Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Hacı Bayram Tonbul, 7. Dönem Toplu Sözleşmesinde yer alan birinci dereceye 3600 ek gösterge vaadinin ivedilikle hayata geçirilmesini istedi. Tonbul, düzenlemenin hem ikramiye hem de aylığı yükselteceğini vurguladı.

 

3600 EK GÖSTERGE 5,3 MİLYON KİŞİYİ ETKİLİYOR

Tonbul, 6. Dönem Toplu Sözleşmede 5,3 milyon kamu görevlisi ve emeklisinin ek göstergesinin düzenlendiğini ve emekli aylıklarında önemli artışlar yapıldığını hatırlattı. 7. Dönem Toplu Sözleşmesinde ise birinci dereceye gelen kamu çalışanları için 3600 ek gösterge taleplerinin kabul edildiğini ve bu konudaki kararlılığın sözleşmeye de işlendiğini söyledi.

 

"ARADAN GEÇEN 6 AYDA BEKLENTİ OLUŞTU"

Tonbul, aradan geçen 6 ayda yüz binlerce kamu çalışanının bu düzenlemenin hayata geçirilmesini beklediğini ve artık harekete geçilmesi gerektiğini ifade etti. Birinci dereceye gelen kamu çalışanları için 3600 ek gösterge düzenlemesinin ivedilikle hayata geçirilmesi ve tazminat yansıtma oranlarının da düzenlenmesi gerektiğini vurguladı.

Tonbul açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

 

Toplu sözleşme ikramiyesine ilişkin kanun teklifi Bakan Işıkhan'a sunuldu Toplu sözleşme ikramiyesine ilişkin kanun teklifi Bakan Işıkhan'a sunuldu

"Konfederasyonumuzun, birinci dereceye 3600 ek gösterge verilmesi yönündeki kararlılığı geçen yıl ağustos ayında imzalanan 7. Dönem Toplu Sözleşmesi'nde kayıt altına alınmıştı. Yüz binlerce kamu çalışanı, aradan geçen 6 ayda bu yönde gerekli adımların atılmasını dört gözle bekledi. Artık harekete geçilmesini bekliyoruz. Birinci dereceye gelen kamu çalışanları için 3600 ek gösterge düzenlemesi ivedilikle hayata geçirilmeli. Bunun yanında, tazminat yansıtma oranları düzenlenmeli ve ilave ödeme emekli aylıklarına yansıtılmalı."

Tonbul, çok sayıda memurun emekli olmak için bu düzenlemenin hayata geçirilmesini beklediğini ve bu sayede kamuda gençlerin istihdamının da önünün açılacağını kaydetti.

Tombul ayrıca "Söz konusu düzenlemeden, birinci dereceye gelen kamu çalışanları ile geçmiş dönemde birinci dereceden emekli olan idari hizmetler ve teknik hizmetler sınıfındakiler faydalanacak. 3600 ek gösterge sayesinde mevcut emeklilerin emekli maaşı artacak, çalışmayı sürdüren kamu görevlilerinin ise hem emekli ikramiyesi hem de emekli aylığı yükselecek.. Birinci dereceye gelen kamu görevlilerine 3600 ek gösterge verilmesiyle çok sayıda kişi emekli olacaktır. Bu durum, memurların emeklilik hayaline kavuşmasını sağlayacağı gibi kamuda gençlerin istihdamının da önünü açacaktır." ifadelerini kullandı.

 

 

Kaynak: rss