Flash Haber' den Hakan Cinel'in haberine göre;

Boyabat 75. Yıl Devlet Hastanesi kantin ihalesinde, ihale iştirakçılarından Melek Kargınoğlu, Melek Kargınoğlu, kantin ihalesine girdiği ancak ihale sürecinde yaşadığı usulsüzlükleri dile getirdi. Kendisinin en yüksek teklifi vermesine rağmen, ihale daha düşük bir fiyata gitmiş. Bu durumda devlete 3 yılda 450 bin TL zarar olduğunu öne sürüyor ve şikayet dilekçesinde detayları belirtmiş.  

Kargınoğlu, tarafından Sinop İl Sağlık Müdürlüğü İhale Başkanlığına verilen dilekçede şu ifadelere yer verildi; “Müdürlüğünüz tarafından 05.06.2024 tarihinde yapılan Boyabat 75. Yıl Devlet Hastanesi Büfe, Kantin Çay Ocağı işletmesi kiralama ihalesine istekli olarak katılmış bulunmaktayım.

Teklifimiz, sunulan belgeler arasında faaliyet belgesinin olmaması nedeni ile değerlendirme dışı bırakılmıştır. Halbuki kurumuz tarafından 22.05.2024 tarihli Boyabat Sesi Gazetesi ve 24.05.2024 tarihli Sinop Flash Haber internet sitesi ve ilan gov tr. gibi basın yayın organlarında yayınlanan ihale ilanlarının içeriğinde gerçek kişi isteklilerden faaliyet belgesi talep edilmemektedir.

Bu sebeple ihale dışı bırakılmamız kanuna ve yönetmeliklere aykırıdır. Ayrıca İhale ilanın 1. Maddesinde ihale usulü 2886 sayılı Devlet İhale Kanunun 17. Maddesi uyarınca yapılacağı belirtilmiş, olup 17. Madde İhale İlan Süreleri ve İlan Yayınlanma usullerini belirten kanun maddesidir. İhale Şartnamenin 3. Maddesinde ise yine ihale usulü olarak 2886 sayılı Kanunun 45. Maddesi hükümleri doğrultusunda açık teklif usulü olarak yapılacağı belirtilmiştir.

Ayrıca İhale başlamadan önce isteklilerden teklif mektubu talep edilmiş olup, 2886 Sayılı Kanunun 35.A Maddesi hükümleri doğrultusunda kapalı teklif usulü ile yapılan ihalelerde kapalı teklif talep edilebilir. Bu doğrultuda ihalenin hangi usulde yapılacağı konusunda ihale ilanında farklı, şartnamede farklı ve ihale esnasında farklı usuller belirtilmiş olup, bu ihalenin hangi usulde yapılacağı ve nasıl teklif verileceği konusunda soru işareti doğurmuş ve mağduriyet yaratmıştır.

'Diş tedavisi sonrası ölüm' iddiasıyla ilgili Başsavcılıktan açıklama 'Diş tedavisi sonrası ölüm' iddiasıyla ilgili Başsavcılıktan açıklama

Tüm bunların yanında ne ihale ilanı nede şartnamede gerçek kişilerden istenen belgelerin içinde yer almayan bir belgenin istenmesi tamamen kanun ve yönetmeliklere aykırı olup, mağduriyet yaratmaktadır. Bu sebeple ihalenin iptal edilerek yeniden değerlendirilmesini, hukuki haklarımın saklı olduğunu beyan ederek talep ediyorum. Gereğini arz ederim

Kaynak: rss