Doktor bıçakla saldırıdan kapıyı kilitleyerek kurtuldu Doktor bıçakla saldırıdan kapıyı kilitleyerek kurtuldu

Doktorlar acil istiyor sistem izin vermiyor

Hasta yoğunluğunun had safhaya çıktığı kamu hastanelerinde hem muayene randevusu hem de Endoskopi, MR gibi işlemler için aylar sonrasına gün verilmesi vatandaşları isyan ettiriyor. Tedavi sürecinin ilerlemesi için istenen filmler için randevu oluşturmaya giden vatandaşlara aylar sonrasına gün veriliyor. Bu durumu yaşayan çoğu vatandaş doktoru tarafından istenen testleri özel hastanelerde yaptırmak zorunda kalıyor. 

Tıp Fakültesi’nde acil hastaya aylar sonraya MR randevusu 

Eskişehir Tıp Fakültesi’nde yaşadığı durumu anlatan E.G ise, “Kasık bölgemde çıkan kitle sonrası ilgili bölümdeki doktora muayene oldum. Doktorum benden bazı filmler istedi. İlgili birime gittiğimde bana aylar sonrasına randevu oluşturulabileceği söylendi. Ancak ben durumumun acil olduğunu ve bu sonuçların doktoruma acil olarak vermem gerektiğini ona göre geç kalmadan tedaviye başlamamız gerektiğini ilettim. Çünkü kanser çıkma riskim bulunmaktaydı. Ancak yapacak bir şeylerinin olmadığını sistemin bu şekilde ilerlediğini söylediler. Bu nasıl olabilir bilmiyorum, insan canı bu kadar değersiz olmamalı” dedi.

Online şikayetler her geçen gün artıyor

Online platformlarda şikayete konu olan durum ile ilgili yaşadıklarını paylaşan vatandaşların ortak noktası ise randevuların aylar sonraya verilmesi oluşturuyor. Online üzerinden randevu konusunda şikayetlerini dile getiren vatandaşlar, diş ağrısı gibi acil durumlarda dahi hastane randevu oluşturulamamasından şikayetçi. Sosyal medyada defalarca gündem olan randevu alamama sorunu, bazı illere veya bazı bölümlere özgü bir sorun olmaması hemen her  şehirde ve her bölümde benzer sorunlar yaşanıyor olması ise dikkat çekiyor. 

Evimize yakın hastaneye gidemiyoruz

MHRS üzerinden randevu almak isteyen vatandaşların karşısına, ‘ Aradığınız kriterlerde uygun randevu bulunamamıştır. Ancak yönlendir butonuna tıklayarak alternatif hastaneler sekmesinden randevu alabilirsiniz” uyarısı çıktığını ifade eden E.B, “Herkes gibi bizde evimize yakın hastaneden randevu almak istiyoruz. Ancak bulamadığımız için bize çok uzakta olan başka bir hastaneye yönlendiriliyoruz. O an bizi hastaneye götürecek bir araç vs. sorunu olabiliyor. Artı bazen hastanelerde tahliller öğleden sonraya kalabiliyor, bu gibi durumlarda evimizden çok daha uzakta olan hastanede tedavi olmak bizleri maddi manevi yıpratıyor” diye konuştu.

Kaynak: rss