Salgın istihbarat' merkezi kuruluyor

DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, merkezin, Almanya’nın başkenti Berlin’de kurulacağını ve dünyanın dört bir yanındaki paydaşlarıyla çalışacaklarını söyledi.

Salgın istihbarat' merkezi kuruluyor
Ghebreyesus, merkezin kurulması için çalışmaların geçen yıldan bu yana devam ettiğine dikkati çekerek “Kovid-19’un derslerinden biri de liderlerin bilinçli halk sağlığı kararları vermelerine yardımcı olmak için dünyanın veri analizinde önemli bir sıçrama yapmaya ihtiyaç duymasıdır” ifadesini kullandı.

Toplantıya video-mesaj yoluyla katılan Almanya Başbakanı Angela Merkel, “Mevcut Kovid-19 pandemisi bize, (gelecekteki) pandemi ve salgınlara karşı birlikte mücadele etmemiz gerektiğini öğretti” dedi. Merkel, Berlin’de DSÖ kontrolündeki yeni merkezin çeşitli devlet, akademik ve özel sektör temsilcilerinin katkılarıyla küresel salgınları önleme platformu olacağına işaret etti. Salgına karşı mücadelede yapay zekâ gibi gelişmiş teknolojilerin potansiyellerinden yararlanılması, çeşitli veri kaynaklarının birleştirilmesi ve birden çok disiplinde iş birliği yapılması gerektiğinin altını çizen Merkel, “Daha iyi veri ve daha iyi analitik, daha iyi kararlar almamızın önünü açacaktır” değerlendirmesinde bulundu.

Ceren YILDIZ

banner42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER