" Radyoloji çalışanlarının radyasyon izinleri fiilen yok ediliyor"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, yeni yönetmelik taslağında radyoloji çalışanlarının radyasyon izinlerinin "fiilen" yok edildiğini öne sürdü.

" Radyoloji çalışanlarının radyasyon izinleri fiilen yok ediliyor"

İlgezdi yazılı açıklamasında, Kovid-19 salgınında radyoloji tekniker ve teknisyenlerinin hak ihlalleriyle karşı karşıya kaldığını savundu.

Radyoloji Radyom ve Elektrikle Tedavi Müesseseleri Hakkında Nizamname'nin 25 Haziran'da yürürlükten kaldırıldığını belirten İlgezdi, 45 günden fazladır yeni radyoloji yönetmeliğinin yayımlanmadığını kaydetti.


Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla


ONLİNE FORMA  ile KALİTE ve GÜVEN SİZLER İÇİN TAKIM  79 TL 

Yürürlükten kaldırılan yönetmelik yerine, radyasyon izinlerini hastane yönetimlerinin insafına bırakan bir taslak hazırlığı olduğunu iddia eden İlgezdi, "Yeni yönetmelik taslağında radyoloji çalışanlarının radyasyon izinleri fiilen yok ediliyor. Emek düşmanı yeni yönetmelik taslağının derhal düzeltilmesi gerekiyor." değerlendirmesinde bulundu.

Böyle bir düzenlemenin iş barışını zedeleyeceğini ileri süren İlgezdi, bundan vazgeçilmesini istedi.

Ceren YILDIZ

banner43
YORUM EKLE
YORUMLAR
KERİM DOĞAN
KERİM DOĞAN - 3 ay Önce

RADYASYONUN NE OLDUĞUNU SEKONDER RANDYOSYONUN NE OLDUĞUNU BİLMEYEN KONUŞUYOR. AĞZINIZ TORBA DEĞİLKİ BÜZELİM

KERİM DOĞAN
KERİM DOĞAN - 3 ay Önce

SOLUDUĞUMUZ İYONİZE RADYASYONDAN NASIL KORUNALIM

salim
salim - 3 ay Önce

radyasyon izni neymiş, alayını da kaldırın gitsin.

Rizevi
Rizevi - 3 ay Önce

Radyasyon izni kişinin unvanı nedeni ile verilmez. Bu iznin mantığında radyasyona maruz kalma var. Hastane tedbirleri almış teknisyen kurşun kabin arkasından çekim yapıyor ise ve ölçümlerde radyasyon maruziyeti tespit edilmemiş ise neyin radyasyon iznini kullanacak?Adam tomografide çalışıyor ama kurşunlu kumanda odasından çalışıyor, radyasyona temas etmiyor ise, bunu da ölçümler ile belgelendiriyorsa burada akla vicdana mantığa aykırı hiçbir şey yok. Şimdiye dek isminde radyasyon geçen herkese yaptığı işe aldığı radyasyona bakılmaksızın verilmiş.

SIRADAKİ HABER