Kocaeli Sağlık Çalışanları Derneği Başkanı Adem Yaman, 2019 yılında Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı arasında imzalanan protokolün henüz uygulanmadığını hatırlattı. Protokole göre her okulda bir sağlık görevlisi bulundurulacaktı. Yaman, bu projeyle işsiz olan sağlık çalışanlarının da istihdama dahil olabileceğini ifade etti.

‘PLANLANAN PROJE UYGULANAMADI’
SAĞLIKÇA Başkanı Adem Yaman yaptığı açıklamada; “Bu konuda Sağlık Bakanımız ile Milli Eğitim Bakanımız 2018 yılında ön görüşme yapılarak bir taslak hazırlandı, 2019 yılında ise 2 bakanlık arasında protokol imzalandı. Değerli Sağlık Bakanımız Dr. Fahrettin Koca, protokol sonrası açıklamada 2 yıl içinde tüm okullarımızda sağlık görevlisi bulundurmayı planladıklarını iletti. 2021 yılı için tüm okullarımızda sağlık görevlisi bulundurulması planlanmıştı. Fakat geldiğimiz noktada bu sürecin uygulandığını göremiyoruz” ifadelerini kullandı.

Memur-Sen’den torba yasaya itiraz: Fiyasko demek bile fazla iyimser Memur-Sen’den torba yasaya itiraz: Fiyasko demek bile fazla iyimser

KURUMLARDAN DESTEK İSTEDİ
Sözlerini sürdüren Yaman, “Milli Eğitim Bakanlığımızın böyle bir uygulamaya ihtiyacı olduğunu tüm yöneticilerimiz, okul yöneticileri ve öğretmen arkadaşlarımız olumlu baktıklarını ve ihtiyaç olduğunu vurguluyor. Çok sayıda öğretmen arkadaşlarımız bizlere bu konunun çok etkili bir proje olduğunu iletiyor. Bizler de bu konuya devlet kurumlarımızın bir an önce eğilmesini talep ediyoruz. Okullarımızda sağlık görevlisi olarak Hemşire, Sağlık Memuru, Paramedik, Acil Tıp Teknikeri gibi sağlık çalışanlarının istihdam edilmesi ile çok sayıda işsiz meslektaşımız da istihdama katkı sağlayacak. İş bulamayan meslektaşlarımız iş bulma fırsatı bulacaktır. Bu konu istihdam açısından da çok kıymetlidir” şeklinde konuştu.

‘ANLATMAK İSTİYORUZ’
Yaman, son olarak “Okullarda görev yapan sağlık çalışanı arkadaşlarımız sadece acil durumlarda rol almayacak. Önemli bir görev tanımı oluşturularak pandemiden korunma, bağımlılıkla mücadele, sağlıklı beslenme, kaza ve yaralanmalardan korunma, okulda acil ve ilk yardım, sağlığı geliştirme, ergen ruh sağlığı, fiziksel aktivite, stresle baş etmek ve okul sağlığı taramaları faaliyetinde bulunmaları sağlanmalı ve bu konuda raporlar hazırlayarak iki Bakanlığa da sunması istenmelidir. Bu konuda gerek dernek gerek vatandaşlar olarak talep ve öngörülerimizi iletmek ve eksikliğini gördüğümüz bu konuyu yöneticilerimize aktarmak istiyoruz. Önümüzdeki eğitim öğretim döneminde her okulumuzda bir meslektaşımızı görmeyi diliyoruz. Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı'nın konuyu tekrar değerlendirmesini talep ediyoruz” dedi.