Sendika Sağlık Müdürü Hakkında Suç Duyurusunda Bulundu

Sendika Sağlık Müdürü Hakkında Suç Duyurusunda Bulundu

İstanbul İl Sağlık Müdürü Kemal Memişoğlu imzası ile 31.12.2019 tarihinde kurum içindeki tüm birimlere gönderilen yazı kamu kurumlarındaki gelinen noktayı göstermiştir. Yazıda sağlık personelinin görevleri sırasında kullandığı kıyafetlerde standardın sağlanması için 13.02.2019 tarihinde bir takım kıyafet standartları belirlendiği, bu kıyafetlerin ana model, desen ve renkler korunarak “Edep, adap ve inanca uygun şekillerde uyarlanması” gerektiği belirtilmiştir.

Çağdaşlığın, bilimin ve bilginin en büyük güç olduğu günümüzde bir sağlık müdürü binlerce çalışanına gönderdiği yazı ile onların kıyafetlerinde edepli ve adaplı olmaları ve kıyafetlerinin de inançlarına uygun olması gerektiğini dayatmaktadır. Kemal Memişoğlu yayınladığı yazı ile sağlık personelini edepli, adaplı ve inançlı olanlar ve olmayanlar olarak ayırmış, kendince olmayanları kıyafetleri ile edepli adaplı olmaya ve inanca uygun davranmaya zorlamıştır.

Anlaşıldığı kadarıyla İstanbul İl Sağlı Müdürü kıyafet konusunda hukuki düzenlemelerden bi haberdir. Kendisine 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun Ek Madde 19, 25.10.1982 tarih ve 17849 sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren Kamu Kurum Ve Kuruluşlarında Çalışan Personelin Kılık Ve Kıyafetine Dair Yönetmelik hükümlerini okumasını tavsiye ediyor, görevi mevzuata uygun davranmak olan İl Sağlık Müdürüne 657 sayılı yasanın 10. Maddesindeki “Amirlik yetkisini kanun ve diğer mevzuatta belirtilen esaslar içinde kullanır.” düzenlemesini de hatırlatıyoruz.

Yapılması gereken mevzuat hükümlerini uygulamak ve çağdaş kıyafetler içinde, şiddetten uzak, insanca yaşam seviyesinde ücret alan, uygun çalışma koşullarında, uygun çalışma saatlerinde hizmet veren, iş barışı içinde çalışan huzurlu sağlık çalışanına sahip olabilmek için ne yapılması gerektiğini düşünmek ve uygulamaktır. Sağlık müdürü edep, adap ve inanç standardı ile uğraşacağına bu koşulların sağlanmasına çalışmalıdır. Hiçbir sağlık çalışanının edep ve adaplı olmayı müdürden öğrenmeye ihtiyacı yoktur. Edepli ve adaplı olması gereken birisi varsa o da bu yazıya imza atan Kemal Memişoğlu’nun kendisidir. Kurumun saygınlığı edep ve adapla uğraşarak sağlanmaz. Kurumun saygınlığı çağdaş bilimi takip etmekle, dünya standartlarında sağlık hizmeti sunmakla bunun içinde sağlık emekçilerinin sesine kulak vermekle sağlanır.

Bu tür ayrıştırıcı, ötekileştirici söylemlerin kimseye faydası yoktur. İnanç temelli yöneticilik olmaz, olamaz. Anayasal bir ilke olan laik, demokratik hukuk devletinde bu söylemlere yer yoktur. Toplumu ayrıştıran böyle beyanların sağlık emekçilerini huzursuz ve mutsuz etmekten başka hiçbir amaca hizmet etmeyeceğinin bilinmesi gerekir.

Genel Sağlık-İş olarak Cumhuriyetin temel ve vazgeçilmez değerlerine olan bağlılığımızı bir kez daha ifade ediyoruz. Hukuk ve çağdaşlıktan başka bir yol yoktur. Din istismarcılarına, ahlak zabıtalarına dur demeye devam edeceğiz. Bu yazıda imzası olan İstanbul İl Sağlık Müdürü hakkında bugün (06.01.2019) Cumhuriyet Başsavcılığında suç duyurusunda bulunduğumuzu da belirtmek isteriz.  

Zekiye BACAKSIZ
Genel Sağlık-İş Genel Başkanı

Sercan Yılmaz

YORUM EKLE
YORUMLAR
Sesimo
Sesimo - 9 ay Önce

İsabetli bir karar olmuş tebrik ediyorum.maalesef Ülkemiz önüne gelenin Anayasayı veya yasayı kafasına göre deldiği bir yer ülke haline geldi.Siyaset sayesinde bu makamlara gelmiş küçük reisciklere bu cesareti veren yine büyük Reisin tutumudur zaten.Bu arada Bakanlıktan konu ile ilgili bir açıklama halen gelmemesi ilginçtir.

LİYAKATSİZ BİR YÖNETİCİ DAHA!
LİYAKATSİZ BİR YÖNETİCİ DAHA! @Sesimo - 9 ay Önce

Lİ - YA - KAT - Lİ YÖNETİM İSTİYORUZ!

Sağlık Bakanlığı derhal liyakat sistemine geçilmeli. Uzman kadroları çok gereksiz. Dün aynı birimde memur olan hangi üniversitede hangi özel eğitimden başarı ile mezun oldu da uzman oldu?

Sözleşmeli Yöneticiler yerine onların 1/4 maaşına aynı işi daha iyi yapan kadrolu görevlendirmeler yapılabilir. Böylece biz sağlıkçilar da yeniden PER - FOR - MANS alabiliriz.

Sözleşmeli Yöneticiler, döner sermayemizi HOR - TUM - LA - YIN - CA biz sağlıkcılara PA - RA kalmıyor. 

Bir an önce görevde yükselme ve ünvan değişikliği sınavı yapın ve mülakatı kaldırın.

Hem böylece gerçekten kendini yetiştirmis insanların önünü açın hem de sağlıktaki bu HA - RA - Mİ - LE - Rİ defedin.

Aksi takdirde ilk ERKEN SEÇİMDE her şeyi kaybedeceksiniz.

Bilmem anlatabildim mi?

çayeli
çayeli @Sesimo - 9 ay Önce

Konunun Cumhurbaşkanımızla ne ilgisi olabilir soruyorum? İş bilmez bir bürokrat maksadını aşan veya yanlış anlaışmaya mahal verecek bir yazı yazdı diye bunu sayın Erdoğan'a mal etmeniz en iyi ihtimalle kasıtlı fırsatçılıktır.Militarist laikçilere burdan ekmek çıkmaz haydi başka kapıya

inşallah
inşallah @Sesimo - 9 ay Önce

Savcılar gereğini yapar.

Clock
Clock - 9 ay Önce

En büyük sorunumuz bu işte. Bu tarz adamların bulundukları kurumlarda küçük birer Erdoğan kesilmeleri. Bu ülke Cumhurbaşkanı tektir! Fakat bunlar kendilerince bulundukları küçük koltuklarda küçük reis kesiliyorlar. Ve daha da büyüyebilmek için Ankara’da bi koltuk kapabilmek için bu tarz işlere kalkışıyorlar. Bu adamın umrunda değil sağlık falan. Bu adam sadece ve sadece kendisine çalışıyor.

Edepli olma
Edepli olma - 9 ay Önce

Edepli olmanın neresi kötü

ERTUĞRUL
ERTUĞRUL @Edepli olma - 9 ay Önce

bu gerçek edepli olmanın EDEPLE bir sorunu var galiba lafa bak biri buna edepli ol diyemeze getiriyor.Kimsin sen ak sütten çıkmış kaşıkmısın sen veya ben edepsizlik yapıyorsak adamda der edepli ol.Yok meslektaşlarını katmış,olmadı bütün bakanlığı kat içine mantıka gel işte ne güzel,harbi olun be karın ağrınız neyse açıkça yazın,HELAL OLSUN MÜDÜRE KIVRMA YOK NE DEDİYSE O

Gerçek
Gerçek @Edepli olma - 9 ay Önce

Kendi saf mantığını yansıtmışsın, bir de mantık sorgulaması yapıyorsun. Kaç yaşındasın, bu yaşta sana biri edepli ol diye uyarıda bulunuyor ve sen bunu normal görüyorsan ya edepsizsindir yada edebin ne olduğunu bilmiyorsundur. Sen hangisisin acaba???

Gerçek
Gerçek @Edepli olma - 9 ay Önce

Onu oraya yazmaz ise meslektaşlarımızı edepsiz mi olacak. Mantığa gel hele

Tuhaf
Tuhaf @Edepli olma - 9 ay Önce

Siz ya da meslektaşlarınız edepsiz mi de böyle bir uyarı yapılmasını normal görüyorsunuz

ÜVEY SAĞLIKÇI
ÜVEY SAĞLIKÇI - 9 ay Önce

BU SÖZDE SAĞLIK MÜDÜRÜNE BAKANLIKTA MAKAM VERMEZLERSE BEN BİR ŞEY BİLMİYORUM MİLLETVEKİLLİĞİDE OLABİLİR ....

Ebe
Ebe - 9 ay Önce

Müdür hükümetin gözüne girip milletvekili olma peşinde. Bu gidişat cumhuriyeti yıkıp yerine şeriat getirme çabasından başka bir şey değildir.

enterasan
enterasan - 9 ay Önce

Akşam bir sürü yorum vardı tertemiz olmuş!!!!!

Haaa
Haaa - 9 ay Önce

Ebe hemşire sağlık memuru laborant anestezi teknikeri arkadaş nerdesin:))))

ADI ÜSTÜNDE YARDIMCI PERSONEL
ADI ÜSTÜNDE YARDIMCI PERSONEL - 9 ay Önce

FORMALAR ÇOK ÖNEMLİ TABİİ.HEM TURKUAZ RENK HEM GENEL AHLAKA UYGUN GİYİNİLİRSE CENNET GARANTİ.ZATEN BU İŞ MAAŞ İÇİN YAPILMAZ DEMİŞLERDİ.HAYIR İÇİN ÇALIŞIYORUZ.ZATEN ALDIĞIMIZ MAAŞ ZEKAT NİYETİNE VERİLİYOR BİZE.FORMA ÖNEMLİ CANIM.ÇÜNKÜ ÇALIŞANLARIN TEK SORUNU FORMAYDI.MOBBİNG HİÇ OLMADI MESELA,LİYAKAT ÜZERİNE BÜTÜN ATAMALAR,AÇLIK SINIRININ AZ ÜSTÜNDE DE DEĞİL MAAŞLAR.


SIRADAKİ HABER