Şube Müdürlerinden 'ek gösterge' düzenlemesine tepki

Şube Müdürlerinden 'ek gösterge' düzenlemesine tepki

Milyonlarca kamu görevlisi ve emeklilerinin beklediği 3600 ek gösterge düzenlemesinin detayları dün Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın internet sitesinde yayımlandı. Açıklanan detay bilgilere göre şube müdürleri ile ilçe müdürü seviyesindeki kamu görevlilerinin ek gösterge miktarının 2200'den 3000'e çıkartılıyor olması nedeniyle çok sayıda şube müdürü tepkisine yol açtı. Şube Müdürleri Derneği konuya ilişkin basın açıklaması yayınladı.

3600 ek gösterge düzenlemesinin detayları belli oldu! Bakanlık tabloyu paylaştı

Derneğin basın açıklaması şu şekilde:

SUBE MÜDÜRLERİ DERNEĞİ.. BASIN AÇIKLAMASI.

"İnandığımız doğruları her zaman her yerde söyleyeceğiz. Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır. "

Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın 6 Haziran 2022 de yaptığı açıklamada 3 bin 600 ek gösterge çalışmasının sadece 4 meslek grubu için değil, bütün memurları kapsayacak şekilde yapıldığını, tüm memurların ek göstergelerinin 600 puan artırıldığını, ŞUBE MÜDÜRÜ, ilçe müdürü seviyesindeki yöneticilerin ek göstergesinin 2 bin 200'den 3 bine çıkarılacağını kamu oyuna duyurdu.
Kamuda ki Şube Müdürlerinin hiyerarşide 3600 ek gösterge verilen gurupların üzerinde olduğu belirterek, daha önce 666 sayılı kanun hükmünde kararname ile bir üst kadronun ek göstergesi 3000'den 3600'e çıkarılırken şube müdürleri 2200 de bırakılarak mağduriyet oluşturulmuştu. Sabırla mağduriyet giderilir, yapılan yanlışlık düzeltilir diye beklenirken yine Şube Müdürleri astlarından geride bırakıldı.

Şube müdürleri, hiyerarşik düzende daha önce sicil notu verdiği, disiplin amiri olduğu kamu hizmetini yürütürken sevk ve idareden yapılan işin kontrol ve sorumluluğunu üstlendiği konumun ek göstergesini, makam/görev tazminatını almayan, kurumuna göre maiyetinde çalışan mimar, mühendis, istatistikçi, din görevlisi, hemşire, programcı, çözümleyici, araştırmacı, Şef, VHKİ, Memur kadrolarında görev yapan personelin ek göstergesinden daha düşük veya eşit olan tek yöneticidir.

Çalışmalar esnasında Şube Müdürlerine ve diğer idarecilere 3600 Ek Gösterge vardı.. Kimler son anda degistirdi, Sayın Cumhurbaşkanımıza bu açıklamayı yaptırdı anlamış değiliz.. 3600 söz verip de 3000 açıklamak olmadı...

ŞUBE MÜDÜRLERİ NE BEKLEDİ NEYLE KARŞILAŞTI ONLARA NE LAYIK GÖRÜLDÜ?

Şube müdürlerinin mevcutta ek göstergesi 2 bin 200 idi. Beklenti 3 bin 600 ek gösterge ile makam ve görev tazminatı idi.
Açıklanan o ki, şube müdürlerinin ek göstergesi 3 bine yükseltildi. Bu durumda şube müdürlerinin sadece ek gösterge aylıkları 155 TL arttı. 2 bin 200 ek gösterge ile 3 bin ek göstergenin özel hizmet aylığı yüzdesi % 85. Ek gösterge 3 bin olunca özel hizmet aylığında da bir artış olmadı. Zaten makam ve görev tazminatları yoktu. İşte hazırlanan düzenleme ile şube müdürü emeklisinin ek gösterge aylığında sadece 155 TL artış oldu. Amiri olduğu memurun ek göstergesi 2 bin 200 den 600 puan artışla 2 bin 800 oldu. Memurun ek gösterge aylık artışı ile şube müdürü ek gösterge aylık artışı arasındaki fark ise 38 TL oldu.

Komedi resmen!

ŞİMDİ TEKRAR HATIRLATALIM KAMUDA ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ KADROSU NEDEN ÖNEMLİ?

Şube müdürleri için ek gösterge beklentisi, sadece 3600 ek gösterge verilmesinden daha çok şey ifade ediyordu aslında. "İTİBARIN İADESİ" idi. Şube müdürü statüsünün itibarının korunması, saygınlığının iadesi olacaktı bir anlamda.

Bu durumda, 3000 ek göstergenin kabul edilmesi mümkün olmayıp, makam ve görev tazminatı ile birlikte 3600 ek göstergenin verileceği 2 nolu cetvele eklenmeyi talep ediyoruz..

Dileçe örneklerinden bazıları

Ben Sağlık Bakanlığına bağlı İl Sağlık Müdürlüğünde 1. Derecede Şube Müdürü olarak görev yapmaktayım. Yeni yapılan ek gösterge düzenlemesinde Şube Müdürlerinin ek göstergesinin 2200 den 3000 e yükseltileceği belirtilmiştir. Hiyerarşik yapılanmada Amiri olduğumuz hemşire, sağlık memuru vs. çalışanların altında bir ek gösterge adalet duygusunu ve kamudaki hiyerarşiyi bozmaktadır. Bekçi, imam, hemşire, polis, uzman erbaş/jandarma, avukat, öğretmen vb. 3600 ek göstergeden faydalanırken bizim gibi YÖNETİCİ KONUMUNDA yüksek lisans mezunu bir çalışana 3000 ek gösterge hiç adil değildir. Konuyla ilgili mecliste çalışmasına başlanan yasa tasarısında ŞUBE MÜDÜRLERİNİN ek göstergesinin de 3600 veya daha yukarı olarak revize edilmesini saygılarımla arz ederim.

Güncelleme Tarihi: 08 Haziran 2022, 18:15

Ceren YILDIZ

YORUM EKLE
YORUMLAR
Yakup Karalar
Yakup Karalar - 3 hafta Önce

Hiyerarşiye göre düzenleme yapılacağı söylenerek şube müdürlerine eski kadrosundan da aşağı bir ek gösterge vermek adaletli mi oluyor. 3000 e yükselterek 3600 verilen bekçiler yada beraber çalıştığımız diğer arkadaşlardan daha mı aşağı kademedeyiz veya yaptığımız iş çok mu önemsiz

teknik
teknik - 3 hafta Önce

şube müdürünün kendisini mimar mühendisin üzerinde görmesi kadar saçma bir durum var mı acaba? Okuduğunuz bölümler açıköğretim, yaptığınız yüksek lisans uzaktan ödev yapmak üzerine. Siz de çok iyi biliyorsunuz ki bu meslek gruplarının sizin şubenizde yer alması ( kaldı ki artık şube bile kalmadı, neyin şubesi neyin müdürü) bazı kurumlarda teknik yapılanma olmaması sebebiyledir. Teknik daire başkanlığı veya şubesi olmayan kurumlarda illaki bu meslekler destek şubede görevlendirilecektir. Bu durum sizin daha iyi özlük haklarına sahip olmanızı mı gerektiriyor, güldürmeyin Allah aşkına.

teknik @abuzer
teknik @abuzer @teknik - 3 hafta Önce

madem anne sütü çok faydalı biraz daha fazla alsaymışın o zaman, komik olduğunu zanneden zavallı

Abuzer
Abuzer @teknik - 3 hafta Önce

Sapla samanı ayırabilmek için ilk 6 ay anne sütü şart.

adalet
adalet @teknik - 3 hafta Önce

ŞUBE MÜDÜRÜ idarecidir teknik eleman değildir ,teknik elemana görevini ifa eder,imzalar denetler, şunuda ubutmayın Şube Müdürlerinin çoğu örğün eğitim mezunu dur. ve kurum hafızasına sahiptir ,mühendis,doktor,hemşire gibi sadece kendi alanlarıyla ilgili bilgi sahibi değildir. Görev alanın agiren her konuda bilgisi vardır merak etme .

Şube müdürü.
Şube müdürü. @teknik - 3 hafta Önce

Teknik rumuzlu şahıs anlamadığın şu;
Sube müdürleri mimar muhendis gibi işten değil birimden ve çalışanlardan sorumlu ve aynı zamanda disiplin amiri. Yerine göre hekimin dahi amiri konumunda. Ama bu şu demek değil hekime hekimlik öğretecek mühendise mühendislik.! Bu şekilde bir iddiamız kesinlikle olmadı olamaz.Sadece bizim yetkilerimiz idari anlamda . Mühendisin de Hekimin de yaptığı işe ve şahsiyetine her zaman saygımız vardır. BURADA biz ;
tarafımıza verilen idari sorumluluğun karşılığını talep ediyoruz. Verirler vermezler o ayrı.

Şube Müdürü
Şube Müdürü - 3 hafta Önce

Şube Müdürlerinin ek göstergesinin yanında çalışan personelin altında kalması hiyerarşik yapıyı bozmuştur. Teklif Meclise gelmeden düzeltilmelidir.

Memur
Memur @Şube Müdürü - 3 hafta Önce

Kamu Kurum ve Kuruluşlarındaki Şube Müdürleri kurumsal hafızalardır. Kıymetleri ve değerleri bilinerek hakları olan 3600 hatta fazlası verilmelidir.

Sağlık Teknisyeni
Sağlık Teknisyeni - 3 hafta Önce

Kamudaki hiyerarşik yapının sağlanması açısından gerekli düzenleme meclis safahatında ele alınarak çözülmelidir.

HAKAN KARA
HAKAN KARA - 3 hafta Önce

Şube Müdürü demek torpilli adam demek bunu kabul edin yada etmeyin , ne zaman liyakat ve belli esaslara göre şube müdürü atanır o zaman hakkını istersin.

Şube Müdürü
Şube Müdürü - 3 hafta Önce

Kurum hafızası olan şube müdürleri kesinlikle bu haksızlığı kabul etmeyecektir. Umarım bu hata en kısa zamanda düzeltilir. Aksi takdirde iş barışının bozulması aşikardır...

Murat50
Murat50 - 3 hafta Önce

Birazdan goygoycular gelir buraya. Vay efendim siz torpille oldunuz. vay efendim haketmediniz vs. vs. Şube Müdürleri sadece sağlıkta yok. Diğer kurumlarda da var. Adalet hemde hemen adalet.

Şube müdürü
Şube müdürü - 3 hafta Önce

El insaf diyorum yine Dağ fare doğurdu


SIRADAKİ HABER