Kripto, altın ve ABD borsalarında yüksek getirilerin görüldüğü, enflasyonda somut düşüşlerin yaşandığı 2023’ün ardından, yeni yıl için iyimser ve kötümser tahminler bulunuyor. 2023’ün son toplantısında Fed Başkanı Jerome Powell’ın faiz indirimi mesajı vermesiyle, küresel piyasalar için en büyük merak konusu “Fed 2024’te faiz indirecek mi?” sorusundan “Fed, 2024’te ne zaman faiz indirecek?” sorusuna evrildi. ABD’nin önde gelen yatırım kuruluşlarından Bank of America, ilk faiz indirimi için mart ayına işaret ederken, Goldman Sachs da mart ayından başlayarak Fed'in yılın ilk yarısında 3 faiz indirim kararı vermesini bekliyor. 

2.400 DOLARI GÖREBİLİR

ABD'nin en büyük bankalarından JPMorgan, Fed’den 125 baz puan faiz indirimi beklese de borçlanma maliyetlerindeki ilk düşüş için haziran ayını gösteriyor. Almanya merkezli sigorta ve yatırım kuruluşu Allianz ise piyasa beklentilerine karşı bir görüşle faiz oranlarının beklenenden uzun süre yüksek kalacağını vurguluyor. Altının ise 2024’te de yatırımcılarının yüzünü güldürmesi bekleniyor. Küresel koşulların ve artan jeopolitik gerilimlerin altının lehine olduğuna dikkat çeken Hollanda merkezli banka ING’nin değerlendirmesinde altının yeni rekorlar kırabileceği vurgulandı. JPMorgan, Fed'in faiz indirimleriyle beraber altında yıl ortası
 rallisi bekliyor.

Bankanın ons altın için zirve tahmini 2.300 dolar seviyesinde bulunuyor. İsviçre merkezli UBS de sarı metalin, 2024'ü 2.150 dolar seviyesinden tamamlayacağını öngörüyor. Ekonomistler, Fed'in faiz indirimine gitmesiyle birlikte risk iştahının yeniden aratacağına işaret ederek, kriptoların faiz indirimi takvimine bağlı olarak bir anda harekete geçebileceğine işaret ediyor. Birleşik Krallık merkezli banka Standart Chartered, Bitcoin'in 2024 sonunda 100 bin dolara ulaşacağını öngörüyor.

Süper Kupa finali iptal edildi Süper Kupa finali iptal edildi

ABD büyüyecek

Birçok banka ABD ekonomisinden “yumuşak iniş” bekleyerek dünyanın en büyük ekonomisinin resesyona girmeyeceğini savunuyor. Morgan Stanley, 2024’te ABD ekonomisinin yüzde 1.9, Goldman Sachs ise yüzde 2.1 oranında büyüyeceğini öngörüyor. Ancak Allianz ise akıntıya karşı yüzerek ABD ekonomisinin 2024’ün ilk yarısında resesyona girebileceği yönünde birçok indikatörün bulunduğunu belirtiyor.

Enflasyon ne olacak?

Büyük bankaların 2024 tahminlerinde benzeştiği az sayıda konudan biri ise ABD’de enflasyondaki düşüşün zaman alacağı yönünde. JPMorgan, çekirdek enflasyonun yüzde 3 seviyesinde yapışkan olabileceğini, AXA ise 2025’ten önce manşet enflasyonun Fed’in hedefi olan yüzde 2 seviyesine inmeyeceğini tahmin ediyor. Allianz da benzer bir görüşü savunarak önceki dönemlerde yüksek enflasyonla mücadelenin “yıllar” aldığına vurgu yapıyor.

Editör: Sercan Yılmaz