Karabük Üniversitesinin ev sahipliğini yaptığı KBÜ Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu tarafından organize edilen, “MEDİ-RALLİ 2023” etkinliği ve ”Hastane Öncesi Acil Sağlık Hizmetlerinde Yeni Yaklaşımlar” konulu panel akademisyenler ve öğrencilerin katılımıyla gerçekleştirildi.

Karabük Üniversitesi Safranbolu Fethi Toker Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Prof. Dr. Sadettin Ökten Konferans Salonunda düzenlenen “MEDİ-RALLİ 2023” etkinliğine, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Solmaz, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokul Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Düha Koç, dekanlar, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Karabük Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Solmaz, bu yıl ikincisi düzenlenen MEDİ-RALLİ yarışmasının önemine işaret ederek, “Paramedik ve acil tıp acil teknisyenliği bir an önce yapılması gereken bir işlemler dizisidir. Çünkü çabucak yapılmadığı zaman hastanın ölümüne kadar giden kötü sonuçlar olabiliyor. Bazen acile gidiyorum, gittiğim zamanlarda onların ne kadar bir koşturmaca içerisinde olduğunu görüyorum. Sadece hocalarımız değil, hemşire arkadaşlarımız veya teknisyen arkadaşlarımız da bir koşturmaca içerisinde. Çünkü kişinin hayatta kalması belki saniyelere bağlı. Yapacağınız bir müdahaleyi çabucak yapmanız doğru ve çabuk yapmanız hayat kurtarıyor. Hayat bir yarışma zaten, yarışmada gösterdiğimiz performansa göre başarı kazanıyoruz” dedi.

Teorik manada öğrenilen bilgilerin ve öğrencilerin yaptıkları stajların, yarışma formatında sergilenmesinin önemine vurgu yapan Rektör Yardımcısı Solmaz, “Buradaki kazanacağınız yarışmada yaptığınız hataları, eksiklikleri fark edeceksiniz, hocalarımız fark edecek ve hastaya müdahale ederken bunları yapmamaya çalışacaksınız. Sahada ve gerçek hayatta teorik bilgi ve uygulamayı doğru bilen kazanıyor. Teorik manada bilgisi tam olan ve soğukkanlı davranan doğru karar veriyor. Çünkü soğukkanlı olursanız ancak doğru karar verebilirsiniz. Soğukkanlı olmazsanız doğru karar veremezsiniz, yanlış karar verirsiniz” ifadelerini kullandı. Rektör Yardımcısı Solmaz, bu tür yarışmaların faydalı olduğunu belirterek, devam etmesi yönünde çalışmalar yürüttüklerini bildirdi.

Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Düha Koç, “Bu sene ikincisini düzenlediğimiz MEDİ-RALLİ organizasyonlarında öğrencilerimize üç etaptan oluşan bir stant hazırladık. İlk etapta öğrencilerimize bilgi düzeylerini ölçecek sorular yöneltiyoruz, ikinci etapta travmayla ilgili patlama sonrası yanık vakalarıyla ilgili uygulamalarını ölçüyoruz, üçüncü aşamadaysa öğrencilerimizin duran kalbi nasıl çalıştırdıkları ile ilgili uygulamalarını ölçmek üzere sorular yöneltiyoruz. Bu etapları düzenlemedeki amacımız, öğrencilerimizin bilgi, beceri ve yeteneklerinin artırılması, iş hayatına hazırlıklı bir hale gelmelerini sağlamak” dedi.

Hastanede başhekim yardımcısının hasta takibine  tepki! Hastanede başhekim yardımcısının hasta takibine tepki!

Müdür Koç, bu sene ikincisini düzenledikleri MEDİ-RALLİ etkinliğini uluslararası alana taşımayı hedeflediklerini belirterek, “Bunu gelenekselleştirmek istiyoruz. O nedenle bu bizim için önemli bir organizasyon. Öğrencilerimizin de bu organizasyona istekli olarak katıldıklarını görmek bize mutluluk veriyor” dedi.

MEDİ-RALLİ 2023 yarışmasında ilk ve acil yardım programı öğrencileri tatbikat yaptı, kazazedeleri acil durumlarına ve yaralarına göre sınıflandırarak en iyi müdahaleyi yapmaya çalıştı. Kaza alanına en doğru, yerinde ve zamanında müdahale yapan ekipler kıyasıya mücadele etti.

Yarışmanın ardından MEDİ-RALLİ 2023’te dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.

MEDİ-RALLİ 2023 yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesinin ardından ”Hastane Öncesi Acil Sağlık Hizmetlerinde Yeni Yaklaşımlar” adlı panel düzenlendi.

Editör: Ceren Yıldız