Memurun refah payı Meclis'e takıldı

Memur ve memur emeklilerine yüzde 2,5 refah payı verilmesini öngören kanun teklifinin görüşmeleri, Meclis Genel Kurulunda çoğunluk sağlanamadığı için salı gününe ertelendi.

Memurun refah payı Meclis'e takıldı

Memur ve memur emeklilerine yüzde 2,5 refah payı verilmesi ve en düşük SGK-Bağ-Kur emeklisinin maaşının 2 bin 500 lira olmasını öngören yasa teklifinin TBMM Genel Kurulundaki görüşmeleri 18 Ocak Salı gününe kaldı. Bu sebeple Ocak maaşlarına yetişmeyen refah payı, yasa çıktıktan sonra maaşlara fark olarak yansıtılacak.

TBMM Genel Kurulunda salı gününden beri görüşmeleri devam eden memur ve memur emeklilerine yüzde 2,5 refah payı verilmesi ve en düşük SGK-Bağ-Kur emeklisinin maaşının 2 bin 500 lira olmasını öngören teklifin yasalaştırılması muhalefetin engeline takıldı.

MUHALEFETTEN TEPKİ

Genel Kurul'da önceki gece AK Parti, torba teklifte yer alan ve kamuyla iş yapan yüklenicilere fiyat farkı ödenmesine ilişkin madde üzerinde yeni bir değişiklik önergesi verdi. Bu önerge ile TOKİ tarafından 1 Aralık 2021 tarihinden önce ihale edilen ve maddenin yürürlüğe girdiği tarihte devam eden sözleşmelerde, süre uzatımı verilmesi dahil Cumhurbaşkanı tarafından farklı düzenlemeler yapılabileceği öngörüldü. Ancak muhalefet bu önergeye tepki gösterdi. Bu konuda cumhurbaşkanına yetki verilmesinin doğru olmadığını belirten muhalefet temsilcileri, önergenin oylaması sırasında yoklama talebinde bulundu. İki kez yapılan oylamada yeterli sayı bulunmadığı için Genel Kurul kapandı. Görüşmeler, 18 Ocak Salı günü kaldığı yerden devam edecek. Böylece memurların maaşlarını alacağı 15 Ocak'tan önce yasanın çıkarılması hedeflenmesine rağmen, muhalefetin üst üste yoklama talepleri nedeniyle Meclis Genel Kurulunda çoğunluk sağlanamadığı için, kanun teklifinin görüşmeleri ertelenmiş oldu.(Türkiye)

Ceren YILDIZ

YORUM EKLE
YORUMLAR
Edirne Sağlıkçı
Edirne Sağlıkçı - 8 ay Önce

Zam yapılsın, 3600 verilsin, maaşlar iyileştirilsin bi tanesi bile ortada kalmayacak trollerin hepsinin ortak derdi kaos çıksın fitneler ortalıkta dönsün mubbbetiyle yorum yapıyorlar. Hepsinin yorumları siyasi içerikli ya bakana hakaret yada zam yapılmamış algısıyla seçimle tehdit etmek. Kendi taraftarı oldukları kesimi hakkımızı savundu reklamıyla tanıtımını yapmak boş boş övmek ama asıl zam yapana hatta daha da yapacak olana küfür hakaret etmek. Kadrolu bunlar hepsi anlaşmış gibi aynı sözleri yazmak seçim siyasi mesajlar ortak düşünceler. Niye çünkü aynı emir geliyor aynı algıyı pişirip hazırlıyorlar. Tabii bizde ortaya dökünce trolsün ballı maaşın var koltukçusun müdürsün diye itibarsızlaştırmak genetik kodlamalarında başka söyleyebilecekleri yok.

Objektif Sağlıkçı
Objektif Sağlıkçı - 8 ay Önce

Tüm meslek grubuna zam yapıldı. Her mesleğe iyileştirmeler oldu. Kimseyi suçlayamıyorum her meslek grubuna saygım sonsuz ve bereket versin. Pandemide en çok yorulan yıpranan bize neden zam yapılmıyor. Peki sadece sağlıkçılara neden yapılmıyor. 3600 ve zamların yapılmamasının kişisel fikrimi söylüyorum tek bir nedeni var. TTB, Hekimsen ve iş bilmez sendikalar olduğunu düşünüyorum. Koskoca Tabipleri temsil eden kurumun başına pkk sempatizanı seçilirse sanki sağlıkçıların içinde terörist yoğunlukta algısı oluşuyor. Ve süreklide TTB'nin düşmanca açıklamalarına devam etmesi eylem grev kararları ve neticesinde siyasi olaylara müdahil fikirlerini paylaşması bu fikrimi pekiştirdi. Öncelikle bu kurumlardan istifa etmeli acilen siyasi showlardan uzak durulmalıdır. Yoksa sağlıkçılara karşı bir hazımsızlık büyüyecek.

SIRADAKİ HABER