Ünlü Anketçiden Yeni Partilerle İlgili Ezber Bozan Açıklamalar

Ünlü Anketçiden Yeni Partilerle İlgili Ezber Bozan Açıklamalar

Araştırma şirketi KONDA'nın Genel Müdürü Bekir Ağırdır, Babacan ve Davutoğlu'nun kuracakları partilerin halihazırda siyasette var olan ittifakları etkileyeceğini ve bu partilerin seçimde alacakları yarım puanın bile AK Parti'yi etkileyeceğini söyledi.

Yeni parti kuracaklarını ilan eden eski Başbakan Ahmet Davutoğlu ve eski Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'la ilgili gelişmeler gündemdeki sıcaklığını kuruyor.

"BABACAN TIKANMIŞLIK ÜZERİNE YÜRÜYOR"
İki ismin kuracakları partilerle ilgili T24'e konuşan Ağırdır, Babacan'ın medyaya verdiği demeçlerden kendisini ideolojik eksende bir yerlere konumlandırmadığı aksine bundan kaçındığı izlenimini edindiğini söyledi. Ağırdır, "Ağırlıklı olarak söylemi doğrudan AK Parti veya Tayyip Bey'i eleştirmekten daha çok bugün gelinen noktadaki tıkanmışlık üzerinden bir yürüyor. Ve daha çok profesyonel siyasetçilerle ilişki kullanmayı hedefleyen bir dili var" dedi.

Babacan'ın uzun süre etkili bir bakanlık görevi yürüttüğünü hatırlatan bundan kaçamayacağını söyleyen Ağırdır, "O da bunun farkında ki 'borcumuz' var söylemine başvuruyor" dedi.

"DAVUTOĞLU'NUN BAŞLANGIÇ ETKİSİ DAVUTOĞLU'NDAN DAHA YÜKSEK"
Davutoğlu'nun Babacan'dan farklı olarak daha net bir siyasi vizyonla yola çıkacağını ifade eden Ağırdır, Davutoğlu'nun ağırlıklı olarak AK Parti örgütü ile ilişkili olduğunu ve örgütsel bazda AK Parti'nin içine girip burada bir rahatsızlık yarattığını söyledi. Davutoğlu'nun bu AK Parti'den çözülen, eli sola gitmeyen CHP'ye yanaşmayan kitlelerden kendine oy alma potansiyelin Babacan'dan daha yüksek olduğunu dile getiren Ağırdır, "Davutoğlu'nun başlangıçtaki etkisi Babacan'dan daha yüksek" diye konuştu.

"İTTİFAK KOMBİNASYONLARI DEĞİŞEBİLİR"
Türkiye'deki kutuplaşmaya dikkat çekerek Babacan ve Davutoğlu'nun ittifak kombinasyonlarını değiştirebileceğini söyleyen Ağırdır, "Hem Babacan hem Davutoğlu'nun partisi ittifak kombinasyonlarını çok etkileyecek. İttifakların fay hatlarında bir dip dalga yaratacak. Bu iki parti yarım puanlık oy da alsalar bu AK Parti'nin canını çok yakacak" ifadelerini kullandı.

Ağırdır, AK Parti'nin olası bir seçimi beklemeden seçimden önceki dönemde Davutoğlu ve Babacan partilerini hedef alabileceğini ve iki partiyi de yıpratmaya çalışacağını da sözlerine ekledi.

Sercan Yılmaz

YORUM EKLE
YORUMLAR
SELİMCAN
SELİMCAN - 6 ay Önce

BEN OY ORANLARINIZ NEDİR BİLMEM,AMA SİYASET ÇOK HARARETLİ OLACAĞA BENZER. SAYGILARIMLA.

Hacer
Hacer - 6 ay Önce

Sağlık personelinin bile %80 nini kendine muhalif yapanlar kim bilir kimlerin canını yaktı.

SIRADAKİ HABER