MHP kredi borçlusuna sicil affı istedi

MHP kredi borçlusuna sicil affı istedi

Ekonomik kriz nedeniyle kredi borçlarını ödeyemeyenlerin sayısı ve batık kredi miktarı her geçen gün artarken, bankaların kara listesine düşen on binlerce borçluya yönelik af talebi iktidar ortağı MHP’den geldi.

Sicil affının piyasada önemli bir rahatlama yaratacağını ifade eden MHP Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı, bankalardaki batık kredi oranının bir yılda yüzde 3.8'den yüzde 5.3'e çıktığını, KOBİ kredilerindeki batığın ise yüzde 10.14'e yükseldiğini belirtti.


TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşülen bankacılık ve sermaye piyasalarına yönelik yasa teklifini değerlendiren Kalaycı, ekonomideki durgunluk nedeniyle bankaların geri dönmeyen kredilerinde büyük artış olduğunu, piyasayı rahatlatmak için geçen yıl çıkarılan finansal yapılandırma düzenlemesinden ise henüz istenen sonucun alınamadığını söyledi.

VATANDAŞ RAHATLAR
Kalaycı, “Vatandaşımızı, esnafımızı, sanayicimizi, çiftçimizi rahatlatacak kararlara ihtiyaç var. Şu anda sicil affı beklentisi var” dedi. Kredi alacaklarında önemli artış olduğunu ifade eden Kalaycı, zamanında ödenemediği için takibe düşen kredi tutarının 2018 yılında 96.6 milyar lirayken 2019 sonunda 150.7 milyar liraya yükseldiğini söyledi. Kalaycı, takipteki alacakların nakdi kredilere oranının yüzde 3.87'den 2019 yılında yüzde 5.36'ya yükseldiğini ifade etti.

Erdoğan SÜZER

Sercan Yılmaz

YORUM EKLE
YORUMLAR
öğrenci
öğrenci - 2 hafta Önce

Birde öğrenci affını TBMM gündemine alırsanız yüksek lisans ve doktora tez döneminde azami süre sebebi başta olmak üzere ilişiği kesilen, çoğu hem çalışıp hem okuyan öğrencilerin sorunları büyük ölçüde çözülmüş olur.

SELİMCAN
SELİMCAN - 2 hafta Önce

KİMSENİN KREDİ BORCU YOK,NE SİCİL AFFIYMIŞ,O .HAMDOLSUN HER ŞEY YOLUNDA GİDİYOR. SAYGILARIMLA.

SIRADAKİ HABER