Sendikalı memura aylık 88 TL zam

2021 yılında imzalanan toplu sözleşmenin en dikkat çekici yönü toplu sözleşme ikramiyesi oldu. Yapılan anlaşmaya göre sendikalı kamu personeline aylık 88 TL civarında bir seyyanen zam verilmiş oldu

Sendikalı memura aylık 88 TL zam

Çalışma Bakanı Vedat Bilgin, toplu sözleşmelere ilişkin yaptığı açıklamada "Örgütlenme düzeyi en az yüzde 1 olan sendikaların toplu sözleşmeden yararlanacak. Toplu sözleşme ikramiyesi 400 olacak" dedi. Açıklama için tıklayınız.

- Sendika kesintisi nasıl hesaplanıyor

Toplu sözleşme ikramiyesi 375 Sayılı KHK'nın ek 4.maddesi hükmü gereğince 750 gösterge rakamının memur aylık katsayısıyla çarpımı sonucu bulunacak tutarda ödenmekteydi. Hali hazırda memurlardan 30 ila 45 TL arasında sendika kesintisi yapılmakta, 3 ayda bir ise memurlara 135 TL toplu sözleşme ikramiyesi verilmektedir. Yani en düşükten hesaplanırsa, 30 TL aidat kesilirken 45 TL ödeme yapılmaktaydı.

Sendika kesintisi oranı, memur sendikalarının tüzüklerinde yer almakta olup bu oran genel olarak damga vergisi kapsamına giren maaş kalemlerinin binde beşi olarak hesaplanmaktadır. Sendika kesintisinde 2022 yılı Ocak ayı itibariyle yüzde 5'lik bir artış olacaktır. Örneğin 45 TL olan aidat 47,25 TL olacaktır.

Yapılan toplu sözleşme gereğince üç ayda bir verilen toplu sözleşme ikramiyesi 2022 yılı Ocak ayında 400, aylık ise 133 TL olmaktadır.

Toplu sözleşme ikramiyesini yüksek miktar olan 45 TL'den hesapladığımızda, bir sendikalı kamu personeline aylık bazda 88 TL zam verilmiştir.

- Sendikalaşma oranı artacak

2021 yılı verilerine göre, 2 milyon 650 sendika üyesi olabilecek kamu personeli varken, bunların sadece 1 milyon 718 bini sendikalı olmuştur. Sendikalaşma oranı yüzde 64'tür. Bu düzenlemeyle birlikte 900 bin kamu personelinin daha sendika üyesi mümkün hale gelebilecektir.

- 2021 toplu sözleşmesi sendikalara ve sendikalı kamu personeline yarayacak


Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla


ONLİNE FORMA  ile KALİTE ve GÜVEN SİZLER İÇİN TAKIM  79 TL 

Bakan Vedat Bilgin, merdiven altı sendikacılığın yaygınlaşmaması için toplu sözleşmeden en az yüzde 1 örgütlü sendikaların yararlanacağını belirtmiştir. Bu açıklama da sendikalaşmayı artıracak bir düzenlemedir.

Dolaysıyla 2021 toplu sözleşmesi en fazla sendikalı kamu personeline ve sendikalara yarayacaktır.

Ceren YILDIZ

banner42
YORUM EKLE
YORUMLAR
ali veli
ali veli - 1 ay Önce

Bu toplu sözleşme,bunları sandığa çakar, demedi demeyin.

SAGLIKCI
SAGLIKCI @ali veli - 1 ay Önce

merak etme bis. olmaz... bu milletten hala umudun varsa yazık sana... hersene aynı muhabbet çünkü deve diken meselesi...

sağlıkçı
sağlıkçı @ali veli - 1 ay Önce

sendikasızım ve hiçbir sendika ağababasının sırtımdan geçinmesine izin vermiyorum.

hazal
hazal - 1 ay Önce

amacınızda o saten kımse sendıkadan ıstıfa etmesındı .valla 1000 de versenız sırtımdan gecındırmem sızı

HAKSIZLIK
HAKSIZLIK - 1 ay Önce

yazıklar olsun diyorum başkada bişey demiyorum beni sendikaya artık döndüremezler sandıkta görüşelim

ALİ
ALİ - 1 ay Önce

saglık senden çıkında diger sendikalar kazansın

sendika
sendika - 1 ay Önce

bende gider en az üyesi olan sendikaya üye olurum siz yiyeceğinize onlar yesin

ilker
ilker - 1 ay Önce

Bakan Vedat Bilgin, merdiven altı sendikacılığın yaygınlaşmaması için toplu sözleşmeden en az yüzde 1 örgütlü sendikaların yararlanacağını belirtmiştir. Bu açıklama da sendikalaşmayı artıracak bir düzenlemedir.
Bu açıklamaya göre Sağlık-Sen, Türk Sağlık-Sen veya Ses 'e üye olmayanlar yararlanamayacak. Madem ki Sağlık-Sen kendi menfaatini değil de memurun haklarını savunan bir sendika olduğunu iddia ediyor, neden bu 400 tl ücreti seyyanen istemedi. Merdiven altı sendikacılık ne demek? Kaçak ve izinsiz bir iş mi yapıyor diğer sendikalar.

Bende Harran'lıyam
Bende Harran'lıyam - 1 ay Önce

300, 300, 100
gurban benim maaş diğerlerinkinden neden eskik

HARRANLI
HARRANLI - 1 ay Önce

Biz vatandaş değil miyiz!...


SIRADAKİ HABER