Nasuh Mahruki: AKUT'tan atıldım

AKUT kurucusu Nasuh Mahruki, Disiplin Kurulu ve Yönetim Kurulu kararıyla AKUT'tan atıldığını sosyal medya hesabından duyurdu.

Nasuh Mahruki: AKUT'tan atıldım

2016'da Yönetim Kurulu Başkanlığı'ndan 2019'da ise Onursal Başkanlık'tan istifa eden Nasuh Mahruki, kurucusu olduğu AKUT'tan bugün gelen bir elektronik postayla 'atıldığını' duyurdu.

Mahruki'nin sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlar şöyle:

"- 26 yıl önce, Türkiye’de organize ve sistemli Arama Kurtarmanın A’sı bile yokken dağcı arkadaşlarımla birlikte kurduğumuz ve 20 yılı aşkın bizzat yönettiğim AKUT’tan, AKUT’un büyük harf yazılması gerektiğini bile bilmeyen birinden gelen bir eposta ile atıldığımı öğrendim.


Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla


PERSONEL SAĞLIK İNSTAGRAM HESABI İÇİN TIKLAYINIZ 

- AKUT Disiplin Kurulu, istifaya zorlandığım günlerden beridir taraflı, adaletsiz, yönetmeliğe aykırı kararlar alıyor. Yine aynısını yaptı. Tamamen taraflı, maddi gerçeğe ulaşmak, iddiaların doğruluğunu araştırmak için hiçbir çaba gösterilmeden DK & YK kararıyla AKUT'tan atıldım.

- Bizzat CB Kültür Sanat Genel Koord. Orhan Karakurt tarafından yönetilen siyasi baskı kumpasıyla istifam sağlandıktan sonra, işbirlikçiler AKUTu Olağanüstü Genel Kurula zorlamış ve benimle 10 küsur yıl AKUTu başarıyla yönetmiş ekibi de komple değiştirmişti.

- AKUT ölçeğinde bir STK’yı yönetmeye asla ehliyetli ve liyakatli olmayan ve yönetimde hiçbir zaman bulunmamış bir çıkar grubu bu yöntemle AKUT’un yönetimine çöktü. Enkaz devraldık yalanlarıyla Başkan altına AKUT aracı çekti, Sayman kardeşini işe yerleştirdi, diğer herkes sustu.

- İstifamla OGKda verilen Onursal Başkanlık sorumluluğum ve 20 yılın emeği-birikimi gereği, AKUTun kurum kültürü ve değerlerine %100 aykırı benzeri keyfi ve küçük çıkarlar odaklı tüm karar ve uygulamalara her seferinde itiraz ettim ve AKUTun sahibi Türk milletini de bilgilendirdim.

- AKUT’un yönetimine çökenler hakkımda baştan sona yalan ve iftiralarla dolu pek çok disiplin soruşturması açtı. AKUT'la ilgili paylaştıklarımda bir tek maddi hata bulunmamasına ve söylediklerimin tamamı doğru olmasına rağmen hiçbir araştırma yapmadan hepsinde beni suçlu buldular."

NE OLMUŞTU?

AKUT Arama Kurtarma Derneği Başkanlığından 2016 yılında istifa eden Nasuh Mahruki, 2,5 yıl sonra ise AKUT Derneği Onursal Başkanlığı’na da veda etti.

Nasuh Mahruki istifa metninde, “AKUT kurum kültürü ve değerlerinden kabul edilemez şekilde uzaklaşmış olduğu için, beş temel değerimizden ikisi Dürüstlük ve Güvenilirlik olduğu halde, AKUT içinde hepimize yalan söyleyenler ve aramızı bozanlar ısrarla korunduğu için, Disiplin Kurulu işini yapamaz hale getirildiği ve bir baskı unsuru olarak kullanıldığı için, AKUT artık kuruluş ilkelerinden ve etik değerlerinden uzaklaştığı için…” ifadelerini kullanmıştı. (Duvar)

Güncelleme Tarihi: 16 Mayıs 2022, 02:30

Ceren YILDIZ

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ahmet Demircan
Ahmet Demircan - 3 gün Önce

emeği herkesin yaptığı gibi kendine biriktireceksin umarım öyle yapmışsındır. Çünkü ülkede devran döner başlar ayakken baş ayaklar da başken ayak olabilir. Olmayacak herşey olur. Sen kendini koru

Ahmet Demircan
Ahmet Demircan @Ahmet Demircan - 3 gün Önce

HASAN DURAN cümle kurarken sana mı soracağım? Öğretmenim misin amirim mi? beğenirsin beğenmezsin geçer gidersin

HASAN DURAN
HASAN DURAN @Ahmet Demircan - 3 gün Önce

SEN ÖNCE DÜZGÜN CÜMLE KUR.

Tedon tedon livaltu
Tedon tedon livaltu - 3 gün Önce

Cumhur kızının düğününde davul çalmış döndün artık mahluk olsun ne yaptı nda ayıldım yaw e veresiye turmanerdin ogul

SIRADAKİ HABER