"Kimse itibar cellatlığı yapmasın!"

yenidonem.com yazarı Lale AKASOY'un 30.12.2019 tarihli yazısı;

"Kimse itibar cellatlığı yapmasın!"

Bilindiği üzere sağlık emekçileri; "Yıpranma payı", "3600 Ek Gösterge", Emeklilik Yaşı", "Emekli Aylığı Bağlanma Oranı" ve "Liyakatli Yönetici Atamaları" konusunda yıllardır iktidarlardan destek ve iyileştirme yapılmasını istediler...

Veee...

Hâlâ da seslerini duyurmaya çalışıyorlar...

Bazı parti liderleri bu mevzuları seçim sath-ı mailinde sağlık çalışanlarına, "Yapacağız, edeceğiz" diye de onlarca kez söz vermişlerdi...

Seçim bittikten sonra da vaatler unutuldu...

Sağlık çalışanları sadece iktidarların konulara olan ilgisizliğinden muzdarip değiller.

Özellikle üye oldukları sendikaların, haklarını yeteri kadar savunmadıklarından da şikâyetçiler...

***

Sağlık çalışanları sendikalara seslenerek:

"Kaç üyeniz olursa olsun. Yetkili yetkisiz fark etmez. Çok şey istemiyoruz. Mucizeler de beklemiyoruz. Dürüst, samimi, vicdanlı olunsun yeter... Bir de sendikacılığı beceremeyenler koltuğu bıraksın. 'Milletvekili olacağım hayaliyle bir siyasi partinin arkasına gizlenmesinler. Sendikalar görevlerini yerine getirmiyorlar. Zaten umut kalmadığı için üyeler yavaş yavaş istifa etmeye başladılar bile... Sendika ve partilerden medet beklemiyoruz artık!.." şeklinde haykırıyorlar...

Anlayacağınız üzere sağlık çalışanlarının ne iktidardan ne muhalefet partilerinden ne de sendika ve derneklerden umutları kalmış görünüyor!..

Neyse...

***

"Çalışanların her türlü eleştirileri başımızın tacıdır" diyen Türk Sağlık-Sen Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Köse, sağlıkçıların da yapması gereken konularda inisiyatif almalarını beklediklerini söyledi.

"Kimse itibar cellatlığına soyunmasın!" diyerek tepki gösteren Köse, yanlış bir yargıyı ortadan kaldırmak gerektiğini vurgulayarak "Sendikalar, çözüm değil talep ve mücadele merciidir" dedi.

Zehir zemberek açıklamalarda bulunan Köse konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Özellikle son zamanlarda Bursa özelinde gerek toplu sözleşme masasında başarısızlıklarla tavan yapmış bir sendika, gerekse sendikaları itibarsızlaştırma çaba ve gayeti içerisinde olan bazı mihraklar, sorumluluğu üzerimize yıkarak itibarsızlaştırmaya çalışıyorlar. Burada bakılması gereken sendikaların bu mücadeleyi yapıp yapmadıklarıdır. Sendikaların başarılı olabilmeleri için çalışanların örgütlü ve katılımcılığın en üst düzeyde olması gerekir. Çalışanlar, yıllardır süregelen sorunlarının birikmiş sonuçlarını en kolay ulaşabildikleri sendikalara ihale ediyorlar. İnsanların demokratik tepkilerinin en yasal şekliyle ifade edildiği sendikaları itibarsızlaştırmak kime kazandıracaktır? Mevcut her şekliyle eksik olan yasa ve katılımcılık noktasında da hak ve hakların yanında durmaktan ziyade, gücün yanında durmanın sendikacılık olarak değerlendirildiği bir dönemde, sendikamızın kazandırmış olduğu haklar azımsanmayacak kadar çoktur. Hedef şaşırtmaya çalışıyorlar!.."

***

Hem sendikalar arasında, hem de sendikalar ve sağlık çalışanları arasında ciddi bir gerginlik söz konusu...

Anlaşılan o ki bu pilav daha çok su kaldıracak gibi görünüyor!..

Güncelleme Tarihi: 30 Aralık 2019, 22:17

Ceren YILDIZ

banner42
YORUM EKLE
YORUMLAR
sağlık personeli kimmiş ki?
sağlık personeli kimmiş ki? - 9 ay Önce

öğretmenler arasında devlet matematik öğretmenine bir hak verirken biyoloji öğretmenine o hakkı vermemezlik yapmıyor. malesef bu sağlık baknalığında böyle değil doktora verirken hemşireye vermez, hemşireye verirken ebeye vermez, att ye verirken tıbbi sekretere vermez. Birkere bizi içimizde ayrıma gidiyorlar. bununda en büyük sebebi beceriksiz sendikalar, makamlarını kendi kariyerleri için kullanan sendika temsilcileri. ama ne yazıkki sendikalara tepki sadece sözlü olarak kalıyor. sabit hariç maaşlara bakın kuş gibi,hala emekliliğe yansımıyor. yıpranma payı yanyana çalışan iki sağlık personelin diğerine verilirken diğerine verilmiyor o da sağlık personeli ama yok. 3600 ek gösterge de aynı. Arkadaşlar bu ancak sendikalardan istifa edince düzelir o zaman anlarlar işin ciddiyetini. o zaman aklımızla dalga geçemezler.

Adalet Terazisi
Adalet Terazisi - 9 ay Önce

Uzun uzun yazmaya gerek yok.Bakın hesap çok basit.Bunun için üniversiteli olmayada gerek yok.Bakkal hesabı yapalım.
Kazanç(1)=(kadrolu memur maaşı) X 10yıl=Ne kadar
Kazanç(2)=(Aynı memuru Sözleşmeli yaptık Maaşı) X 10=Ne kadar
Kazanç(3)=(Aynı Memuru Sözleşmeli Hastane MüdürüYaptık Maaşı)x 10 yıl=Ne kadar
Cevap veren yokmu?Cevap yoksa kimse sızlanmasın uzun uzun da yazmasın

SIRADAKİ HABER