Urfa’daki başhekimin istifası Meclis’e taşındı!

HDP Şanlıurfa Milletvekili Ayşe Sürücü, Siverek Devlet Hastanesi Başhekimi Kenan Toprak’ın istifasını Meclis’e taşıyarak önerge verdi.

Urfa’daki başhekimin istifası Meclis’e taşındı!

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde Devlet Hastanesi Başhekimi Kenan Toprak istifa etmişti.

Yaşanan bu gelişmenin ardından ortaya çeşitli iddialar atılırken, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şanlıurfa Milletvekili Ayşe Sürücü, istifayı Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) taşıdı.

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın yanıtlaması amacıyla verilen önergede sorular sorularak, şu ifadelere yer verildi:

“Şanlıurfa’nın Siverek İlçesi’nde bulunan Siverek Devlet Hastanesi’nde atanan başhekim 1 ay görevde kaldıktan sonra istifa ettiği ve istifa gerekçesinin de rant odakları tarafından uğradığı psikolojik baskı olduğu basına ve Şanlıurfa kamuoyuna yansımıştır.

İstifada aşı geçen başhekime ait olduğu iddia edilen istifa metninde;

‘Biz Allah rızası için nasıl hizmet edebiliriz diye yola çıktık. Ama bu gayretimiz menfaat lobisine dokundu. Çalmayacagız, çaldırmayacağız dedik. Bizi menfaati doğrultusunda kullanamayanlar karalama kampanyasına başladı. Ve kendilerine göz yummamız istendi. Bunu yapmayacağımızı deklare ettik. Bürokrasiyi müdahale ettirmeyeceğiz dedik. Ama olay bizim artık hakkıyla hizmet yapamayacağımız düzeye geldi. Bazı şeylere göz yummamız istendi. Buna göz yummayacagimizı söyledik. Ve onurumuzla bu işi yürütemeyeceğimizi anladım, bugün itibari ile yönetim olarak istifamızı verdik’ ifadeleri yer almıştır.

Daha önce de personel ve hekim eksikliğinden dolayı verimli kullanılamayan hastanenin başhekiminin rant baskıları sonucu yaptığı istifa kamusal hizmet ve halk sağlığı açısından oldukça talihsiz bir durumdur. Bu hususta değerli başhekimin uğradığı psikolojik baskının araştırılması ve bu rant odaklarının deşifre edilmesi elzemdir.

Bu bağlamda;

1.Siverek Devlet Hastanesi’nin başhekimi resmi olarak istifa etmiş midir?

2.İstifasının gerekçesi olarak belirtilen ‘Şanlıurfa’daki rant odaklarının’ araştırılması adına bir soruşturma açacak mısınız?


Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla


ONLİNE FORMA  ile KALİTE ve GÜVEN SİZLER İÇİN TAKIM  79 TL 

3.Şanlıurfa’da bulunan hastanelerde rant sağlayan yönetimlere ilişkin bir araştırma da bulunacak mısınız?

4.Bu konuda kamuoyuna açıklamada bulunacak?”

Urfa Pusula

Güncelleme Tarihi: 01 Ekim 2021, 04:44

Ceren YILDIZ

banner42
YORUM EKLE
YORUMLAR
doktor
doktor - 2 ay Önce

başhekim dediğin böyle olacak, helal olsun meslektaş olmaktan onur duydum.Bir gider bin geliriz Allahın izniyle

saglıkçı
saglıkçı - 2 ay Önce

böyle dürüst Allah korkusu olan insanlar oldukça sırtımız yere gelmez Allahın izniyle.bu başhekimin görevini dogrulukla yaptırmayan zihniyetinde Allah belasını versin.tez zamanda yok olup gitsinler inş.

SIRADAKİ HABER