyük bir sıkıntıya dönüştü. İnanılmaz bir doktor açığı var. Kadroların yüzde 35’i boş. İnsanlar, sadece doktor değil, hemşire, sağlık memuru, teknisyen hepsi eksik. Geçen ay TTB 138 randevu  sorgusu yapıyor yüzde 64’üne randevusuzluk cevabı veriyor. Sağlık Bakanı’na sesleniyorum. Antep’i duy, bu şehirde sağlık skandalı yaşanıyor.

Gaziantep’i artık yordular. Gaziantep’i hasta ettiler artık bir doktor lazım. Muzaffer Ertürk. Hepimizin çok sevdiği bir doktor. Saygılı çalışkan, üretken. Gaziantep onu çok seviyor. O da onu çok seviyor. Her gün Muzaffer Ertürk için çalışmaya var mıyız?

Verilen sözlerin tutulmadığını biliyorum. Gaziantep’te teslim edileceği söylenen konut 42 bin teslim edilen 14 bindir. Yüzde 35’i teslim edildi. Allah Antep’e bir daha böyle bir acı yaşatmasın.

Kaynak: rss