-Karaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Halil İbrahim Taşcı ile yaptığımız röportajımızda Kamuoyunu bilgilendirme adına yapılan görüşmelerin detaylarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Başhekim Halil İbrahim Taşcı görevi bırakmak için bakanlıktan istifa talebinde mi bulundu?

-Taşcı istifası onaylanmasına rağmen tekrar atamasını mı yaptırdı?

-Taşcı bu atamayı birilerine gövde gösterisi olsun diye mi yaptırdı?

-Taşcı aslında vekaleten başhekimdi de şimdi asaleten mi atandı?

-Taşcı’nın bu ataması siyasilere rağmen mi yapıldı?

-Taşcı ve siyasetçiler arsında bir problem mi var?

-Taşcı akrabalarına, eşine, dostuna iltimas mı geçti?

-…

Sıralanabilecek çok sayıda sorunun tek kelimelik bir cevabı var: HAYIR.

Başhekim Taşcı yaklaşık 1 yıl önce girdiği sınav sonrasında ÜAK onayı ile doçentlik unvanını aldı. 2023 ağustos ayında da KMÜ tıp fakültesine doçent olarak ataması yapıldı. Başhekimlik görevinden dolayı, her ne kadar asıl kadrosu tıp fakültesinde olsa da sağlık bakanlığında sözleşmeli olarak çalışıyordu. Üniversitedeki atamasına başlayış yapabilmesi için prosedür gereği sözleşmesinin feshedilmesi, başlayış işlemlerinin tamamlanması ve tekrar bakanlıktaki görevine dönmesi gerekiyordu. Yani tüm Türkiye’de uygulanan rutin bir prosedür. Aslında zaten başhekimin vekaleten değil, asaleten bir ataması vardı.

Bu gerekçelerle başhekim Taşcı yaklaşık 1,5 ay önce bakanlığın bilgisi dahilinde bu süreci başlattı. Bu durumdan haberdar olup süreci farklı şekilde algılayıp/algılamak isteyip farklı makamlara farklı şekilde arz edenler de oldu. Başhekimin istifa ettiği ve siyasilerin de bunu böyle istediği ilan edildi. Bunun üzerine başhekim Taşcı’da kendisini bu göreve atayan sağlık bakanlığa durumu arz edip gerek görürlerse görevi yeni bir arkadaşa devredebileceğini de bildirdi. Bakanlık görünürdeki sıkıntıların iletişim problemlerinden kaynaklandığını ve düzeltilemez olmadığını ifade etti. Görevinin başında kalmasını sağlık bakanlığı uygun gördü.

Yani:

Başıboş köpekler problemi seçimden önce çözülecek Başıboş köpekler problemi seçimden önce çözülecek

-Başhekim Taşcı’nın makam hırsı yoktur, bundan sonra da olmaz.

-Her ne kadar böyle gösterilmeye çalışılsa da siyasilerle hiçbir problemi yoktur ve olamaz da.

-Gayesi kendisine verilen vazifeyi adalet prensibi doğrultusunda hakkıyla yerine getirmektedir. Bu dün de böyleydi. Yarın da böyle olacak.

-Hiçbir zaman eşine, dostuna, akrabasına iltimas geçmemiştir. Bundan sonra da geçmez. (Bu durum burada dile getiriliyor ki insanlar yok yere suizanda bulunup günaha girmesin. Konu ile alakalı merakı olan herkese aslında ne olduğuyla alakalı detaylı bilgilendirme yapılır).

-Başhekim bu ana kadar niye hiç açıklama yapmadı? Çünkü şu ana kadar hiç kimse konunun baş aktörü Halil İbrahim Taşcı’ya “aslında ne oldu?” sorusunu sormadı.

www.garaman.net