AK Partili vekilden ıstakoz paylaşımı açıklaması AK Partili vekilden ıstakoz paylaşımı açıklaması

Ülkenin kanayan yaralarından birisi olan hastane kantinlerinde fahiş fiyatlarla ürünler satılması konusunu irdeleyen Demirel, bunun önüne geçilmesinin önem arz ettiğini söyledi.

“Kantinleri pahalı kiralarken aklınıza gelmedi mi fiyatların uçuk olacağı”

Konuyla ilgili açıklama yapan Demirel, “Parası az olan ürün alamasın ölsün mü? Vatandaşlarımız hastanelere şifa bulmaya geliyor, açlıktan bayılmaya değil. Başhekim onaylı tarife hastane kantinlerinde vatandaşın göreceği uygun yerlere hastane yönetimince asılmalıdır. Hastane yönetimleri kantin kira bedelini düşürsün fiyatlarda düşer. Kantinleri pahalı kiralarken aklınıza gelmedi mi fiyatların uçuk olacağı? Hastane yönetimleri aç gözlülük yapmasın” diye konuştu.

“Hastaneler turistik mekânlar değildir”

Açıklamasında “İnsanları devlete düşman yapmak için mi kantin ihalelerinin kira bedellerini artırıyorsunuz?” diyerek tepkisini ortaya koyan Demirel, “Bu hizmetler kamu hizmetidir. Vatandaşlarımız ülke genelinde hastane kantinlerinin yüksek fiyata ihale edilmesi neticesinde tüketiciye pahalı hizmet verilmesinden isyan ediyorlar. Hastane kantin yönetmenlikleri yeniden gözden geçirilerek vatandaşımıza pahalı hizmet sunulmasının önüne geçilmelidir. Hastaneler turistik mekânlar değildir” dedi.

2011 yılında Sağlık Bakanlığı’nın bir genelge yayınlayarak Başhekimlere fiyatlara kontrol etmelerini ve çevredeki diğer market ve dükkânlarla karşılaştırmasını istediğini hatırlatan Demirel, “Büfe, kantin ve çay ocağı gibi yerlerde satışa sunulan mal ve hizmet bedellerinin emsali mal ve hizmet bedellerinden daha yüksek fiyatla tespit edilmemesi ve satılmaması için gerekli tedbirlerin alınması ve İşletme Hakkı Sözleşmelerine bu yönde hükümler konulmalıdır. Hastanelerin aç gözlülüğü vatandaşın cebinden çıkıyor” ifadelerini kullandı.

Kaynak: