Sözleşmeli Yönetici Atamalarında Liyakat Baz Alınmalı

Sağlık Bakanlığı çalışanları hiç bir kriter ve müracaat dönemi olmadan, kanun, yönetmelik olmadan yapılan sözleşmeli yönetici atamalarının son bulmasını ve Sağlık Bakanlığı Görevde Yükselme Yönetmeliğinin gereğinin yapılmasını istiyor. Haziran ayında sözleşmelerin yenilenme dönemi göz önüne alındığında tüm personelin liyakata olan inancı yeniden sağlanmalıdır. Yönetmelikte yer alan kriterlere bakalım.

Sözleşmeli Yönetici Atamalarında Liyakat Baz Alınmalı

Sağlık Bakanlığı’nın merkez, taşra ve döner sermaye teşkilatı kadrolarında görev yapan personelin şoför, teknisyen, memur, daktilograf, veznedar, koruma ve güvenlik görevlisi, veri hazırlama ve kontrol işletmeni, bilgisayar işletmeni, ambar memuru, ayniyat saymanı, programcı, çözümleyici, şef, koruma ve güvenlik şefi, döner sermaye saymanı, uzman, eğitim uzmanı, APK uzmanı, hastane müdür yardımcısı, okul müdür yardımcısı, hastane müdürü, okul müdürü, depo ve tamirhane müdürü, şube müdürü ve döner sermaye merkez müdürü kadrolarına atanmalarında usul ve esasları belirleyen Sağlık Bakanlığı Görevde Yükselme Yönetmeliği mevcut ve hala yürülükte.

 Bu Yönetmelik, 14/07/1965 tarihli ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu, 13/12/1983 tarihli ve 181 sayılı Sağlık Bakanlığı’nın Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname’nin 43 üncü maddesi ve 15/371999 tarihli ve 99/12647 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Devlet Memurlarının Görevde Yükselme Esaslarına Dair Genel Yönetmeliğin 15 inci maddesi hükümlerine dayanılarak hazırlanmıştır.

Bu Yönetmelik kapsamında şuanda iki satır yazı ile yapılan görevlendirmelerin usul ve esasları yer almaktadır. En önemli kriter atama yapılacak kadronun  boş bulunması ve  Şef, uzman, müdür yardımcısı, müdür ve şube müdürü kadrolarına atanacakların hizmet süresi içerisinde aylıktan kesme cezasından daha ağır bir ceza almamış olması,şartı var.

Sağlık Bakanlığı Görevde Yükselme Yönetmeliğinde iki satır yazı ile yapılan görevlendirmeleri kriterleri;

g) Şef kadrolarına atanabilmek için;
1) En az iki yıllık yüksek okul mezunu olmak,
2) Görevde yükselme sınavı tarihi itibariyle, şef kadrolarına atanabilmek için, ön lisans mezunlarının en az üç, dört yıllık yüksek okul veya fakülte mezunlarının en az iki yıl hizmeti olmak,
3) Bu maddenin (B) bendinin (c), (d), (e) ve (f) alt bentlerinde belirtilen unvanlardan birinde çalışıyor olmak,
4) Bakanlık teşkilatında en az iki yıl çalışmış olmak,

k) Uzman, eğitim uzmanı ve APK uzmanı kadrolarına atanabilmek için;
1) Dört yıllık yüksek okul veya fakülte mezunu olmak,
2) APK uzmanlığı ve uzmanlık kadroları için görevde yükselme sınavı tarihi itibariyle en az iki yıl Bakanlık teşkilatında çalışmış olmak,
3) Eğitim uzmanlığı için eğitim-öğretim kurumlarında en az üç yıl süreyle öğretmenlik yapmış olmak,

m) Hastane ve okul müdür yardımcılığı kadrolarına atanabilmek için;
1) Hastane müdür yardımcılığı kadrolarına atanabilmek için, dört yıllık yüksek okul veya fakülte mezunu olmak, (Sağlık idaresi, işletme, iktisat muhasebe, maliye, kamu yönetimi veya hukuk mezunları öncelikle tercih edilir)

2) Görevde yükselme sınavı tarihi itibariye, Bakanlık teşkilatında en az iki yıl çalışmış olmak,
3) Okul müdür yardımcılığı için, dört yıllık yüksek okul veya fakülte mezunu olmak ve lise veya dengi okullarda en az iki yıl süreyle öğretmenlik yapmış olmak,

n) Hastane, okul ve depo ve tamirhane müdürü kadrolarına atanabilmek için;
1) Hastane müdürü kadrolarına atanabilmek için, dört yıllık yüksek okul veya fakülte mezunu olmak, (Sağlık idaresi, işletme, iktisat, muhasebe, maliye, kamu yönetimi veya hukuk mezunları öncelikle tercih edilir)
2) Hastane müdürlüğü kadroları için görevde yükselme sınavı tarihi itibariyle, hastane müdür yardımcı olarak en az iki yıl veya Bakanlık teşkilatında şef veya daha üst görevlerde en az dört yıl çalışmış olmak,
3) Okul müdürlüğü kadroları için, dört yıllık yüksek okul veya fakülte mezunu olmak, (Sağlık eğitim veren yüksek okul ve fakülte mezunları öncelikle tercih edilir.)
4) Okul müdürlüğü kadroları için görevde yükselme sınavı tarihi itibariyle, Bakanlık teşkilatına bağlı okullarda en az iki yıl okul müdür yardımcısı veya en az beş yıl öğretmen olarak çalışmış olmak,
5) Depo ve tamirhane müdürü kadroları için, dört yıllık yüksek okul veya fakülte mezunu olmak ve sınav tarihi itibariyle, Bakanlık teşkilatında en az iki yıl çalışmış olmak,

o) Şube müdür ve döner sermaye merkez müdürlüğü kadrolarına atanabilmek için;
1) En az dört yıllık yüksek öğrenim görmüş olmak,
2) Görevde yükselme sınavı tarihi itibariyle, Bakanlık teşkilatında en az iki yıl çalışmış olmak,
şarttır.

Güncelleme Tarihi: 15 Ocak 2020, 22:00

Ceren YILDIZ

YORUM EKLE
YORUMLAR
HAŞEMALI PRENSES
HAŞEMALI PRENSES - 7 ay Önce

liyakat mi arıyorsunuz,yoksa sözleşmeli personel olup'da cukkaları cebe mi doldurmak istiyorsunuz. o halde,partiye gitmelisiniz.koşun koşu geride kalmayın,ilk 100'e girenlere dağıtıyorlarmış,amman geride kalmayın.

Bu Sözleşmeli yöneticiler yüzünden başımıza chp gelecek
Bu Sözleşmeli yöneticiler yüzünden başımıza chp gelecek @HAŞEMALI PRENSES - 7 ay Önce

Bu Sözleşmeli yöneticiler sanırım sağlık sistemini çökertmeye sözleşmişler

Seher
Seher - 7 ay Önce

Ankara Destek başkanlığında liyakat kalmadı Sendika var doğru mu?

Tüm Türkiye için liyakati Reis yapar
Tüm Türkiye için liyakati Reis yapar @Seher - 7 ay Önce

Onlar konuşur Reis yapar!

liyakatsiz sözleşmeli takımı sağlıkta ak partinin çöküşüne büyük bir ivme kazandırdı
liyakatsiz sözleşmeli takımı sağlıkta ak partinin çöküşüne büyük bir ivme kazandırdı @Seher - 7 ay Önce

bu iş bilmeyen ve iş bilen sağlıkçıya da mobing yapan sözleşmeli yöneticiler yüzünden sağlıkçıların sırtından geçen ve birçok kişinin fedakarca çalıştığı sağlıkta dönüşümle elde edilen kazanımların hepsi hızla ve yüksek bir ivme ile çöküşe gidiyor!

benden söylemesi ;)

HAKKARİ
HAKKARİ @Seher - 7 ay Önce

Hakkari de sadece destek başkanlığında değil hiç ama hiçbir kadroda liyakat yok. Her kademedeki kadroda il müdüründen tutun, başkan, başkan yardımcıları, hastane müdürleri ve yardımcıları ve hatta uzmanlar topunu çok samimi söylüyorum ancak belediye ilanıyla bir araya getirilebilirdi. TEK KELİMEYLE REZALET.

eski
eski @Seher - 7 ay Önce

sürü geriye dönünce aksak öne çıkarmış

Bayburtlu
Bayburtlu @Seher - 7 ay Önce

Karakterinden şerefinden en çok taviz veren her zaman yükselir bu düzende

BAYBURT
BAYBURT @Seher - 7 ay Önce

Bir yerde küçük adamların büyük gölgeleri oluyorsa , Orada güneş batıyor demektir

SELİMCAN
SELİMCAN - 7 ay Önce

2007 YILINDA YAPILAN GÖREVDE YÜKSELME SINAVINDA ŞEF'LİĞİ KAZANIP'DA,GÖREVE BAŞLAMAMASI İÇİN,SAÇMA SAPAN VİLAYETLERE ATAMASI YAPILIP DA,FERAGAT ETMEK ZORUNDA BIRAKILAN POLİTİKALARI UNUTMADIK.ALLAH, BU POLİTİKALARI GÜDEN,YAPAN.İNSANLARI,CEHENNEMİ İLE ŞEREFLENDİRSİN!!! SAYGILARIMLA.

Hgfty
Hgfty - 7 ay Önce

Yükselme olacaksa sınavla adaletle olmalıdır.

Adalet her şeyin başı
Adalet her şeyin başı @Hgfty - 7 ay Önce

Hakkaniyet neyse o olsun

Zador
Zador - 7 ay Önce

Liyakate göre yönetici mi ?? Bu nasıl bir beklenti, olacak şey değildir! Yine de anlatalım kalın kafaları inceltelim ; İstanbul il Sağlık Müdürlüğünde 10 yöneticiden 7 si muhtelif torpil,10/2 si mazbutluk ve verilen görevi itirazsız yapma/dönem adamı olma , 10/1 yönetici ise ''bu işi ancak bu adam yapar, mecburen o '' mantığı ile atanmıştır.Dolayısı ile Liyakat oranı ancak %10 dur.Çözüm bilimsel olarak liyakati,bilgi ve tecrübeyi ölçen objektif yazılı sınav yaparak liyakate dayalı kadrolu atamalar ile Şube Müdürlüğü sistemine geri dönmektir.(Aynı zamanda Başkanlık değil,İl Müdürü Yardımcılığı olacak tabiki)

Büyüklerimiz en iyisini bilir
Büyüklerimiz en iyisini bilir @Zador - 7 ay Önce

Burda da önüne gelen yazmış. Herkes işine baksın.

Erken seçimle her şey değisir
Erken seçimle her şey değisir @Zador - 7 ay Önce

Erken seçimde sağlıkcılar gerekeni yapar!

istanbul
istanbul @Zador - 7 ay Önce

daha çok beklersiniz..

mağdure
mağdure - 7 ay Önce

liyakatli yönetici =çalışan memnuniyeti+ mutluluk+ motivasyon + başarı vs

Artık başarı odaklı bir yönetim var
Artık başarı odaklı bir yönetim var @mağdure - 7 ay Önce

İçinize sindirin artık. Siz de başarılı olun siz de yönetici olun.

Doğrusu bu
Doğrusu bu - 7 ay Önce

Siyaset kurumlardan elini ceksin her yıl adaletli bir şekilde görevde yükselme sınavı yapılsın.artık cilki çıktı kurumların

Vardarlı
Vardarlı @Doğrusu bu - 7 ay Önce

Sınav olsa ne olacak, mülakat ta yine istediği adamı alıyor..

Kantarın topuzu
Kantarın topuzu - 7 ay Önce

Ya hala sözleşmeli pesonel atamasında liyakattan bahsediyorsunuz.Anlamak mümkün değil.HEPSİ ESKİ UNVANLARINA YANİ KADROLUYA DÖNMELİ.Yine szin siteniz yayınladı.Yönetici 25 bin ile en azı 8 bin arasında maaş alıyor.İnsaf yahu.Birde sözleşmeli atamalarında liyakat olsun diyorsunuzHadi buyrun olsun.Liyakatın ölcünü kim belirleyecek????

Sayıklayan KARGA
Sayıklayan KARGA @Kantarın topuzu - 7 ay Önce

AL SANA ÖLÇÜ: SENİ SAYDIM,SAYILDIN,SAYILDIK, SAYDILAR VE de SAYILDINIZ .yetti mi eeee yetti yani.


SIRADAKİ HABER