Prof. Dr. Zülfikar Akelma, Kamu Hastaneleri Genel Müdürlüğü görevini Doç. Dr. Bilal Günaydın’a devretti. 07.03.2024 tarihinde Genel Müdürlük Makamında gerçekleşen devir teslim törenine, Kamu Hastaneleri Genel Müdürlüğü yöneticileri ve personeli katıldı. Doç. Dr. Bilal Günaydın İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü Kamu Hastaneleri Başkanlığı görevini yürütüyordu.

Prof. Dr. Akelma sosyal medya hesabından yaptığı, "İki yıldır yürütmekte olduğum Kamu Hastaneleri Genel Müdürlüğü görevimi tamamladım. Sn Bakanımız ile görüşerek istifamı sundum, kabulü ile birlikte bugün itibari ile görevimden ayrıldım.

Bakanlığımızın sağlık tesislerinde sürdürebililir ve erişilebilir nitelikli sağlık hizmetini sağlamaya yönelik yoğun bir çalışma dönemi geçirdim. Üzerimize aldığımız görev ve sorumlulukları adalet ilkesi ile yerine getirme temel nirengi noktası olmalıdır. Bu hassasiyeti görev süresince gözetmeyi esas bildim. Eser ve çalışmalar ile gök kubbede hoş bir seda bırakmak övüncüm olacaktır.

Şahsıma güvenerek bu çalışma imkanını sunan Bakanımız Sn Fahrettin Koca'ya çok teşekkür ederim. Birlikte çalıştığımız Bakan yardımcılarımıza, birim amirlerine, genel müdür yardımcılarına, daire başkanları ve KHGM'deki bütün ekip arkadaşlarıma Şükranlarımı sunuyorum. Bayrağı benden devralan yeni genel müdür meslektaşıma kolaylıklar diliyorum. Mesleğime kavuşma heyecanı içerisindeyim. Eğitim ve akademik alanda çalışmaya, üretmeye devam:

"Ben öyle bilirim ki yaşamak 

Berrak bir gökte çocuklar aşkına savaşmaktır" aşkı ile..." açıklamasıyla istifasını duyurdu.

Prof. Dr. Zülfikar Akelma kimdir?

1978 yılında doğdu. İlk ve orta öğrenimini Şanlıurfa’da tamamladı. 

2003 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. 2008 yılında Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, 2013 yılında Çocuk İmmünolojisi ve Alerjik Hastalıkları yan dal uzmanlık eğitimlerini tamamladı. 2017 yılında doçent, 2023 yılında profesör oldu. 2017 yılında Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı'na öğretim üyesi olarak atandı. Halen aynı üniversitede Çocuk İmmünolojisi ve Alerjik Hastalıklar Bilim Dalı Başkanlığı’nı yürütmektedir.

İki yıl süre ile çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı ve 4 yıl süre ile çocuk immünolojisi ve alerjik hastalıklar uzmanı olmak üzere toplam 6 yıl Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde çalıştı. 2015 yılında Ankara Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Başhekim Yardımcısı, 2018-2021 yılları arasında Ankara Dr. Sami Ulus Kadın Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimlik görevlerini yürüttü. 2021-2022 yılları arasında Ankara İl Sağlık Müdürü olarak görev yaptı. 

17 şehir tercih edilmedi: Hekim kadroları boş kaldı 17 şehir tercih edilmedi: Hekim kadroları boş kaldı

Ulusal ve uluslararası alanda yayımlanmış çok sayıda çalışması bulunmaktadır. 

6 Nisan 2022'de Kamu Hastaneleri Genel Müdürü olarak atandı.

Editör: Ceren Yıldız