Hürriyetçi Sağlık Sen Genel Başkanı Muhammed Birinci, kamuda tasarruf programını değerlendirdi

Genç Sağlık SEN Sağlığın En Büyük 3.Sendikası Oldu Genç Sağlık SEN Sağlığın En Büyük 3.Sendikası Oldu

Genel Başkan Birinci, Madem tasarruf edilecek işe koltuklardan başlayalım dedi.

Birinci, eskiden hastanelerin bir başhekimi bir de müdürü olurdu. Ancak şimdilerde aynı hastaneyi 4 müdür, 4 başhekim, 1 koordinatör başhekim yönetiyor dedi

Aynı şekilde daha önce direk il sağlık müdürüne bağlı olan başhekimler günümüzde kamu hastaneleri başkanına bağlandı. İllerin büyüklüğüne göre başkan atamaları yapıldı. Örneğin İstanbul’da 6 tane kamu hastane başkanı ve bunun 2 katı başkan yardımcısı, 4 katıda sözleşmeli uzman var.

Ülkemizin en küçük ilinde sadece 100 kadar personeli olan 112 acil sistemini yöneticileri şöyle başhekim/  sözleşmeli birim sorumlusu / başkan yardımcısı / başkan / il sağlık müdürü.

Genel Başkan Birinci, sağlıkta kaynakların boşa akıtıldığını sözleşmeli yönetici modelinin sistemi sömürdüğünü aktardı

Birinci, açıklamasında sağlık kurum ve kuruluşlarından yönetim kadrosunun günün büyük çoğunluğunu sigara ve çay ile geçirdiğini anlatıp enteresan örnekler verdi.

Bazı illerde yüksek makamda bulunan bürokratların eşleri hem rahat etsin diye başkan  yardımcısı ve başhekim yardımcısı  yapılıyor . Nasıl olsa işleri yapacak çok sayıda kişi olduğu için torpilli kişiler hiçbir iş yapmadan günlerini gün ediyor dedi. Bakanlığa bir çağrıda bulunan BİRİNCİ, sayın bakanımız şimdi talimat versin ve 81 ilin sözleşmeli yönetici EBYS sistemlerini incelesin, görecektir ki aylardır sistemde imza atmamış, paraf atmamış yöneticiler var. Dedi

Editör: Sercan Yılmaz