Memur Temmuz'da toplu sözleşme zammına ek % 20 bekliyor

Temmuz ayında uygulanacak olan memur ve memur emeklisi zammı için geri sayım başladı. Türkiye genelinde milyonlarca memur ve memur emeklisinin merakla beklediği mart ayı enflasyon rakamları, zamların belirlenmesinde kilit bir rol oynuyor. İşte bu kritik süreçte mart ayı enflasyon oranları ne zaman ve hangi beklentilerle açıklanacak? İşte detaylar...

Bahçeli A takımını belirledi! Bahçeli A takımını belirledi!

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), beklenen mart ayı enflasyon verilerini 3 Nisan 2024 Salı günü saat 10.00'da duyuracak. Açıklanacak veriler, memur ve emekli zamlarının nasıl şekilleneceği konusunda belirleyici olacak.

Enflasyon beklentileri yükseliyor. Merkez Bankası'nın gerçekleştirdiği Piyasa Katılımcıları Anketi'ne göre, mart ayı için beklenen Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) artış oranı %3,43'e yükseldi. Yıl sonu TÜFE artış beklentisi ise %44,19'a çıktı. Bu göstergeler, memur ve emekliler için önemli bir belirleyici olacak.

2024 yılında memur ve memur emeklilerine uygulanacak olan zam oranları şimdiden gündemdeki yerini aldı. Eğer enflasyon tahmin edilen zam oranlarının üzerinde gerçekleşirse, memur ve emekliler enflasyon farkı alacaklar.

Şubat ayı enflasyon verileri ışığında, SSK ve Bağ-Kur emeklileri için Temmuz zammı %11,53 olarak hesaplandı. Memur emeklileri için ise enflasyon farkı ile birlikte %6,68'lik bir artış öngörülüyor. Kalan ayların enflasyon verilerinin açıklanmasıyla birlikte, yaklaşık %20'lik bir memur zamı beklentisi bulunuyor.

Editör: Sercan Yılmaz