Sağlık İşçileri: Üçlü Vardiya Dayatması Kabul Edilemez

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), “Sağlık işçilerine üçlü vardiya dayatması kabul edilemez” diyerek İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü önünde eylem yaptı.

Sağlık İşçileri:  Üçlü Vardiya Dayatması Kabul Edilemez

DİSK, Sağlık Bakanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün il sağlık müdürlüklerine gönderdiği ve sağlık işçilerinin vardiyalarının 12 saatlik nöbetler yerine 8 saatlik üçlü vardiya şeklinde düzenlenmesi istenen ‘Çalışma Esasları’ konulu yazısına karşı Fatih’te bulunan İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü önünde eylem yapıldı. DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu’nda katıldığı eylemde “Pandemi ile mücadele haklarımızın iyileşmesini beklerken gece çalışma farkımız göz diken üçlü vardiya sistemi kabul edilemez” pankartı açıldı.

“İnsanca yaşamak, insanca çalışmak istiyoruz”, “Köle değil işçiyiz”, “Sağlıkçıların hakkı ödenmez dediler, ödemediler” dövizlerinin taşındığı eylemde “Sağlık işçisi köle değildir” sloganları atıldı. Eylemde açıklama yapan Devrimci Sağlık İş Sendikası Genel Sekreteri Erdoğan Demir, yapılan vardiya düzenlemesinin altında imzası olanları hastanede bir gün geçirmeye davet etti. 


Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla


ONLİNE FORMA  ile KALİTE ve GÜVEN SİZLER İÇİN TAKIM  79 TL 

'SAĞLIK ÇALIŞANLARINA MALİYET GÖZÜYLE BAKILIYOR'

Demir devamında şöyle konuştu: “Sağlık işçilerinin iş yükünü artıracak, pandemi sürecinde bulaş riskini artıracak şekilde daha fazla gün işe gelmesine neden olacak üçlü vardiya dayatması kabul edilemez! Bakanlığın hesabına göre gece fazla çalışması yapılmayacak ve işçiler daha fazla gün işe gelmelerine rağmen ücretlerinde önceki aylara göre düşüşler yaşanabilecektir. Sağlık hizmeti üreten sağlık çalışanlarına maliyet gözüyle bakan, hastanelerde bu personel sayısı ile bu vardiya sistemi döner mi diye düşünmeyen, dönse bile iş yükü nasıl etkilenir diye düşünmeden Sağlık Bakanlığında, oturduğu binadan bir bürokratın hazırladığı bu değişiklik kabul edilemez, derhal kaldırılmalıdır.” 

‘MASA BAŞINDA ÇIKARILAN DÜZENLEME’

Çerkezoğlu da yaptığı açıklamada  “Gece gündüz, canla başla çalışan sağlık işçilerini yok sayarak çalışma ve yaşam koşulları bu kadar ağırlaştıran bu tür düzenlemelerden derhal vazgeçilmezi gerekiyor. Bize reva görülen bu koşullara, yaklaşıma teslim olmayacağız. Hastanelerdeki doğal hayattan hiçbir haberi olmayanların masa başında çıkardığı bu düzenlemenin derhal iptal edilmesi için Sağlık Bakanlığı düzeyinde girişimlerimiz devam ediyor” ifadelerini kullandı.(Cumhuriyet)

Güncelleme Tarihi: 12 Ekim 2021, 02:20

Ceren YILDIZ

banner43
YORUM EKLE
YORUMLAR
erdal er
erdal er - 2 hafta Önce

iş kanunu açık 8 saatten fazla işçi çalıştırılamaz. işinize gelince bizi işçiyiz işinize gelmeyince biz işçi değiliz

enes
enes @erdal er - 2 hafta Önce

iş kanununda, turizm, özel güvenlik ve sağlık alanında hizmet verenleri istisna tutmuştur. gündüz 12 saat çalışma düzeninde bir sıkıntı yoktur.

Sağlık
Sağlık @erdal er - 2 hafta Önce

Sağlık çalışanı degilki bunlar sadece sağlığa gereksiz yük oldular atama bekleyen insanlarında haklarını gasp ettiler olacağı bu 8 saati beğenmeyen ceksin gitsin saglik personeline kör ve sağır olan hükümet umarim aynısını saglik işçilerine de yapar ve 8 saat çalışmaya devam edeler.

MEHMETÇİK
MEHMETÇİK - 2 hafta Önce

Bunların yemini suyunu fazla verenler şimdi ayıklasınlar pirincin taşını.o kadar çok insan varki hakkıyla değilde dayısıyla torpiliyle işe girmiş saymakla bitmez.doldurabildikleri kadar torpille işçi al,taşerondan kadroya geçir,tabiki olacağı buydu.bunlar bence iyi günler.bedava işçi kadrosu verirsen sonunda arkana geçip si....meye kalkarlar.

SY
SY @MEHMETÇİK - 2 hafta Önce

çook hakılsın kardeşim

ÖMER
ÖMER - 2 hafta Önce

kpss siz memur olun maaşınız hemşreninkinden fazla hiç bir sorumuluğunuz yok hepiniz torpille girdiniz iş yapmayın şimdide o bu haram zıkkım olsun atanmayı bekleyen binlerce hemişire vb var ee oy verin devam etsinler.

İSİMSİZ
İSİMSİZ - 2 hafta Önce

İKTİDARA EN BÜYÜK ZARARI VEREN BÜROKRASİ KESMİDİR KEYFİ UYGULAMALARA İMZA ATAN YİNE BÜROKRASİ KESMİDİR BÜROKRASİ KESMİ KENDİNİ SİYASİLERDEN ÜSTÜN GÖRÜYOR MALESEF SİYASETİN ÜSTÜNDE GÜÇ YOKTUR DENİLİYOR DEĞİLMİ HANİ NEREDE HERKES SUS PUS DOĞRU SİYASİLER GELİP GEÇİCİ AMA BÜROKRASİLER KALICI DEĞİLMİ???????????

Sevgi tas
Sevgi tas - 2 hafta Önce

Haklisiniz 5 tane memurun yapamadigini 1 tane vhki yapiyor sizin gibi masa.basinda duranlarin 7.5 saatin 5 saatini cay sigara yaparak dolduran memur kesimi he birde kendini gostermek.icin 4dli personeli ezme kilil.kiyafeyine takma gibi huylari olan kesimi cok rahatsiz etti sanirim

işinize gelirse
işinize gelirse - 2 hafta Önce

iş kanunu açık 8 saat mesai
cevap: yok sağlık istisna imiş 12 saat kadar çalışılabilrimiş
o zaman çalış gönüllü olarak elini tutan yok ama adamın derdi fazla mesai almak başka birşey değil


SIRADAKİ HABER