Memur Ve Emekli Yarın Saat 10.00’u Bekliyor

Memur Ve Emekli Yarın Saat 10.00’u Bekliyor

Milyonlarca işçi, emekli, memur ve vatandaş 5 Temmuz sabahı saat 10.00’da açıklanacak enflasyon rakamlarına kilitlendi. TÜİK tarafından açıklanacak enflasyon oranıyla beraber maaş zam oranları da belli olacak. 


Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla


ONLİNE FORMA  ile KALİTE ve GÜVEN SİZLER İÇİN TAKIM  79 TL 

YARIN SAAT 10.00’DA BELLİ OLACAK
Milyonlarca emekli ve memurun beklediği zam günü gelip çattı. Yarın saat 10’da Türkiye İstatistik Kurumu Haziran ayının enflasyon rakamlarını açıklayacak. Bu rakamla birlikte bu yılın ilk 6 ayının oranı da ortaya çıkmış olacak. Enflasyon rakamı hem emeklileri hem memurları hem de sosyal yardım alanları ilgilendiriyor. Çünkü yılın ikinci zammı bu enflasyon rakamlarına göre yapılıyor. 2021’nin ilk 6 aylık döneminde gerçekleşen enflasyon oranı, SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin zam oranını belirleyecek.

İLAVE ÖDEMELERE ETKİ EDECEK
6 aylık enflasyon oranına göre memurların ve memur emeklilerinin ise yüzde 3’lük toplu sözleşme artışa eklenecek enflasyon farkını gösterecek. 6 aylık enflasyonun yüzde 3’ü aşan kısmı, memur ve memur emeklilerine fark olarak ödenecek. Memur maaş artışı, ayrıca yaşlıların, engellilerin, evde yakınına bakanların gelirlerine, emekli doktorların ilave ödemelerine etki edecek.

FARK KESİNLEŞTİ
Geçtiğimiz ay başında açıklanan 5 aylık enflasyon oranı yüzde 6.39 çıkmıştı. Buna göre Haziran enflasyonu sıfır bile çıksa memur ve emekliler için yüzde 6.39 oranındaki zam kesinleşmiş oldu. Bu rakama göre memurların ve memur emeklilerinin enflasyon farkı alacakları da kesinleşti. Şimdi gözler Haziran enflasyonuna çevrildi. Merkez Bankası’nın Piyasa Katılımcıları Anketi’ndeki enflasyon tahmini ise zam oranının yüzde 7.67 olabileceğini ortaya koydu. Böylece SSK ve Bağ-Kur emeklileri Temmuz’da yüzde 7.67 zam alırken memur ve memur emeklilerinin zammı yüzde 3+4.67 şeklinde uygulanacak. Buradaki yüzde 3 toplu sözleşme zammı 4.67 ise enflasyon farkı olarak ödenecek. Gerçekleşen 5 aylık enflasyona göre SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin gelirinde 459 liraya varan artış yaşanacak. Ek ödeme dahil en yüksek aylık 7 bin 184 liradan 7 bin 643 liraya çıkacak. Beklenti anketinde yer alan enflasyon tahminine göre ise ilk 6 aylık TÜFE yani SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin zam oranı yüzde 7.67’yi bulabilecek. Bu durumda en yüksek maaş ek ödeme dahil 7 bin 735 liraya çıkacak. Buna göre emeklilerin gelirinde 551 liraya varan artış görülecek.

Güncelleme Tarihi: 04 Temmuz 2021, 11:58

Ceren YILDIZ

YORUM EKLE
YORUMLAR
kamil
kamil - 1 ay Önce

çalışanları enflasyondan medet bekler hale getirenlerin ALLAH belasını versin.

hasan
hasan - 1 ay Önce

ALLAH razı olsun enflasyondan. Siyasetçilerden daha merhametli.

Aa
Aa - 1 ay Önce

30 haziran geçince yüzde 15 yüzde 12 yüzde 20 zam koyarak akılla dalga geçenleri de unutmayıp 2023 seçimi bittikten sonra bizde iyi adamlardı deyip övecez sizi.

Ankarali
Ankarali - 1 ay Önce

TÜİK E İNANMİYORUM TÜİK YALAN SOYLUYOR VİCDANİ VARSA GERCEK EFLASYONU SOYLER İNSANLARLA DALGA GECMEZ DEVLETİN KURUMU İNSANLARİNİ KANDİRMAZZZZZZ

aslan
aslan - 1 ay Önce

benim tahminim eksi yüzde 3 çıkacak ve helalleşeceğiz. Ama memurlar bu günleri unutmayacak. Haberiniz olsun. Çünki memurlar ile dalga geçiyorsunuz

SIRADAKİ HABER