Kırgızistan Cumhurbaşkanlığı’nın basın servisine göre, 1 Eylül 2024'ten itibaren ülkede şu değişiklikler yürürlüğe girecek: Doktorların maaşları %50 artacak, hemşirelerin maaşları %20, asistan sağlık personeli (sağlıkçılar) ve ambulans şoförlerinin maaşları ise %10 artacak.

Cumhurbaşkanı Sadır Caparov, bu maaş artışının devletin ülkedeki çalışma koşullarını ve tıbbi bakımın kalitesini iyileştirmeye yönelik kapsamlı çalışmasının bir parçası olduğunu vurguladı. Maaş artışlarının hedefleri arasında doktorlar için uygun koşulların yaratılması, sağlık çalışanlarının faaliyetlerinin artırılması ve sağlık sektöründe işgücünün teşvik edilmesi yer alıyor.

Kırklareli’nde eski hastane bahçesinde yangın paniği! Kırklareli’nde eski hastane bahçesinde yangın paniği!

Buna ek olarak hükümet, yatırım yoluyla sağlık sektörün modernleştirilmesi ve hastanelerin modern ekipmanlarla donatılması da dahil olmak üzere sağlık sistemini iyileştirmek için yeni adımlar da atıyor.

Bu kararla birlikte ayrıca tıp mesleğinin değerinin artırılması ve Kırgızistan'ın sağlık sistemine nitelikli personellerin dahil edilmesini amaçlanıyor.

Kaynak: rss