LGS soru kitapçıkları ve cevap anahtarları yayımlandı

LGS kapsamındaki merkezi sınavın soru kitapçıkları ve cevap anahtarları 'meb.gov.tr' adresinden yayımlandı.

LGS soru kitapçıkları ve cevap anahtarları yayımlandı

Milli Eğitim Bakanlığınca, Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki merkezi sınavın soru kitapçıkları ve cevap anahtarları yayımlandı.

Sınava giren 8. sınıf öğrencileri, sorulara ve cevap anahtarlarına "meb.gov.tr" internet adresinden ulaşabilecek.

LGS sona erdi...Sonuçlar ne zaman açıklanacak?

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), 8'inci sınıfta eğitim gören 1 milyon 236 bin 313 öğrenciye yönelik hazırlık yapılan Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki merkezi sınavın iki oturumu da tamamlandı.

Öğrencilerin kendi okulunda girdiği sınav 09.30'da başladı. Öğrencilere çoktan seçmeli 90 soru soruldu. Birinci oturumda öğrencilere Türkçe, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, din kültürü ve ahlak bilgisi ile yabancı dil derslerinden toplam 50 soru soruldu ve 75 dakika yanıtlama süresi verildi.

İkinci oturum ise 11.30'da başladı ve 12.50'de sona erdi. Matematik ve fen bilimlerinden toplam 40 sorunun yöneltildiği ikinci oturumda öğrencilere 80 dakika süre verildi.

İki sınav oturumu arasındaki 45 dakikalık zaman diliminde öğrenciler, okul bahçelerine çıkarak ihtiyaçlarını giderdi.

Sözel ve sayısal bölümlerdeki her bir alt test için doğru ve yanlış cevap sayıları belirlenecek. Her bir öğrencinin, her bir alt testine ait ham puanı, ilgili teste ait doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının üçte biri çıkarılarak hesaplanacak.

Sınav sonuçları, 30 Haziran'da "www.meb.gov.tr" internet adresinden ilan edilecek. Öğrencilere sınav sonuç belgeleri posta yoluyla gönderilmeyecek.

Ceren YILDIZ

YORUM EKLE
YORUMLAR
Küçücük yaşta sınav
Küçücük yaşta sınav - 3 hafta Önce

Liseye girişte sınav mı olur hiç, Dünyanın hiçbir ülkesinde çocuklar ergenliğe girerken böyle ağır sınavlara tabi tutulmaz.Yazık küçücük çocuklar malesef bu yaşta zorunlu olarak bu stresli süreçlere sokuluyor.Artık Dünyanın hiçbir ülkesinde Üniversitelere girişte bile böyle sınavlar yapılmıyor.Sınavlar isteğe bağlı yapılıyor.Zaten çocuklarımız Covit gibi zor bir süreci geçirdi, şimdide sınav stresi.Sağlıklı Toplumlar Yaratılmak isteniyorsa önce çocukların yükü hafifletilmeli,stresleri bitirilmelidir

SIRADAKİ HABER