"Sağlık müdürü ve hastane başhekimlerini degiştirerek iflastan kurtarmalıdır"

Gazeteci Ahmet Arıkan Şanlıurfa ki sağlık sisteminin içler acısı durumunu anlatan bir yazı kaleme alarak, Şanlıurfa’lıların randevu çilesini ve hastanelerde ki kuyrukları yazdı.

"Sağlık müdürü ve hastane başhekimlerini degiştirerek iflastan kurtarmalıdır"

Gazeteci Ahmet Arıkan yaptığı açıklamada; “Şanlıurfa’da devlet hastaneleri tamamıyla iflas etmiştir. Hükümet her fırsatta sağlıkta devrim yaptık diyerek Sağlıkta Dönüşüm Programı’na göre; isteyen istediği hastanede muayene olabilecek, randevu kuyruklarında saatlerce beklemeyecekti. Şimdi kentte hastanelerde doktor yetersizliği ve ilgisizliği, idarecilerin pasif ve beceriksizliği nedeniyle kuyruklar hastanelerin dışına taştı.

Hastalar günlerce randevu alamayıp polikliniklerde muayene olamayınca haliyle akşamları acil servislere giderek çare arıyorlar. Acil servislerimizde adeta cezaevlerini andırıyor. Doktorlar müdür, güvenlik görevlileri gardiyan, hastalar ise boynu bükük mahkum gibi doktorlardan medet bekliyorlar. Her fırsatta şiddeti bahane ederek grev yapan sağlık çalışanları halka olan kin ve düşmanlıklarını adeta belli ederek hastalara her türlü zorluğu çıkarıyor.

Adeta hasta ve hasta yakınlarının kendilerine şiddet uygulaması için tahrik ediyorlar. Sağlık bakanı ise kendini 85 milyonun bakanı değilde sadece sağlık çalışanlarının bakanı olarak gördüğünden sorunlara çözüm bulamıyor. Sayın bakan her sağlık çalışanıyla tartışan hasta ve hasta yakınını yargıya baskı yaptırarak cezalandırıyor, tutuklatıyor, mahkum ettiriyor ve bu şekilde sağlık sisteminde ki sorunların giderileceğine inanıyor, ama niye özel hastanelerde doktorlara şiddet uygulanmıyor da sadece devlet hastanelerinde uygulanıyor diye sorgulama zahmetinde bulunmuyor, yada düşünemiyor. Yetkililerin bir an evvel Şanlıurfa’da iflas eden sağlık sorunlarını başta il sağlık müdürü ve hastane başhekimlerini degiştirerek iflastan kurtarmalıdır.(CNN Urfa)

Güncelleme Tarihi: 05 Ağustos 2022, 20:18

Ceren YILDIZ

YORUM EKLE
YORUMLAR
Düzadam
Düzadam - 2 hafta Önce

Ne diyorsun cnn Urfa, sistemin eksiklerini doktoru ya da sağlıkçıyı döverek veya öldürerek mi giderexeksiniz? Çözüm öneriniz nedir kardeşim? Sosyal ihtiyaçların giderildiği sınırsız sağlık hizmeti maalesef ki artık mümkün değil. Devlet hastanesinde özel hastane hizmeti beklemek de ayrı bir aymazlık zaten. Dikkat çekmek adına sağlık çalışanını hedef gösteren kim varsa cezalandırılmalıdır.

Hakkari
Hakkari - 2 hafta Önce

Sağlıktaki en büyük iflas Hakkari de yaşanıyor. Sağlık batmış batacağı kadar, başta siyasiciler olmak üzere sivil toplum kuruluşları, sendiklar ve maalesef basın olup bitenleri görmezden geliyor. Ayrıca Hakkari halkı mecliste de bir temsiliyetini bugüne kadar görmedi yoksa illaki dile geirilmesi gerekiyordu. Hakkari yi gerçekçek anlamda sahiplenecek, sorunlarıyla dertlenecek en önemliside koltuk kaygısı yaşamayacak idarecilere ihtiyacı var. Tabi bunun yoluda liyakatten geçiyor. Görecekmiyiz bekleyip göreceğiz.

Hemsire
Hemsire - 2 hafta Önce

çok net bir karar başhekimlerin değişmesi gerek ve doktorların değişmesi gerek

Sincar
Sincar - 2 hafta Önce

Yazının oldukça haklı ve doğru yanları var. Her zaman Vatandaş HAKSIZ, Doktor HAKLI gibi Evrensel Hukuka ve Hayatın gerçeklerine aykırı bir OLGU oluşturulmuştur. Hiç bir insan Layuhti değildir. Haksız vatandaşta vardır haksız doktorda vardır. Her olay bağımsızdır ve bağımsız yargılanmalıdır. Bir olayda doktor haklıyken başka bir olayda (ayni doktor bile) haksız olabilir. Her zaman vatandaş haklıdır algısı ne kadar yanlışsa her zaman doktor haklıdır algısı da aynı derecede yanlıştır. Gerçek şu ki; hiç kimse ne olursa olsun kaba kuvvete başvurmamalıdır, Hakkını yargı/yasal yollardan almaya çalışmalıdır. Hasta Psikolojisini de es geçilmemelidir.

Dr Aydın
Dr Aydın - 2 hafta Önce

Urfalılar artık iğneyi kendilerine batırmalılar. Hastaneleri savaş alanına çevirerek doktorları kendilerinden kaçırdılar. Kimse urfaya gitmek istemiyor. Sonucu ortada. Hâlâ mağduru oynamak popülist bir politikadır. Anadoluda bir tabir vardır. Ne doğrarsan tabağına o çıkar karşına.

SIRADAKİ HABER