Kilo almak özellikle zayıf ve iştahsız bireylerde genel sağlığın korunabilmesi için gereklidir. Kilo almak vücudun ihtiyaç duyduğu temel besinlerin alınması, kas kütlesinin artırılması, enerji seviyesinin arttırılması ve kronik hastalık riskinin azaltılması açısından önemlidir. Bu noktada ölçülü olmak şarttır. Ölçülü olunmaması halinde aşırı kilo almak, obezite, kalp hastalığı, diyabet hastalığı gibi riskler vardır.

Genelde kilo alamayan bireyler sindirim sorunları, yeme bozuklukları, hormonal rahatsızlıklar, psikiyatrik sorunlar, ilaç kullanımı ve yanlış diyet uygulaması gibi sorunlar yaşamaktadırlar. Bu tarz kilo alamama durumlarında bir sağlık profesyoneline başvurmak en doğru yol olacaktır.

Akla takılan bir diğer husus ise kilo almak için doktora gitmenin gerekli olup olmadığıdır. Kilo almak için doktora gitmek bazı durumlarda gereklidir. Doktorunuz altta yatan organik bir bozukluk olup olmadığını tespit ettikten sonra size önerilerde bulunacaktır.

Taşkın: “Sağlık çalışanına muayene önceliği verilsin” Taşkın: “Sağlık çalışanına muayene önceliği verilsin”

Kilo almak için ilk etapta gidilecek bölüm aile hekimliğidir. Aile hekiminiz genel muayenenizi yaptıktan sonra gerekli görmesi halinde sizi dahiliye bölümüne sevk edebilir. Dahiliyenin alt branşlarından biri olan endokrinoloji bölümü hormon bozukluklarına bağlı kilo alım problemi yaşayan hastalarla ilgilenmektedir.

Aile hekimliği, dahiliye, endokrinoloji ve diğer tıbbi branşlara gittiniz ve bir organik bozukluk bulunamadı. Altta yatan bir hastalık bulunamadıysa genelde diyet ve çevresel faktörlere bağlı olarak kilo alamama söz konusu olmaktadır.

İşte tam da bu noktada gidilmesi gereken yer diyetisyendir. Diyetisyen sizin beslenme planınızı ayarladıktan sonra artık kilo almamanız için bir engel kalmıyor. Diyet planınıza sıkıca uymanız sizi daha sağlıklı daha güzel günlere götürecektir. Peki diyetisyene nasıl başvurulur veya nasıl gidilir? Bu noktada doktor beyin yazısını inceleyebilir, nasıl gideceğiniz öğrenebilirsiniz. Yazıya aşağıdaki linke tıklayarak ulaşabilirsiniz. Okumanızı öneririz.

https://doktordanhaberler.com/diyetisyene-gitmek-icin-hangi-bolumden-randevu-alinir/

Kilo alamam sorunu insan yaşamını oldukça olumsuz etkileyen bir durumdur. Eğer bu şekilde bir sorun yaşıyorsanız mutlaka bir doktora görünmelisiniz. Sağlıkla kalın.

Editör: Sercan Yılmaz