"Sağlık personellerine ücretsiz ulaşım hakkı verilmesi mümkün değildir"

Koronavirüs salgını nedeniyle sağlık çalışanlarına tanınan “ücretsiz ulaşım hakkı” 30 Haziran 2021 itibarıyla sona ermiş, Ankara Büyükşehir Belediye(ABB) Meclisi de 7 Temmuz 2021’de “30 Haziran’da sona eren sağlık çalışanlarına ücretsiz ulaşım hakkının 31 Aralık’a kadar uzatılması” şeklindeki bir önergeyi oy birliğiyle kabul etmişti.

"Sağlık personellerine ücretsiz ulaşım hakkı verilmesi mümkün değildir"

SÖZ YETKİLİDE


Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla


ONLİNE FORMA  ile KALİTE ve GÜVEN SİZLER İÇİN TAKIM  79 TL 

Ancak uygulamaya geçmeyen bu karardan yaklaşık bir ay sonra okurumuz Şaban Tatlı, sağlık çalışanlarının merak ettikleri soruyu, 2 Ağustos 2021’de yine bu köşeden şu ifadelerle sormuştu:
“ABB Meclisi’nde alınan karara rağmen sağlık çalışanları maalesef halen otobüse de metroya da ücretli biniyor. Peki bizler sağlık çalışanları olarak kimi bekliyoruz ve daha ne kadar bekleyeceğiz?”
*
Ve bu soru yanıt buldu.
Meğer ABB Meclisi’nin 7 Temmuz 2021’de oy birliğiyle aldığı “30 Haziran’da sona eren sağlık çalışanlarına ücretsiz ulaşım hakkının 31 Aralık’a kadar uzatılması” şeklindeki karar iptal edilmiş.
EGO Genel Müdürlüğü, kararın iptaline “Uzatılması yönünde Cumhurbaşkanlığı kararı olmaması” yönünde gerekçe gösteriyor.
*
İşte EGO Genel Müdürlüğü’nün bu konudaki açıklaması.
Ve söz şimdi yetkilide:ÜCRETSİZ ULAŞIM HAKKI VERİLMESİ MÜMKÜN DEĞİL

“Dünya ve ülkemiz genelinde yaşanan COVID-19 salgını nedeni ile sağlık çalışanlarımızın vermiş olduğu mücadele kapsamında ulaşım hizmetlerinde destek sağlamak için 24.03.2020 tarih ve 2280 sayılı Cumhurbaşkanlığı kararı ile ‘sağlık hizmeti veren kamu ve özel sektöre ait tüm sağlık kurum ve kuruluşlarında çalışan personel’ 31.05.2020 tarihinden 30.06.2021 tarihine kadar ulaşım araçlarımızdan ücretsiz faydalanmıştır. Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 13.09.2021 tarih ve 1970 nolu kararında, 04.03.2014 tarih ve 28931 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan ve 4736 sayılı ‘Ücretsiz ve İndirimli Seyahat Kartları Yönetmeliği’nde sağlık personellerinin yer almaması, aynı zamanda 30.06.2021 tarihi itibari ile uzatılması yönünde Cumhurbaşkanlığı kararı olmaması nedeni ile sağlık personellerinin ulaşım araçlarından ücretsiz yararlanması Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi kararınca iptal edilmiştir. 08.01.2002 tarih ve 4736 sayılı kanun maddesinde, ‘İl özel idareleri ve belediyeler ile bunların kurdukları birlik, müessese ve işletmeler tarafından üretilen mal ve hizmet bedellerinde işletmecilik gereği yapılması gereken ticarî indirimler hariç herhangi bir kişi veya kuruma ücretsiz veya indirimli tarife uygulanmaz” denilmektedir. Bu kapsamda, sağlık personellerine ücretsiz ulaşım hakkı verilmesi mümkün değildir. Saygılarımızla.(Fatih Tekeci-Hüriyet)

Ceren YILDIZ

banner42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER