Şanlıurfa 800 Yataklı Eyyübiye Eğitim ve Araştırma hastanesinde 15 yaşındaki Abdullah Çevik’in ölümü sonrası ihmal edildiği yönünde çıkan iddialara Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğü cevap verdi.

İddiya göre Şanlıurfa’nın Eyyübiye ilçesinde 15 yaşındaki Abdullah Çevik çalıştığı sırada kafasına biriket düşerek yaralandı. 15 yaşındaki çocuk hastaneye kaldırıldıktan sonra   tedavi edilip taburcu edilip evine gönderildi. Evinde tekrar rahatsızlanan 15 yaşındaki Abdullah Çevik ikinci seferinde kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.

Hastanenin yanlış yönlendirilmesi yüzünden 15 yaşındaki Abdullah’ın hayatını kaybettiğini ileri süren Çevik Ailesi ortalığı ayağa kaldırdı.

Çevik’in Hastanenin yanlış yönlendirmesi sonucu hayatını kaybettiği iddiaları sonrası Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğü yazılı bir açıklama yayınladı.

“ÇOCUĞU BAŞKA HASTANEYE GÖTÜRME İSTEĞİ”

DSÖ: COVID-19 yaşam süresini yaklaşık 2 yıl kısalttı DSÖ: COVID-19 yaşam süresini yaklaşık 2 yıl kısalttı

Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada hayatını kaybeden Çevik’in yakınları bilgisayarlı tomografi çekmeyerek alandaki başka bir doktora hastalarının iyi olduğunu ve farklı bir hastaneye gitmek istediklerini ifade etti. Hekimin itirazlarına rağmen acil servisi terk eden Çevik’in yakınları daha sonra ihmalden dolayı 15 yaşındaki Abdullah Çevik’in hayatını kaybettiğini ileri sürdü.Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğü konuyla ilişkin bir ihmalin söz konusu olmadığını vurguladı.

Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yapılan  açıklamada“11.05. 2024 tarihinde bazı sosyal medya hesapları ve Haber sitelerinde “Şanlıurfa’nın Eyyübiye ilçesinde bir inşaatta çalışan 15 yaşındaki Abdullah Çevik dün bir iş kazası sonucu Şanlıurfa 800 yataklı Eyyübiye Eğitim ve Araştırma hastanesine kaldırıldı. Burada yapılan müdahaleler sonucu bir şeyin olmadığı iddia edilerek evine gönderildi” haberleri üzerine aşağıdaki açıklama yapılmıştır. “10.05.2024 tarihinde saat 12:00 sularında Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil servisine “üzerine bir adet briket” düştüğü beyanı ile getirilen 15 yaşında ‘Abdullah ÇEVİK’ isimli hasta 386 protokol numarası ile bekletilmeden acil servise kabul edilmiş ve acil Serviste hekim tarafından muayenesi yapılmıştır.

Hastanın muayene edilerek gerekli değerlendirilmeleri yapılmış, acil serviste takibine ve ileri tetkik edilmesine karar verilmiştir. Fizik muayenesi ve vitalleri itibari ile genel durumu iyi olan hastanın ilk Akciğer ve Batın röntgeni görülmüş önemli patoloji tespit edilmemiştir. Hasta Acil serviste müşahede yatağına alınmış ve kan tetkiklerinin çıkması, tekrarlayan muayene ile de BT (Bilgisayarlı Tomografi) planlanmıştır.

Bu süre zarfında hasta yakınları BT (Bilgisayarlı Tomografi ) çekmeyerek   alandaki başka bir doktora hastalarının iyi olduğunu ve başka bir hastaneye gitmek istediklerini ifade ederek hekimin gitmeyin demesine rağmen ve muayene eden hekimin onayını olmadan acil servisi terk etmişlerdir.

Daha sonradan hastanın İnşaatta çalıştığı ve üzerine duvar devrildiği öğrenilmiş olup bu bilgi hasta yakınları tarafından hekimlere bildirilmemiştir. Hastanın 15 yaşında olması ve inşaatta işçi olarak çalıştırılması hukuki sıkıntı yaratacağından Hasta yakınlarının başvurusunda olayın oluş şekli gizlemiştir. Hasta hekimin izni ve bilgisi olmadan acil servisten ayrılmıştır. Olayla ilgili incelemeler başlatılmıştır. Kamuoyuna duyurulur” sözlerine yer verildi.

Editör: Ceren Yıldız