"Uygulanan mobbing, baskı ve uzun nöbet saatleri Bakanlığınızın bilgisi dahilinde mi"

HDP Diyarbakır Milletvekili pandemi döneminde 420 sağlık çalışanının hayatını kaybettiğine dikkat çekerek, Sağlık Bakanlığı’na soru önergesi verdi.

"Uygulanan mobbing, baskı ve uzun nöbet saatleri Bakanlığınızın bilgisi dahilinde mi"

 HDP Diyarbakır Milletvekili Dersim Dağ, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması talebiyle Meclis Başkanlığı’na soru önergesi verdi. Salgınla mücadelede 420 sağlık çalışanının hayatını kaybettiğine dikkat çeken Dağ, “Bu sayı her gün artmaktadır” dedi.

Bakanlığın sağlık çalışanlarının ekonomik ve özlük haklarının düzeltilmesi konusunda herhangi bir çabasının olmadığını belirten Dağ, “Sağlık çalışanları, gün aşırı nöbet tutmakta ve hastane yöneticileri tarafından mobbinge maruz kalmaktadır. Tükenen sağlık çalışanları her gün daha da ağır koşullara maruz bırakılmaktadır” ifadelerini kullandı.

Diyarbakır Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi’nde bebeğini kaybeden sağlık çalışanının durumuna dikkat çeken Dağ, Bakan Koca’ya şu soruları sordu:

- Diyarbakır Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi yoğun bakımı biriminde görevli sağlık çalışanlarının durumlarından haberdar mısınız?
- Olaya ilişkin Diyarbakır İl Sağlık Müdürlüğü’ne soruşturma açılmış mıdır?

- Kanunen, kronik hastalığı olan sağlıkçılar ve gebeler idari izin kullanma hakkına sahipken, yaşanan bu ve benzeri durumlar Bakanlığınızın sorumluğunda değil midir?

- Sağlık çalışanlarına uygulanan mobbing, baskı ve uzun nöbet saatleri Bakanlığınızın bilgisi dahilinde mi gerçekleşmektedir?


Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla


ONLİNE FORMA  ile KALİTE ve GÜVEN SİZLER İÇİN TAKIM  79 TL 

-İlk Covid-19 vakasının ortaya çıktığı 11 Mart 2020’den, bu önergenin cevaplandığı tarihe kadar kaç sağlık çalışanı hayatını kaybetti?

-Bakanlığınız, toplu iş sözleşmelerine uygun, sağlık çalışanlarının özlük haklarını koruyan, çalışma düzenlerini zorlaştırmayan, hukuka ve iş etiğine uygun bir genelge hazırlaması düşünülmekte midir? (Tiğris Haber)

Ceren YILDIZ

banner43
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mersin
Mersin - 4 hafta Önce

Mobing in Başkenti Mersin. İl müdürü de düzeni değiştirmedi maalesef. Siyasiler yüzünden

SERKAN
SERKAN - 4 hafta Önce

Mobing baskı uzun nöbet saatleri her zaman var ve devam edecektir.Başhekimin gücü klinik şefine yetmez.kendini bilmez bir diş fak. dekanı yardımcı doc.u ve ailesini azarlıyor hakeret ediyor. neymiş arkasında parti varmış . ona o yetkiyi verende o vebala ortaktır. bunun gibi insanlar partiye çok zarar veriyorlar.

SIRADAKİ HABER