Memur, memur emeklisi ve kamu işçisi, Zam pazarlığı başlıyor

Memur ve memur emeklisinin mali ve sosyal haklarının belirleneceği 6. Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerinde süreç bugünkü ilk toplantıyla başlayacak. Aralarında taşerondan kadroya geçenlerin de olduğu 700 binden fazla kamu işçisinin sözleşme sürecinin ise bu hafta sonuçlanması bekleniyor.

Memur, memur emeklisi ve kamu işçisi, Zam pazarlığı başlıyor

Memur ve memur emeklisinin mali ve sosyal haklarının belirleneceği 6. Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerinde süreç bugünkü ilk toplantıyla başlayacak. Aralarında taşerondan kadroya geçenlerin de olduğu 700 binden fazla kamu işçisinin sözleşme sürecinin ise bu hafta sonuçlanması bekleniyor.

MİLYONLARCA MEMUR VE MEMUR EMEKLİSİNİN ZAMMI BELLİ OLACAK

Yaklaşık 4,2 milyon memur ve 2,2 milyon memur emeklisinin maaş ve aylıklarına 2022 ve 2023'te yapılacak zammın belirleneceği 6. Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerinin ilk toplantısı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının ev sahipliğinde bugün yapılacak.

Önceki yıllardan farklı olarak bu yıl birlikte hareket eden Memur-Sen ve Türkiye Kamu-Sen, ortak talepler belirledi. İki konfederasyon, hükumetten taban aylığa 600 lira seyyanen zam, 2022'de yüzde 21, 2023'te yüzde 17, her yıl yüzde 3 olmak üzere iki yılda toplam yüzde 6 refah payı artışı talebinde bulundu.

Konfederasyonların ortak talepleri arasında, tüm memurlara 3600 ek gösterge verilmesi, sözleşmelilerin kadroya geçirilmesi, memurlara da bayram ikramiyesi ödenmesi, gelir vergisinin yüzde 15'ini aşan kısmının karşılanması gibi maddeler de yer alıyor.

Memur ve memur emeklileri için bugün yapılacak ilk toplantıyla başlayacak zam pazarlığı süreci, yasal olarak ağustosun üçüncü haftasında sona erecek.


Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla


ONLİNE FORMA  ile KALİTE ve GÜVEN SİZLER İÇİN TAKIM  79 TL 

TÜRK-İŞ VE HAK-İŞ YENİ TEKLİF İSTEMİŞTİ

Bakanlıklar, üniversiteler, hastaneler, il özel idareleri, demiryolları, şeker fabrikaları ve elektrik üretim santrallerinin de aralarında olduğu kamu kurum ve kuruluşlarındaki 700 binden fazla işçiyi ilgilendiren 2021 Yılı Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolüyle ilgili 31 Mayıs'ta başlayan süreçte sona yaklaşıldı.

Türk-İş ve Hak-İş'in en düşük brüt ücretin 4 bin 800 liraya yükseltilmesi, 2021-2022 döneminde ilk 6 ay yüzde 20, diğer 6 aylar için enflasyon artı yüzde 3 refah payı talebine hükumet, brüt ücreti 3 bin 577-3 bin 750 lira arası olanlara 100 lira, brüt ücreti 3 bin 750-4 bin lira arası olanlara 60 lira seyyanen zam ile yılın ilk 6 ayı için yüzde 9, ikinci 6 ay için yüzde 5 artı enflasyon farkı teklifiyle karşılık verdi.

İşçi konfederasyonlarının hükumetin teklifini düşük bulup yeni teklif beklentisi üzerine, taraflar arasında geçen hafta tekrar temas kuruldu. Bu doğrultuda, ilerleyen günlerde görüşmelerin yoğunlaşması ve sözleşmenin bu hafta sonuçlanması bekleniyor.

Güncelleme Tarihi: 02 Ağustos 2021, 03:20

Ceren YILDIZ

banner42
YORUM EKLE
YORUMLAR
kerim
kerim - 3 ay Önce

hani nerde para, bereket duasıyla idare etmeye devam

Hemşire 30 yıllık
Hemşire 30 yıllık - 3 ay Önce

Allah sizi bildiği gibi yapsın inşAllah.zamda sizin olsun,paranızda sizin olsun yeter ki artık ruh sağlığımızla oynamayın.maymuna çevirdiniz bizi.YETER ARTIK

SAĞLIKÇILARA ÖZEL SEYYANEN 1500 LİRA
SAĞLIKÇILARA ÖZEL SEYYANEN 1500 LİRA - 3 ay Önce

sağlıkçılara özel bir değerlendirme yapmak zorundasınız

faruk
faruk - 3 ay Önce

askerlik borçlanması cüzi miktara çekilmelidir ya da tamamen kaldırılmalıdır
sürekli işçiler, yardımcı hizmetler ve genel idari hizmetler sınıfındakilerin maaşları ayrıca ele alınmalı ve bunlara seyyanen art zam verilmelidir
şefler orta kademe yönetici olarak tanımlanmalı ve derecelerinde artış sağlanmalıdır
aynı unvanda olup farklı kurumlarda çalışanların maaş farkları ortadan kaldırılmalıdır
derece kısıtlaması kaldırılmalıdır, çalıştığı sürece kademe ilerlemesi yapılmalıdır
herkes unvanına uygun işlerde çalıştırılmalı ya da gönüllülerde unvana göre değil çalışılan işe göre ödeme yapılmalıdır
3600 mesleklere göre eğitime göre verilmelidir
aynı büroda aynı işi yapanlara aynı haklar tanınmalıdır, ek ödemeler aynı işi yapanlara aynı miktarda verilmelidir

SIRADAKİ HABER